Pokaż/ukryj informację o istniejących skrótach klawiszowych

Skróty klawiszowe:

Włącz lektora.
Wyłącz lektora.

Wizytówki organizacji pozarządowych

Wyświetl stronę główną » Gminne Centrum Informacji » Archiwum » Wizytówki organizacji pozarządowych

Podtytuł: Wizytówki organizacji i stowarzyszeń działających na terenie Gminy Ogrodzieniec oraz stowarzyszenia, do których należy Gmina Ogrodzieniec

Wizytówki organizacji, stowarzyszeń oraz zespołów działających na terenie Gminy Ogrodzieniec:

 

Stowarzyszenie LGD Perła Jury

 

Od 2006 roku gmina Ogrodzieniec należy do Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Perła Jury, które powstało w Łazach i zrzesza osiem gmin i ich przedstawicieli z terenu powiatu zawierciańskiego o charakterze wiejskim: Irządze, Kroczyce, Włodowice, Żarnowiec oraz miejsko-wiejskim: Łazy, Ogrodzieniec, Pilica, Szczekociny. Celem Stowarzyszenia LGD Perła Jury jest realizacja Zintegrowanej Strategii Rozwoju Obszarów Wiejskich.
„…W dniu 30 stycznia 2006 r. ukonstytuował się Zarząd Stowarzyszenia. Zgodnie z wymogami Pilotażowego programu Leader+, skład Zarządu jest tak skonstruowany, aby przedstawiciele partnerów społecznych i gospodarczych stanowili co najmniej 50%. Przy wyborze członków Zarządu zadbano też o zapewnienie równej reprezentacji dla obszarów wszystkich ośmiu gmin, jak również o spełnienie warunku obecności w Zarządzie minimum 40% kobiet i minimum 40% mężczyzn. …”
Strona internetowa: http://www.perlajury.pl

 

Bractwo Rycerskie Ziemi Ogrodzienieckiej

 

Stowarzyszenie powstało w 1998 roku, jako sekcja Signum Polonicum, od 1999 roku funkcjonuje pod nazwą Bractwo Rycerskie Ziemi Ogrodzienieckiej. Namiestnikiem Bractwa jest pan Andrzej Mroziński (Biskupice 10, 42-436 Pilica). Sekretarzem Bractwa jest pan Mateusz Machnik. Bractwo liczy około 50 członków, wśród nich znajdują się kobiety i mężczyźni, młodzież i dzieci. Swoją działalność traktują jako pasję i oderwanie się od codzienności. Celem Bractwa jest kultywacja tradycji oręża polskiego od X do końca XVII wieku. W skład Bractwa wchodzą trzy sekcje: myszkowska, która zajmuje się okresem IX-X wieku; żarecka okresem wczesnego i późnego średniowiecza oraz sekcja ogrodzieniecka, która specjalizuje się w pokazach walk rycerskich, tańca dawnego (od 2004 roku – 13 członków tańczy 12 tańców dawnych) z okresów różnych, zajmuje się XVII wiekiem. Bractwo stanowi atrakcję Turnieju Rycerskiego, który każdego roku w sezonie letnim odbywa się na Zamku Ogrodzieniec w Podzamczu.

 

Stowarzyszenie „Nobilito” w Ogrodzieńcu

 

Stowarzyszenie „Nobilito” w Ogrodzieńcu powstało w 2007 roku. Prezesem jest pani Monika Kucharczyk. Wcześniej istniało Stowarzyszenie Pomocy „Gorące Serce”. W 2007 roku zmieniono nazwę, statut i prezesa Stowarzyszenia. Siedzibą Stowarzyszenia jest budynek przy Placu Wolności 42, 42-440 Ogrodzieniec. Celem Stowarzyszenia „Nobilito” jest pomoc biednym mieszkańcom gminy Ogrodzieniec.

 

Klub Sportowy „Giebło”

 

Klub Sportowy „Giebło” powstał w 2002 roku z inicjatywy młodych mieszkańców sołectwa. Siedzibą Klubu jest budynek przy ul. Częstochowskiej 51 w Gieble. Prezesem Klubu jest pan Adam Głąb (ul. Częstochowska 78, Giebło, 42-440 Ogrodzieniec). Członkowie Klubu tworzą trzy drużyny, które liczą po około 30 osób. Są to: trampkarze, juniorzy i seniorzy. Grupy uczestniczą w rozgrywkach podokręgów. Do Klubu należą mieszkańcy Giebła, Giebła Kolonii, Kiełkowic, Mokrusa i Podzamcza. Od 18 października 2005 roku Klub posiada status Organizacji Pożytku Publicznego.

 

OKS „Budowlani" Ogrodzieniec

 

Ogrodzieniecki Klub Sportowy "Budowlani" powstał w 1936 roku. Siedziba mieści się przy ul. E. Orzeszkowej 14a, 42-440 ogrodzieniec. Prezesem Klubu jest pan Dawid Plutka . Zadaniem klubu jest przede wszystkim prowadzenie zajęć w zakresie amatorskiej kultury fizycznej, organizowanie zawodów sportowych, prowadzenie obiektów sportowych. Od 2004 roku Klub posiada status Organizacji Pożytku Publicznego.
Strona internetowa: http://www.oks.yoyo.pl

 

Jurajski Klub Hodowców Gołębi Sportowych w Łazach, Sekcja Ogrodzieniec

 

