Pokaż/ukryj informację o istniejących skrótach klawiszowych

Skróty klawiszowe:

Włącz lektora.
Wyłącz lektora.

Podatek od nieruchomości - wyjaśnienie

Wyświetl stronę główną » Urząd informuje » Urząd Gminy » Podatek od nieruchomości - wyjaśnienie

W związku z licznymi pytaniami Mieszkańców dotyczącymi zmian decyzji podatkowych dla niektórych właścicieli nieruchomości pragnę poinformować, że nie są związane z podwyżką stawek podatkowych lecz aktualizacją ewidencji gruntów wynikającą z realizacji ustawy z 1998r. Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków.

Zgodnie z postanowieniami powyższych przepisów w całym kraju dokonywane są aktualizacje ewidencji gruntów i wprowadzenie komputerowego systemu prowadzenia ewidencji.

Dla naszej gminy praca ta została wykonana przez Starostwo Powiatowe w Zawierciu w listopadzie 2004 i zgodnie z operatem biegłego geodety z dnia 30 listopada 2004r.
Urząd Miasta i Gminy zobowiązany został do naniesienia zmian w swoich dokumentach, w tym również w podatkowych. Zmiany dotyczyły głównie tych mieszkańców, którzy wybudowali swoje domy dawno temu na gruntach rolnych lub też posiadają działki budowlane na terenach, które w przeszłości były uprawiane, a dziś są zabudowane.
Odpowiednie dokumenty zostały dostarczone do Urzędu Miasta i Gminy dopiero wiosną 2005 roku, a więc już po rozesłaniu do mieszkańców naszej gminy decyzji podatkowych. Dlatego też dla tych osób, u których miała miejsce zmiana w ewidencji gruntów, musieliśmy naliczać podatek na nowo. Było to konieczne, gdyż takie jest obowiązujące w tym zakresie prawo.

Wywołało to liczne uwagi i komentarze wśród mieszkańców.

Najczęściej zadawane pytanie brzmiało:dlaczego nowy podatek naliczany jest od 1 stycznia 2005 r. skoro nowa decyzja zostala wydana w środku roku np. w czerwcu lub w lipcu tego roku, gdy podatek przez mieszkańca zostal już zapłacony? "

Pragnę poinformować wszystkich zainteresowanych, że wynika to z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, w której zapisy stanowią, że burmistrz jest zobowiązany naliczyć nowy podatek poczynając od pierwszego dnia następującego po miesiącu, w którym nastąpiły wyżej opisane okoliczności.
Ponieważ operat geodety wykonany był na dzień 30.11.2004r, nowy podatek musiał być naliczony początku roku 2005.
Powyższe zmiany dotyczą podatników, którzy posiadają mniej niż 1 hektar użytków rolnych i są zobowiązani zgodnie z ustawą do opłacania podatku z gruntów od nieruchomości. W naszej gminie w 2005 roku podatek ten wynosi 0,26 zł za 1m2 powierzchni gruntu.

Przykładowo dla działki o powierzchni 10 arów zaliczonej w całości jako działka budowlana wynosi to 260 złotych rocznie.

Natomiast te osoby, które mają więcej niż jeden hektar płacą podatek rolny, obliczany według zupełnie innych zasad.

Nie ma przy tym znaczenia, czy właściciel gospodarstwa rolnego rzeczywiście uprawia ziemię, czy też leży ona ugorem - liczy się fakt posiadania gruntu.

Mamy zatem takie sytuacje, że dwie osoby nie będące rolnikami, mieszkające w tej samej miejscowości, przy tej samej ulicy, płacą zupełnie różne podatki. Jeden nich ma tylko działkę budowlaną o powierzchni kilku arów wraz z budynkiem mieszkalnym i zobowiązany jest do płacenia podatku od nieruchomości w kwocie kilkuset złotych rocznie, a drugi ma też działkę budowlaną o powierzchni kilku arów wraz z budynkiem mieszkalnym, ale ponadto ma jeszcze hektar gruntów rolnych, leżących ugorem i płaci kilkadziesiąt złotych podatku na rok, bo w świetle przepisów jest traktowany jak płatnik podatku rolnego.

Przykładów takich jest mnóstwo, zarówno na terenie Ogrodzieńca, jak i na terenie sołectw, gdzie dzięki posiadaniu gospodarstwa rolnego mieszkańcy płacą podatki kilkakrotnie niższe niż ich sąsiedzi, którzy mają jedynie działkę i na niej wybudowany budynek mieszkalny.
W naszej gminie mamy przeszło 7 tysięcy podatników.

Zmiany decyzji podatkowych dotyczyły 910 osób, z czego 660 jest z Ogrodzieńca a 250 z terenu gminy. Wynika, z tego że zmiany dotyczyły co ósmego podatnika.

Nikt nie lubi płacić podatków. Każdy się oburza na nakładane na niego obciążenia. Jednak obowiązkiem wójta, burmistrza i prezydenta jest naliczanie opłat i podatków lokalnych zgodnie z obowiązującymi przepisami. Zaniechanie pobierania należnych gminie dochodów jest poważnym naruszeniem dyscypliny finansów publicznych, zatem pomimo krytycznych uwag wyborców pod moim adresem wyjścia innego nie ma, niestety.



Andrzej Mikulski Burmistrz Miasta i Gminy Ogrodzieniec

Informacje

Rejestr zmian

2005-10-26 00:00

Edycja artykułu - Rafał Szlachta

2005-08-29 00:00

Dodanie artykułu - Rafał Szlachta

Filtrowanie bieżącej kategorii

Redaktorzy odpowiedzialni za ten dział:

Oficjalna strona www

Urząd Miasta i Gminy Ogrodzieniec
tel. (032) 6709700
faks: (032) 6709721

kod TERYT: Ogrodzieniec-2416063;Ogrodzieniec miasto-2416064;Ogrodzieniec obszar wiejski-2416065;NIP: 6491003263; REGON:000529031, Dane do faktur: Gmina Ogrodzieniec, NIP: 6492275822, REGON: 276258842;
Aktualny nr konta bankowego PKO BP SA Nr 15 1020 2498 0000 8202 0436 5250
Kontakt: 
ogrodzieniec@ogrodzieniec.pl;
Elektroniczne Skrzynki Podawcze:
1) https://ogrodzieniec.eboi.pl/;
2) http://epuap.gov.pl/ skrytka epuap: /qdj1qo562c/skrytka
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej Strona Dziennika Ustaw Monitor Polski Oficjalna strona Biuletynu Informacji Publicznej

Szukaj w BIP

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.