Pokaż/ukryj informację o istniejących skrótach klawiszowych

Skróty klawiszowe:

Włącz lektora.
Wyłącz lektora.

Wrzos-w Stolicy Teatrów Wsi Polskiej

Wyświetl stronę główną » Gminne Centrum Informacji » Archiwum » Wrzos-w Stolicy Teatrów Wsi Polskiej

Podtytuł: W dniach 17-19 października 2008 roku Gmina Ogrodzieniec zaistniała w Tarnogrodzie (powiat biłgorajski, województwo lubelskie) nazywanym Stolicą Teatrów Wsi Polskiej.

W dniach 17-19 października 2008 roku Gmina Ogrodzieniec zaistniała w Tarnogrodzie (powiat biłgorajski, województwo lubelskie) nazywanym Stolicą Teatrów Wsi Polskiej. Na XXV Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej pod patronatem i finansowym wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gminę Ogrodzieniec i Województwo Śląskie reprezentował Zespół Folklorystyczny „Wrzos” z Ryczowa Kolonii.

Zespół, który otrzymał nominację z XXXIV Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej (5-6 lipca 2008), przedstawił widowisko pt. „Obgrywojki Stanisława” w reżyserii Jolanty Sprężak-Wawrzyk, odzwierciedlające zwyczaje obchodzenia popularnych imion w regionie ryczowskim. Organizatorami XXV Sejmiku byli: Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie, Towarzystwo Kultury Teatralnej Oddział w Lublinie, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, Burmistrz Tarnogrodu, Tarnogrodzkie Towarzystwo Regionalne i Tarnogrodzki Ośrodek Kultury.

Sejmikowe obchody rozpoczęły się w piątek 17 października barwnym korowodem zespołów, który przemaszerował ulicami Tarnogrodu. Przez trzy dni trwały prezentacje spektakli w wykonaniu dwunastu zespołów zaproszonych z pięciu województw. „Wrzos” ze swoim obrzędem prezentował się w sobotę w godzinach dopołudniowych.

Przedstawienie spotkało się z szerokim uznaniem widowni oraz Rady Artystycznej Sejmiku, co zostało uwiecznione wpisem w kronice Zespołu: „… Życzymy wielu następnych wspaniałych przedstawień, uznania lokalnej i ogólnopolskiej Publiczności. Niech wszyscy oklaskują tak wspaniale, jak oklaskiwała Publiczność w Tarnogrodzie.” Wpis podpisała Rada Artystyczna w składzie: Przewodniczący prof. Lech Śliwonik (teatrolog), Antoni Śledziewski (folklorysta), Jacek Szczęk (reżyser), Edward Wojtaszek (reżyser), Bożena Suchocka (reżyser), prof. Piotr Dahlig (etnomuzykolog) oraz prowadzący Sejmik Jan Zdziarski. Po spektaklu odbyły się konsultacje z Radą Artystyczną podsumowujące prezentowane widowiska. Obgrywojki zostały ocenione przez prof. Piotra Dahlig, jednego z członków Rady, jako „bardzo udany obrazek obyczajowy”.

Podkreślano, że przedstawienie jest serdeczne dla widowni, czytelne i wyraźne; dopracowane zostały szczegóły i rekwizyty sceniczne, w tym uroczyste stroje w drugiej części spektaklu, kosze z korzeni sosnowych, bogata strona muzyczna, podtrzymanie tradycji; pochwalono najmłodszych uczestników przedstawienia, zauważono wielki talent artystyczny Mateusza Kołtona, słowiczy śpiew i grę na skrzypcach Angeli Wawrzyk, które skupiły na sobie uwagę publiczności, udział osób starszych prezentujących się „na miarę sił wykonawczych”; rozśpiewanie i obtańczenie widowiska. Występ „Wrzosu” pozostawił miłe wrażenie i wspomnienie artystyczne.

Zakończenie Sejmiku, wraz z wręczeniem nagród dla wszystkich zespołów, odbyło się w niedzielę 19 października w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury, któremu dyrektoruje pani Renata Ćwik. Wykonano również pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników Sejmiku. „Wrzos” otrzymał nagrodę oraz pamiątkowe upominki, dyplom honorowy w uznaniu wybitnych dokonań artystycznych i podziękowania dla pani Henryki Pilarczyk za pracę na rzecz wiejskiego ruchu teatralnego.

Sejmikowi towarzyszyły inne imprezy artystyczno-kulturalne tj.: zajęcia i omówienia spektakli z Radą Artystyczną, wystawy fotograficzne (także wszystkich zespołów występujących podczas Sejmiku), stoiska z wydawnictwami lokalnymi. Na istniejącym już 25 lat Sejmiku zaprezentowało się 327 form teatralnych, z czego 64% stanowiły przedstawienia obrzędowe. Nie bez powodu zatem Tarnogród zwie się Stolicą Teatrów Wsi Polskiej.

Tekst i zdjęcia: Iwona Rajca

Informacje

Rejestr zmian

2008-10-27 00:00

Edycja artykułu -

2008-10-22 00:00

Edycja artykułu - Rafał Szlachta

2008-10-22 00:00

Edycja artykułu - Rafał Szlachta

2008-10-22 00:00

Dodanie artykułu -

Filtrowanie bieżącej kategorii

Archiwum:

Oficjalna strona www

Urząd Miasta i Gminy Ogrodzieniec
tel. (032) 6709700
faks: (032) 6709721

kod TERYT: Ogrodzieniec-2416063;Ogrodzieniec miasto-2416064;Ogrodzieniec obszar wiejski-2416065;NIP: 6491003263; REGON:000529031, Dane do faktur: Gmina Ogrodzieniec, NIP: 6492275822, REGON: 276258842;
Aktualny nr konta bankowego PKO BP SA Nr 15 1020 2498 0000 8202 0436 5250
Kontakt: 
ogrodzieniec@ogrodzieniec.pl;
Elektroniczne Skrzynki Podawcze:
1) https://ogrodzieniec.eboi.pl/;
2) http://epuap.gov.pl/ skrytka epuap: /qdj1qo562c/skrytka
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej Strona Dziennika Ustaw Monitor Polski Oficjalna strona Biuletynu Informacji Publicznej

Szukaj w BIP

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.