Prezesem Sekcji Ogrodzieniec jest pan Henryk Mieszczanek. Siedzibą Sekcji jest budynek po dawnym sklepie przy ul. Orzeszkowej w Ogrodzieńcu (Cementownia). Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych, Oddział Łazy – Sekcja Ogrodzieniec powstała w 2002 roku. Początki PZHGP sięgają 1955 roku, kiedy to w sąsiedniej gminie Łazy powstał Oddział Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych. W roku 2007 rozwiązano PZHGP Oddział Łazy, a na jego miejsce powstała organizacja pozarządowa Jurajski Klub Hodowców Gołębi Sportowych.
Strona internetowa: http://www.jkhgs.zafriko.pl



Koło Łowieckie „Darz Bór” w Ogrodzieńcu

 

Koło Łowieckie „Darz Bór” powstało 14 czerwca 1946 roku, zarejestrowano je w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach. Prezesem Koła jest pan Tadeusz Małachowski (ul. 1-go Maja 173, 42-440 Ogrodzieniec). 25 maja 1996 roku podczas uroczystej mszy polowej na Centurii, z okazji 50-lecia istnienia, Koło otrzymało własny Sztandar nadany przez Wojewódzką Radę Łowiecką. W trakcie 50 lat funkcjonowania Koła, należało do niego ponad 70 członków.

 


Koło Myśliwskie „Diana” w Ogrodzieńcu

 

Prezesem Koła jest pan Aleksander Mokrzycki. Siedziba mieści się przy ul. Kościuszki 69, 42-440 Ogrodzieniec. Obwód koła łowieckiego obejmuje obszar Ogrodzieńca i Zawiercia (obszar nr 93 polno-leśny). Do Koła Myśliwskiego „Diana” należy 24 członków. Koło zajmuje się głównie dokarmianiem zwierzyny w okresie zimowym. „Myśliwi posiadają ok. 40 podsypów dla bażantów, kilkanaście paśników na siano i dwa duże karmiska dla zwierzyny dzikiej. Polowaniem natomiast myśliwi pozyskują drapieżniki, które są zagrożeniem dla saren i ich koźląt”. Cechą charakterystyczną Koła „Diana” jest hodowla bażantów.

 

Koło Pszczelarzy w Ogrodzieńcu

 

Koło Pszczelarzy w Ogrodzieńcu powstało 30 stycznia 2004 roku. Prezesem jest pan Henryk Urbańczyk (ul. Paderewskiego 16, 42-440 Ogrodzieniec). Siedzibą Koła jest Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Ogrodzieńcu (Plac Wolności 24, 42-440 Ogrodzieniec). 1 lutego 1968 roku z inicjatywy Jerzego Maciążka z Kiełkowic powstał Powiatowy Związek Pszczelarzy w Zawierciu, do którego wstępowali również mieszkańcy gminy Ogrodzieniec: Jacek Jurczak, Jan Kuter, Henryk Urbańczyk.

 

Miejskie Koło Wędkarskie „Okoń” przy MGOK w Ogrodzieńcu

 

Miejskie Koło Wędkarskie „Okoń” przy MGOK w Ogrodzieńcu powstało w 1966 roku. Prezesem Koła jest pan Marek Żak (ul. Kościuszki 174, 42-440 Ogrodzieniec). Koło opiekuje się stawami na Józefowie, które kiedyś wspierane były przez zakłady produkcyjne: Cementownię „Wiek”, „Eternit” i „REMUR”. Nad stawami organizowane są zawody wędkarskie, jest to doskonały teren rekreacyjny dla mieszkańców i odwiedzających osób.

 

Stowarzyszenie Rekreacyjno-Wędkarskie w Ogrodzieńcu

 

Stowarzyszenie Rekreacyjno-Wędkarskie w Ogrodzieńcu od 31 marca 2003 roku zarządza dwoma zbiornikami na Krępie oraz jednym w Cementowni. Prezesem Stowarzyszenia jest pan Marek Kwoczała (ul. Ogrodowa 34, 42-440 Ogrodzieniec). Zadaniem Stowarzyszenia, na podstawie uchwały Rady Miejskiej i umowy z Burmistrzem Miasta i Gminy Ogrodzieniec, jest: sprawdzanie stanu linii brzegowych, skarp i poziomu wody oraz stałego nadzoru nad urządzeniami technicznymi, czuwanie nad zarybianiem zbiorników i badanie stopnia skażenia, itp. W 2005 roku do Stowarzyszenia należało 38 członków. Na podstawie uchwał Rady Miejskiej i Karty współpracy z organizacjami pozarządowymi możliwe było dofinansowanie w roku 2006 dwóch zadań: 1. Wykonanie badań geologicznych na Krępie co do stanu wydajności wód; 2. Oczyszczania lustra wody i usuwania zarastającej staw trzciny oraz zrobienie rogatek na łowisku w Cementowni.

 

Zespół „Echo” w Ogrodzieńcu

 

Chór „Echo” powstał w 1992 roku. Kierownikiem jest pan Jerzy Matysek, instruktorem muzycznym pan Leszek Molenda. Siedzibą Chóru jest Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Ogrodzieńcu (Plac Wolności 24, 42-440 Ogrodzieniec). Chór liczy 18 członków, należą do niego panie i panowie. Swoim repertuarem, w którym jest ponad 300 piosenek różnego rodzaju (rozrywkowe, biesiadne, patriotyczne, religijne) uatrakcyjnia uroczystości gminne oraz promuje gminę w kraju i za granicą. Z okazji Dnia Kobiet w 2006 roku zorganizował wieczorek muzyczny pt. „Piosenki dla Ewy”, który odbył się w Domu Kultury w Ogrodzieńcu. W 2004 roku występował na koncercie galowym I Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. M. Fogga w Krakowie. W ostatnim czasie Chór zmienił nazwę na Zespół.

