Pokaż/ukryj informację o istniejących skrótach klawiszowych

Skróty klawiszowe:

Włącz lektora.
Wyłącz lektora.

Śląski Program Odnowy Wsi - szkołą innowacyjności i kreatywności

Wyświetl stronę główną » Urząd informuje » Urząd Gminy » Śląski Program Odnowy Wsi - szkołą innowacyjności i kreatywności

Podtytuł: Artykuł z


Uchwałą Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu z dnia 2 grudnia 2004r. dwa sołectwa gminy Ogrodzieniec: Giebło i Ryczów, przystąpiły do Śląskiego Programu Odnowy Wsi. Program jest szeroko zakrojoną akcją wspieraną przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Śląski Związek Gmin i Powiatów, mającą na celu zaktywizowanie środowisk wiejskich.

 Stwarza on szansę na zmianę obrazu polskich wsi i poprawę warunków życia ich mieszkańców. Środki finansowe przeznaczone na realizację odnowy wsi pochodzą w 80 procentach z funduszy europejskich, 20 procent dokładaj ą samorządy.

W ramach podjętych działań zorganizowano w dniach 11-12 lutego br. w Ogrodzieńcu szkolenie na temat wypełniania wniosków i sporządzania dokumentacji do działań „odnowa wsi". W szkoleniu oprócz grup z Giebła i Ryczowa wzięły udział także osoby z Chruszczobrodu i Grabowej z gminy Łazy.

Uczestnicy warsztatów muszą dobrze zastanowić się i ustalić, co jest w ich miejscowości charakterystyczne, warte rozwinięcia i wyeksponowania. Muszą określić wizję oraz opracować projekt realizacji tej wizji - mówi Ryszard Wilczyński, prowadzący warsztaty.

W skali regionu do programu przystąpiło czterdzieści miejscowości. Wcześniej był realizowany program pilotażowy, który objął dziesięć miejscowości.

W Gieble stawiamy na kreatywność mieszkańców, którzy już w wielu sytuacjach udowodnili, że potrafią wspólnie realizować ciekawe i nowatorskie pomysły. Nasza miejscowość powinna nastawić się na rolnictwo ekologiczne. W tym celu należy poszukać specjalizacji i swojego produktu, opierając się o historię i dziedzictwo kulturowe. Chcemy być szkolą innowacyjności i kreatywności. Nasz rozwój powinien opierać się na czterech ważnych punktach tj. - dworek szlachecki - kościół - szkoła - boisko sportowe - mówi Grażyna Kowalska, z grupy liderów z Giebła.

Podczas warsztatów wszystkie grupy określiły cele oraz sformułowały projekt wraz z wizją, która uściśla założenia kierunku rozwoju danej miejscowości. Teraz ta wizja wraz z wszystkimi pomysłami i projektami powinna zostać przedstawiona mieszkańcom i jeszcze raz wspólnie przedyskutowana. Po ogólnej akceptacji opracowany szczegółowo projekt zatwierdza rada gminy i kieruje go do urzędu marszałkowskiego. Tam projekt jest oceniany i jeżeli zdobędzie odpowiednią liczbę punktów przyznane zostanie dofinansowanie - wyjaśnia Ryszard Wilczyński.

Od siedmiu lat Program Odnowy Wsi realizowany jest w województwie opolskim, gdzie mieszkańcy wspólnymi siłami wykonali wiele prac i działań na rzecz własnego środowiska. W miejscowościach tych powstały place zabaw, skwery rekreacji i wypoczynku, wiejskie kluby, świetlice, sale tradycji, regionalne izby itp.

W październiku ubiegłego roku uczestniczyliśmy w wyjeździe studyjnym, podczas którego odwiedziliśmy gminy opolskie. To, co zobaczyliśmy na miejscu przerosło nasze oczekiwania. Dlatego cieszę się, że naszej gminie udało się zgłosić do programu dwa sołectwa. Giebło i Ryczów to wsie, gdzie istnieje duży potencjał aktywności społecznej. Prężnie działają organizacje społeczne tj. orkiestry dęte, kota gospodyń wiejskich, klub sportowy, ochotnicze straże pożarne. Społeczność miejscowa potrafi szybko się zintegrować i wspólnymi siłami zmierzać do wyznaczonego celu - mówi Andrzej Mikulski, burmistrz Ogrodzieńca.

W najbliższym czasie projekty opracowane podczas warsztatów zostaną przedstawione i poddane do dyskusji w gronie mieszkańców miejscowości, które przystąpiły do Programu Odnowy Wsi.

Informacje

Rejestr zmian

2005-04-22 00:00

Edycja artykułu - Rafał Szlachta

2005-04-11 00:00

Dodanie artykułu - Rafał Szlachta

Filtrowanie bieżącej kategorii

Redaktorzy odpowiedzialni za ten dział:

Oficjalna strona www

Urząd Miasta i Gminy Ogrodzieniec
tel. (032) 6709700
faks: (032) 6709721

kod TERYT: Ogrodzieniec-2416063;Ogrodzieniec miasto-2416064;Ogrodzieniec obszar wiejski-2416065;NIP: 6491003263; REGON:000529031, Dane do faktur: Gmina Ogrodzieniec, NIP: 6492275822, REGON: 276258842;
Aktualny nr konta bankowego PKO BP SA Nr 15 1020 2498 0000 8202 0436 5250
Kontakt: 
ogrodzieniec@ogrodzieniec.pl;
Elektroniczne Skrzynki Podawcze:
1) https://ogrodzieniec.eboi.pl/;
2) http://epuap.gov.pl/ skrytka epuap: /qdj1qo562c/skrytka
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej Strona Dziennika Ustaw Monitor Polski Oficjalna strona Biuletynu Informacji Publicznej

Szukaj w BIP

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.