 

Chór „Seniora” w Ogrodzieńcu

 

Chór „Seniora” istnieje od 1992 roku. Kierownikiem Zespołu Śpiewaczego „Chóru Seniora” jest pani Anna Janus. Siedzibą Chóru jest Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Ogrodzieńcu (Plac Wolności 24, 42-440 Ogrodzieniec). Chór „Seniora” reprezentuje gminę na Spotkaniach Artystycznych Seniorów w Międzyzdrojach, Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Artystycznych działających przy Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Jaworznie, Jurajskim Śpiewaniu i Dniach Ogrodzieńca – Święcie Gminy oraz innych uroczystościach gminnych. W 2005 roku zorganizował „Wieczór Kolęd” w Domu Kultury w Ogrodzieńcu.

 

Koło Gospodyń Wiejskich w Kiełkowicach

 

Koło Gospodyń Wiejskich w Kiełkowicach reaktywowano w 2007 roku po wieloletniej przerwie w działalności. Przewodniczącą jest pani Zofia Skóra (ul. Turystyczna 103, Kiełkowice, 42-440 Ogrodzieniec). Siedzibą KGW jest remiza strażacka przy ul. Turystycznej w Kiełkowicach. Swoją działalność Koło opiera na podtrzymywaniu i kultywowaniu tradycji ludowej ziemi jurajskiej m.in. poprzez prezentowanie piosenek i przyśpiewek ludowych.

 

Koło Gospodyń Wiejskich w Podzamczu

 

Koło Gospodyń Wiejskich w Podzamczu to zespół ludowy, którego głównym celem jest podtrzymywanie i kultywowanie tradycji ziemi jurajskiej. Przewodniczącą Koła jest pani Wiesława Janoska (ul. Wojska Polskiego 20, Podzamcze, 42-440 Ogrodzieniec). Swoją siedzibę KGW ma w remizie przy ul. Krakowskiej 1 w Podzamczu. Podczas licznych imprez folklorystycznych, które każdego roku odbywają się na Zamku Ogrodzieniec w Podzamczu, KGW pełni rolę gospodarza. W przeglądach regionalnych Koło reprezentuje gminę Ogrodzieniec, występując jako zespół ludowy, także dorośli soliści - Anna Kolasińska.

 

Koło Gospodyń Wiejskich w Ryczowie

 

Koło Gospodyń Wiejskich w Ryczowie (in. Zespół „Ryczowianki”) powstało w 1960 roku. 17 września 2005 roku obchodziło jubileusz 45-lecia działalności, Koło zostało odznaczone Złotym Medalem za Zasługi dla Regionu. Przewodniczącą KGW jest pani Janina Szeląg (ul. Ogrodzieniecka 31, Ryczów, 42-440 Ogrodzieniec). Siedzibą KGW jest remiza strażacka przy ul. Armii Krajowej 17 w Ryczowie. Razem z KGW występuje Kapela Braci Kwoczałów z Ogrodzieńca. W repertuarze KGW znajdują się: pieśni i przyśpiewki, obrzędy: Darcie pierza, Wieczór Andrzejkowy, Pustocha w formie opowiadania. Solistką Zespołu jest nastoletnia Marta Skowron. KGW bierze udział w imprezach gminnych, powiatowych, regionalnych, dożynkowych, reprezentuje gminę na przeglądach.

 

Koło Gospodyń Wiejskich w Ryczowie Kolonii

 

Koło Gospodyń Wiejskich w Ryczowie Kolonii istnieje od 14 września 1981 roku. Przewodniczącą jest pani Henryka Pilarczyk (ul. Turystyczna 31, Ryczów Kolonia, 42-440 Ogrodzieniec). 9 września 2006 r. KGW obchodziło jubileusz 25-lecia istnienia. W ostatnich latach na bazie KGW powstał Zespół Folklorystyczny „Wrzos”. Obecnie ten trzypokoleniowy Zespół liczy ponad dwudziestu członków, również dzieci, posiada własną Kapelę Ludową „Stanisław”. KGW propaguje ideę pielęgnowania więzi rodzinnych, kultywowanie tradycji ludowej. KGW z Ryczowa Kolonii od 1984 roku systematycznie bierze udział w przeglądach gminnych, regionalnych i ogólnopolskich, gdzie zdobywa nagrody i wyróżnienia. Obrzędy prezentowane przez Koło: Gody, Nowy Rok, Święto Trzech Króli, Zapusty, Wielkanoc, Wianki, Wieniec, Pierzocha, Dyngus, Ryczowskie oczepiny.

 

Zespół Folklorystyczny „Wrzos” w Ryczowie Kolonii

 

Zespół Folklorystyczny „WRZOS” powstał na bazie Koła Gospodyń Wiejskich, które w Ryczowie Kolonii istnieje od 1981 roku. Przewodniczącą jest pani Henryka Pilarczyk (ul. Turystyczna 31, Ryczów Kolonia, 42-440 Ogrodzieniec). „Wrzos” występuje razem z Kapelą Ludową „Stanisław”. Zespół jest trzypokoleniowy, liczy ponad dwadzieścia osób. Najstarszą członkinią jest Stefania Szeląg, natomiast najmłodsi członkowie to Angela Wawrzyk i Mateusz Kołton. Członkami Zespołu są rodziny oraz małżonkowie... Siedzibą Zespołu i Kapeli jest remiza strażacka przy ul. Wolności 5 w Ryczowie Kolonii, gdzie posiadają własną salę do prób i spotkań. Podczas wystąpień prezentują pieśni i przyśpiewki ludowe, tradycyjne obrzędy, rękodzielnictwo (koszyki z korzeni sosnowych, pająki ludowe ze słomy, wieńce dożynkowe, kwiaty z bibuły), kuchnię regionalną (kluski prażuchy i polewkę z ziemniakami). Do szczególnych osiągnięć Zespołu można zaliczyć: opracowanie stroju ryczowskiego, etnomuzykologii Ryczowa, zbieranie materiałów do publikacji o Ryczowie, stworzenie izby regionalnej.

 

Kapela Ludowa „Stanisław” w Ryczowie Kolonii

 

Trzypokoleniowa Kapela Ludowa „Stanisław” przygrywa członkiniom KGW, bierze udział w obrzędach i widowiskach regionalnych. Współczesny skład kapeli: Bolesław Kuźniak - akordeon; Andrzej Wawrzyk – akordeon, basy; Marian Ścisłowski – bębenki; Mateusz Kołton - bębenki; Angela Wawrzyk – skrzypce, klarnet; Mariusz Kołton - basy. Gościnnie z Kapelą występowali: Władysław Matusiak – klarnet, Leon Sarwa – basy. Przez długie lata instruktorem muzycznym Kapeli był pan Stanisław Kołton (ur. 1947-zm. 2008). W repertuarze Kapeli znajdują się: oberki, mazury, polki, sztajery.

 

Zarząd Miejsko-Gminnego Związku
Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Ogrodzieńcu

 

Zarząd Miejsko Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Ogrodzieńcu ma swoją siedzibę w budynku Urzędu Miasta i Gminy przy Placu Wolności 25 w Ogrodzieńcu. Komendantem jest st. ogn. Henryk Karcz (ul. Bzowska 8a, 42-440 Ogrodzieniec). Związek zrzesza osiem jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Ogrodzieniec. Są to: OSP Ogrodzieniec, OSP Giebło, OSP Gulzów, OSP Kiełkowice, OSP Mokrus, OSP Podzamcze, OSP Ryczów oraz OSP Ryczów Kolonia. Związek każdego roku uroczyście obchodzi święto swojego patrona Św. Floriana. W roku 2007, z inicjatywy Związku, powstały kalendarze na 2008 rok wszystkich jednostek w gminie, które promują ciekawe miejsca i zabytki. Od kilkunastu lat organizuje Turnieje Wiedzy Pożarniczej dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Ogrodzieniec, w 2009 roku odbyła się XXI edycja Turnieju.

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Ogrodzieńcu

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Ogrodzieńcu istnieje od 1917 roku, inicjatywa powstania zrodziła się trzy lata wcześniej w 1914 roku. Ówczesną siedzibą był budynek drewniany przy figurze św. Jana w Ogrodzieńcu. Prezesem Zarządu jednostki ogrodzienieckiej jest pan Paweł Grobelak (ul. 1-go Maja 78a, 42-440 Ogrodzieniec), natomiast siedzibą remiza przy ul. Sienkiewicza 2 w Ogrodzieńcu. „…W zawodach pożarniczych jednostka po raz pierwszy brała udział w 1924 roku w Olkuszu zajmując II miejsce. W tym też roku zaczęto gromadzić materiał na budowę nowej remizy, która została wybudowana na „Cygańskiej Górce” czyli koło obecnej Szkoły Podstawowej nr 1. (…) W 1989 roku na placu szkolnym jednostka zorganizowała obchody 75-lecia, w trakcie których z komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach przekazano samochód marki Żuk, a sztandar został odznaczony złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa. ...” (Zarys historii na podstawie dokumentów jednostki, cz. 1 i 2)
W styczniu 2008 roku jednostka wzbogaciła się w sprzęt szkoleniowy ratownictwa medycznego, za pomocą którego strażacy uczą mieszkańców gminy na specjalnych pokazach. Jednostka należy do KSRG.
Strona internetowa: http://www.ospogrodzieniec.pl.tl/

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Gieble

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Gieble istnieje od 1927 roku. Prezesem Zarządu OSP w Gieble jest pan Edward Szlachta (ul. Częstochowska 24, Giebło, 42-440 Ogrodzieniec). Siedzibą jest remiza strażacka przy ul. Częstochowskiej 51 w Gieble. W 2006 roku jednostka zorganizowała zawody strażackie, w których wzięły udział jednostki OSP z terenu gminy Ogrodzieniec, uczestniczy w akcjach gaśniczych, obchodach dnia św. Floriana, uroczystościach jubileuszowych jednostek w sąsiednich miejscowościach, pokazach ratownictwa medycznego, imprezach gminnych i powiatowych. Do OSP należą mieszkańcy Giebła i Giebła Kolonii. Jednostka należy do KSRG. W 2008 roku strażacy uroczyście obchodzili jubileusz 80-lecia.

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Gulzowie

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Gulzowie powstała w 1966 roku. Prezesem Zarządu OSP w Gulzowie jest pan Janusz Łypaczewski (ul. Młodzieży 36, Gulzów, 42-440 Ogrodzieniec). Siedzibą jest remizo-świetlica strażacka przy ul. Wesołej 1 w Gulzowie, przekazana do użytku z dniem 7 września 1986 roku; początkowo sprzęt gaśniczy przechowywano w budynkach gospodarczych oraz w budynku nieistniejącej już szkoły podstawowej. Zaplecze doposażono w sprzęt przeciwpożarowy, poszerzono parking, wybudowano boisko, bibliotekę wyposażono w stoisko komputerowe z dostępem do Internetu. Jubileusz 25-lecia jednostka obchodziła 12 maja 1991 roku, natomiast 40-lecie 10 września 2006 roku. „Okres 40 lat istnienia naszej jednostki to okres, w którym druhowie strażacy OSP Gulzów czynnie uczestniczyli w pracach na rzecz swojej strażnicy, miejscowości i gminy.” (Z „Historii OSP Gulzów”)

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Kiełkowicach

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Kiełkowicach powstała w 1932 roku. Prezesem Zarządu OSP w Kiełkowicach jest pan Andrzej Graboś (ul. Wilcza 18, Kiełkowice, 42-440 Ogrodzieniec). Siedzibą jednostki jest remiza strażacka z przy ul. Turystycznej w Kiełkowicach. 7 września 1997 roku jednostka OSP w Kiełkowicach otrzymała sztandar na 65-lecie istnienia. Jednostka bierze czynny udział w akcjach gaśniczych na terenie sołectwa i gminy. W 2002 roku jednostka otrzymała samochód gaśniczy Star 244.

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Mokrusie

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Mokrusie powstała 11 marca 1956 roku. Jubileusz 50-lecia jednostki odbył się 30 lipca 2006 roku, kiedy to otrzymała wiele cennych odznaczeń: Srebrny Medal za Zasługi dla Województwa Śląskiego, Złoty Znak Związku, Odznaki Wzorowego Strażaka, Złote, Srebrne i Brązowe Medale za Zasługę dla pożarnictwa, Za wysługę 50 lat w OSP oraz dyplomy. Prezesem Zarządu OSP w Mokrusie jest pan Edward Zieliński (ul. Leśna 31, Mokrus, 42-440 Ogrodzieniec). Siedzibą jednostki jest remiza przy ul. Dębowej 12 w Mokrusie. Pierwszą siedzibą jednostki była szkoła, w której mieściła się remiza. Pomysł zbudowania remizy pojawił się w 1985 roku, w 1992 roku można było już korzystać z budynku. W pierwszym roku funkcjonowania jednostki strażacy posiadali wóz konny. Pierwszym samochodem był Żuk zakupiony w 1974 roku razem z przyczepą i motopompą. Strażacy uczestniczą w akcjach gaśniczych, przy likwidacji szkód po klęskach żywiołowych, biorą udział w uroczystościach gminnych, kościelnych, państwowych.

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Podzamczu

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Podzamczu istnieje od stycznia 1956 roku. Prezesem jest pani Wiesława Janoska (ul. Wojska Polskiego 20, Podzamcze, 42-440 Ogrodzieniec). Siedzibą jednostki jest remiza strażacka przy ul. Krakowskiej 1 w Podzamczu. „…Pierwsza jednostka OSP w Podzamczu powstała 21 maja 1929 roku kiedy miejscowość należała jeszcze do woj. kieleckiego. W pierwszym składzie jednostki było 18 strażaków. Jednostka została rozwiązana w lipcu 1937. OSP w Podzamczu została reaktywowana w styczniu 1956 roku. (…) W 1975 roku zdecydowano, że jednostka musi mieć własny sztandar i wykonanie go zlecono siostrom zakonnym w Częstochowie. (…) Uroczystość wręczenia sztandaru odbyła się 16 maja 1976 roku. …” (Zarys historii OSP)

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Ryczowie

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Ryczowie istnieje od 1938 roku, kiedy to założycielami pierwszej jednostki byli Paweł Pędzik i Jan Kaczmarczyk. Prezesem Zarządu OSP w Ryczowie jest pan Andrzej Żak (ul. Armii Krajowej 105, Ryczów, 42-440 Ogrodzieniec). Siedzibę jednostka ma w remizie przy ul. Armii Krajowej 17 w Ryczowie. OSP w Ryczowie aktywnie uczestniczy w akcjach gaśniczych na terenie sołectwa i gminy, w obchodach uroczystości lokalnych, gminnych czy kościelnych. Jednostka należy do KSRG.

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Ryczowie Kolonii

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Ryczowie Kolonii powstała 14 września 1981 roku. Prezesem Zarządu jest pan Włodzimierz Żak (ul. Wolności 31, Ryczów Kolonia, 42-440 Ogrodzieniec). Siedzibą strażaków jest remiza przy ul. Wolności 5 w Ryczowie Kolonii, którą wybudowano w czynie społecznym mieszkańców sołectwa (OSP i KGW) w 1982 roku, oddanej do użytku w 1984 roku. Jednostka posiada samochód bojowy przekazany 26 kwietnia 1998 roku. Strażacy uczestniczą w akcjach gaśniczych, ratowniczych. Biorą udział w uroczystościach gminnych, powiatowych, kościelnych. W strukturach OSP funkcjonuje Młodzieżowa Drużyna OSP Ryczów Kolonia, która w zawodach pożarniczych w Gieble w dniu 13 sierpnia 2006 roku zajęła I miejsce w swojej konkurencji.
Więcej informacji: www.ogrodzieniec.pl/ospryczow-kolonia  

 

Orkiestra Dęta w Ogrodzieńcu

 

Orkiestra Dęta w Ogrodzieńcu reaktywowana została w 2007 roku z inicjatywy Burmistrza, pana Andrzeja Mikulskiego. Dwadzieścia lat temu w Ogrodzieńcu, przez prawie sto lat, istniała orkiestra przy Cementowni „Wiek”. Kapelmistrzem orkiestry ogrodzienieckiej jest pan Stefan Łebek. Instruktorzy: Leopold Perek, Piotr Marciniak. Orkiestra funkcjonuje przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Ogrodzieńcu (Plac Wolności 24, 42-440 Ogrodzieniec). Muzycy orkiestr działających w Gieble, w Ogrodzieńcu i w Ryczowie tworzą Gminną Orkiestrę Dętą, która swoimi wystąpieniami uświetnia ważne uroczystości gminne np. obchody Święta Strażaka w gminie.

 

Orkiestra Dęta w Gieble

 

Obecna Orkiestra Dęta w Gieble powstała w 1953 roku, była to reaktywacja przedwojennej orkiestry z 1930 roku, którą założył i uczył gry na instrumentach jej muzyków pan Henryk Żurawski. Inicjatorem reaktywacji orkiestry w l. 50. ubiegłego stulecia był uczeń i bratanek pana Henryka Żurawskiego, pan Stefan Żurawski. Orkiestra istnieje do dziś, najstarszym jej członkiem jest pan Aleksander Kotliński, do orkiestry należą dorośli, młodzież i dzieci z Giebła, Giebła Kolonii, Mokrusa, Kiełkowic i Gulzowa. Orkiestra prowadzona jest przez panów Pawła Kowala i Roberta Łypaczewskiego (ul. Miodowa 8, Giebło, 42-440 Ogrodzieniec). Siedzibą jest remiza strażacka w Gieble.

 

Orkiestra Dęta w Ryczowie

 

Orkiestra Dęta w Ryczowie powstała w 1987 roku, z inicjatywy księdza Feliksa Wójcika z parafii w Dzwono-Sierbowicach (sąsiednia gmina Pilica), od którego pochodziły pierwsze instrumenty. Istniała kilka lat, ponownie reaktywowana w 1999 roku, gra do dziś. W skład Orkiestry wchodzą: strażacy, mieszkańcy Ryczowa, młodzież z Ryczowa Kolonii, także z Ogrodzieńca. Kapelmistrzem jest pan Zbigniew Czaj z Zawiercia. Osobą prowadzącą z Ryczowa pan Łukasz Luboń (ul. Armii Krajowej 62, Ryczów, 42-440 Ogrodzieniec). Orkiestra Dęta z Ryczowa uatrakcyjnia swoimi wystąpieniami uroczystości miejscowe i gminne, świeckie i kościelne. W przeszłości, wśród mieszkańców Ryczowa również były osoby, które potrafiły grać na instrumentach dętych, wśród nich pan Stanisław Ścisłowski, strażak, który w l. 30. XX w. na trąbce pięknie grał „ciszę”.

 

Jurajskie Stowarzyszenie Turystyki Wiejskiej

 

Jurajskie Stowarzyszenie Turystyki Wiejskiej z siedzibą w Ogrodzieńcu (Plac Wolności 42, 42-440 Ogrodzieniec) swoją działalnością obejmuje obszar Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Przewodniczącym jest pan Stanisław Kozubek (ul. Główna 17, 42-256 Olsztyn). Celem Stowarzyszenia jest (zgodnie ze statutem): 1. Wspieranie idei turystyki wiejskiej w regionie; (…) 4. Umacnianie tożsamości regionalnej, kultywowanie i popularyzacja tradycji i spuścizny historycznej oraz kulturalnej regionu: (…) 11. Ochrona interesów członków Stowarzyszenia.
Strona internetowa: http://www.agroturystyka.jura.info.pl

 

Stowarzyszenie Kobiet Parków Jurajskich

 

Stowarzyszenie Kobiet Parków Jurajskich powstało i ma swoją siedzibę w Podzamczu przy ul. Zamkowej 19a. Prezesem Stowarzyszenia jest pani Wiesława Janoska (ul. Wojska Polskiego 20, Podzamcze, 42-440 Ogrodzieniec).
 

 




Zarząd Gminny Związku Młodzieży Wiejskiej w Ogrodzieńcu

 

3 lutego 2007 roku w Kiełkowicach odbył się I Zjazd Zarządu Gminnego Związku Młodzieży Wiejskiej. Prezesem ZG ZMW w gminie Ogrodzieniec jest pan Paweł Skóra (ul. Turystyczna 103, Kiełkowice, 42-440 Ogrodzieniec). W skład ZG wchodzą cztery Koła na terenie gminy Ogrodzieniec: Gulzów – Przewodniczący Zbigniew Latacz, Kiełkowice – Przewodniczący Adam Biały, Podzamcze – Przewodniczący Artur Plutka, Fugasówka – Przewodniczący Michał Ławrenow. Wśród celów ZMW wyróżniamy następujące zadania (zgodnie ze statutem ZMW):
(…) 4) realizacja interesów młodzieży wiejskiej, 5) rozwój cywilizacyjny, kulturowy i materialny wsi polskiej oraz tworzenie nowoczesnego rolnictwa, (…) 9) ochrona środowiska i zasobów naturalnych, (…) 11) wspieranie rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw na wsi, (…) 13) podejmowanie i wspieranie działań na rzecz integracji europejskiej.
Strona internetowa: www.zmw.pl

 

Stowarzyszenie "Polska Lokalna" w Kiełkowicach

 

Stowarzyszenie „Polska Lokalna” powstało w 2007 roku. Prezesem Stowarzyszenia jest pan Paweł Skóra (ul. Turystyczna 103, Kiełkowice, 42-440 Ogrodzieniec). Stowarzyszenie to ma na celu aktywizację i wspieranie obszarów wiejskich i miejskich. Swój cel będzie realizować poprzez (zgodnie ze statutem):
1. Wspieranie inicjatyw kulturalno-oświatowych; 2. Wspieranie inicjatyw społecznych; (…) 9. Umacnianie tożsamości lokalnej i popularyzację spuścizny historycznej i kulturalnej regionu; (…) 17. Wyrównywanie szans edukacji mieszkańców małych wsi; (…) 32. Prowadzenie świetlic środowiskowych, domów ludowych, klubów dla młodzieży i dla dorosłych mieszkańców wsi (…).

 

Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów,
Oddział Miejski z Zawierciu, Koło w Ogrodzieńcu

 

Przewodniczącą Koła ogrodzienieckiego jest pani Zenobia Bednarz. Powstało 15 maja 1997 roku. W dniu 24 listopada 2007 roku obchodziło 10-lecie swojego istnienia. Ogrodzienieckie Koło Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów liczy 111 członków (stan na 25.09.2007). Siedziba Koła znajduje się w Domu Kultury w Ogrodzieńcu (Plac Wolności 24, 42-440 Ogrodzieniec). Celem tej organizacji jest pomoc emerytom, rencistom i inwalidom, osobom samotnym, biednym i schorowanym. Poza tym Koło organizuje wycieczki, szereg zabaw, a także wieczorki przy muzyce, spotkania w plenerze.

 

Stowarzyszenie Miłośników Zabytków Historycznych, Miejsc Martyrologii i Kultu Duchowego w Ogrodzieńcu

 

Stowarzyszenie Miłośników Zabytków Historycznych, Miejsc Martyrologii i Kultu Duchowego w Ogrodzieńcu istnieje od 16 grudnia 2003 roku. Prezesem jest pan Edward Górnicki (Plac Piłsudskiego 7/1, 42-440 Ogrodzieniec). Celem Stowarzyszenia jest ochrona zabytków i historycznych miejsc w Ogrodzieńcu takich jak Ratusz w Ogrodzieńcu czy Plac im. Józefa Piłsudskiego, dawne centrum Ogrodzieńca. „W/g Długosza w Ogrodzieńcu przebywa wielu znanych mężów i sławnych wojowników XV wieku. Wokół rynku mają swe domy najznaczniejsi właściciele Ogrodzieńca, wszystkie budynki przylegają do siebie mając okna skierowane na rynek z jednej strony, z drugiej zaś na własne podwórka.” (zbiory „Kronik Krakowskich”, Biblioteka Jagiellońska)

 

Związek Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Koło Miejskie w Ogrodzieńcu

 

Prezesem Koła Miejskiego w Ogrodzieńcu jest pan Witold Maciążek. W roku 1989, kiedy pracę w Kole rozpoczął pan Tadeusz Lipka, Koło liczyło 400 członków, w roku 2004 - 41. Siedziba mieści się w budynku przy Placu Wolności 42 w Ogrodzieńcu. „Do koła należeli członkowie z Ogrodzieńca, Podzamcza, Giebła, Gulzowa, Bzowa, Zawiercia, Poręby, Ryczowa, Żelazka, Śrubarni, Cementowni, Józefowa, Sosnowca i Krakowa.” Koło posiada sztandar, który został poświecony w dniu 3 maja 1992 roku. Również w 1992 roku Koło ufundowało tablicę w kościele p.w. Przemienienia Pańskiego w Ogrodzieńcu. Tablica ta jest ku czci poległych i zamordowanych w obozach niemieckich i sowieckich. Delegacje Kombatantów każdego roku składają wieńce i kwiaty pod pomnikami pomordowanych w czasie II wojny światowej, a spoczywajacych na cmentarzu komunalnym czy pod pomnikiem poległych w „lasku” w Ogrodzieńcu.

 


Wizytówki stowarzyszeń, do których należy Gmina Ogrodzieniec:

 

Związek Gmin Jurajskich

 

Związek Gmin Jurajskich istnieje od grudnia 1991 roku. Przewodniczącym Zarządu jest pan Adam Markowski. Siedziba Biura Zarządu i Związku znajduje się w Ogrodzieńcu (Plac Wolności 42, 42-440 Ogrodzieniec). Początkowo Związek zrzeszał 15, obecnie liczy 40 członków z terenu dwóch województw: śląskiego i małopolskiego, ostatnio do ZGJ dołączyła Skała. Gmina Ogrodzieniec należy do ZGJ od początku jego istnienia. Celem ZGJ jest promocja turystyczna Jury Krakowsko-Częstochowskiej m.in. poprzez rozwój turystyki wiejskiej, ochronę walorów przyrodniczych i kulturowych regionu, dążenie do integracji gmin pod względem gospodarczym i kulturowym itp.
Strona internetowa: http://www.jura.info.pl

 

Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”

 

Gmina Ogrodzieniec należy do Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć „Energie Cités” (PNEC), które istnieje od 1994 roku i jest organizacją pozarządową. Współpraca ze Stowarzyszeniem polega na edukacji ekologicznej, przepływie informacji i kooperacji małych i średniej wielkości miast. „Polska Sieć „Energie Cités" należy do Europejskiej Sieci „Energie Cités", mającej swą siedzibę w Besançon, we Francji. Poprzez swoje działania PNEC włącza się do realizacji zadań zawartych w Protokole z Kyoto.”
Strona internetowa: http://www.pnec.org.pl

 

Śląska Organizacja Turystyczna

 

Śląska Organizacja Turystyczna, do której należy gmina Ogrodzieniec, została założona i wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego z dniem 26 lutego 2004 roku.
„…Za cel stawiamy sobie kreowanie atrakcyjnego wizerunku Województwa Śląskiego jako miejsca na mapie Polski wartego odwiedzenia i zwiedzenia. Do realizacji owych celów mają się przysłużyć następujące działania:
- prowadzenie działalności edukacyjnej, szkoleniowej i wydawniczej
- prowadzenie banku informacji i regionalnego systemu informacji turystycznej w oparciu o centra i punkty "IT"
- gromadzenie i przetwarzanie danych o Województwie Śląskim …”
Strona internetowa: http://www.silesia-sot.pl


Zespoły oraz inne formy:

 



Zespół "Mażoretek" przy Domu Kultury w Ogrodzieńcu

 

Do Zespołu, który powstał w listopadzie 2008 roku należą 24 dziewczynki w wieku od 7 do 15 lat z Ogrodzieńca, Giebła i Kiełkowic. Instruktorkami są panie: Agata Barteczko i Anna Malinowska. Pierwszy sukces ogrodzienieckich "Mażoretek" to czwarte miejsce w defiladzie na Mistrzostwach Polski Mażoretek, Tmburmarjonetek i Cheerleaderek w Opolu, które odbywały się w maju.
 

 

Zespół "APOGEUM" Karoliny Żak z Ryczowa Kolonii

 

Zespoł "APOGEUM" istnieje od 2005 roku. W skład zespołu wchodzi pięć nastoletnich dziewczyn: Karolina Żak - solistka, Martyna Żak, Paulina Żak, Magda Kuźniak i Roksana Kubasiewicz, które przygotowują układy taneczne, występują na imprezach lokalnych: święto gminy na skwerze, świeto szkoły w Ryczowie czy zawody strażackie w Gieble.

 

9 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska im. "Kosmonautów"
przy Komendzie Hufca Ziemi Zawierciańskiej

 

Do drużyny zawierciańskiej należy młodzież ogrodzieniecka.

 

 

Opracowała: Iwona Rajca
Ogrodzieniec, grudzień 2007
Aktualizacja: lipiec 2009

Kategorie

Kategoria główna artykułu to: Gminne Centrum Informacji.

Artykuł występuje również w następujących, dodatkowych kategoriach:

Informacje

Rejestr zmian

2011-11-07 13:33

Edycja artykułu - Rafał Szlachta

2011-11-07 13:32

Edycja artykułu - Rafał Szlachta

2009-07-31 00:00

Edycja artykułu -

2008-10-07 00:00

Edycja artykułu - Rafał Szlachta

2008-10-07 00:00

Edycja artykułu - Rafał Szlachta

2008-10-07 00:00

Edycja artykułu - Rafał Szlachta

2008-10-07 00:00

Edycja artykułu - Rafał Szlachta

2008-10-07 00:00

Edycja artykułu - Rafał Szlachta

2008-07-31 00:00

Edycja artykułu - Rafał Szlachta

2008-02-11 00:00

Edycja artykułu -

2008-01-31 00:00

Edycja artykułu -

2008-01-31 00:00

Edycja artykułu -

2008-01-31 00:00

Edycja artykułu -

2008-01-31 00:00

Edycja artykułu -

2007-12-31 00:00

Edycja artykułu -

2007-12-28 00:00

Edycja artykułu -

2007-12-28 00:00

Edycja artykułu -

2007-12-28 00:00

Edycja artykułu -

2007-12-28 00:00

Edycja artykułu -

2007-12-27 00:00

Edycja artykułu -

2007-12-27 00:00

Edycja artykułu -

2007-12-27 00:00

Dodanie artykułu -

Filtrowanie bieżącej kategorii

Archiwum:

Oficjalna strona www

Urząd Miasta i Gminy Ogrodzieniec
tel. (032) 6709700
faks: (032) 6709721

kod TERYT: Ogrodzieniec-2416063;Ogrodzieniec miasto-2416064;Ogrodzieniec obszar wiejski-2416065;NIP: 6491003263; REGON:000529031, Dane do faktur: Gmina Ogrodzieniec, NIP: 6492275822, REGON: 276258842;
Aktualny nr konta bankowego PKO BP SA Nr 15 1020 2498 0000 8202 0436 5250
Kontakt: 
ogrodzieniec@ogrodzieniec.pl;
Elektroniczne Skrzynki Podawcze:
1) https://ogrodzieniec.eboi.pl/;
2) http://epuap.gov.pl/ skrytka epuap: /qdj1qo562c/skrytka
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej Strona Dziennika Ustaw Monitor Polski Oficjalna strona Biuletynu Informacji Publicznej

Szukaj w BIP

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.