Pokaż/ukryj informację o istniejących skrótach klawiszowych

Skróty klawiszowe:

Włącz lektora.
Wyłącz lektora.

PROTOKÓŁ Nr XVII/2004 z sesji Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu

Wyświetl stronę główną » Protokoły-kadencja 2002-2006 » Protokoły » PROTOKÓŁ Nr XVII/2004 z sesji Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu

Podtytuł: 10 lutego 2004 r. godz. od 15.00–18.00

1. Otwarcie sesji i stwierdzenie jej prawomocności.


Otwarcia sesji dokonała Przewodnicząca Rady Pani Danuta Mikoda. Powitała wszystkich obecnych: radnych, sołtysów gości zaproszonych oraz mieszkańców Ogrodzieńca i Podzamcza, po czym stwierdziła na podstawie listy obecności wystarczającą liczbę radnych do podejmowania prawomocnych uchwał.
Lista obecności radnych oraz gości zaproszonych w załączeniu do protokołu.
2. Przyjęcie proponowanego porządku obrad.


W związku z uchwałą dot. obniżenia stopnia organizacyjnego Publicznej Szkoły Podstawowej w Podzamczu Radny Perkowski poprosił o umożliwienie mieszkańcom Podzamcza zabrania głosu w tej sprawie. Zaproponował przy tym, aby mieszkańcy mogli wypowiedzieć się w tej sprawie jeszcze przed poddaniem uchwały pod głosowanie

Porządek obrad wraz ze zmianą wprowadzona na wniosek radnego Perkowskiego został przyjęty przez radnych jednomyślnie. Za jego przyjęciem głosowało 15 radnych.

Porządek obrad przedstawiał się następująco:

I. Część ogólna


1. Otwarcie Sesji i stwierdzenie jej prawomocności.

2. Przyjęcie zaproponowanego porządku obrad.

3. Złożenie sprawozdania przez Burmistrza z realizacji uchwał pomiędzy sesjami rady.

II. Część szczególna

1. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia opłat za korzystanie z cmentarzy komunalnych i urządzeń cmentarnych znajdujących się na terenie Miasta i Gminy Ogrodzieniec.

2. Podjęcie uchwały w sprawie obniżenia wskaźników procentowych stanowiących podstawę do ustalenia wypłaty dodatków mieszkaniowych.

3. Podjęcie uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Ogrodzieńcu ul. E. Orzeszkowej 13

4. Wystąpienie mieszkańców Podzamcza w związku zamiarem u obniżenia stopnia organizacyjnego Szkoły Podstawowej w Podzamczu.

5. Podjęcie uchwały w sprawie zamiaru obniżenia stopnia organizacyjnego Publicznej Szkoły Podstawowej w Podzamczu ul. Szkolna 6

6. Podjęcie uchwały w sprawie budżetu Miasta i Gminy Ogrodzieniec na 2004 rok.


III. Interpelacje i zapytania radnych.

IV. Wnioski, zapytania i oświadczenia.

V. Zamknięcie obrad.

Ad 3
Złożenie sprawozdania przez Burmistrza z realizacji uchwał pomiędzy sesjami rady oraz z bieżącej działalności.


Burmistrz złożył następujące informacje:

Poprzednia sesja odbyła się 30 stycznia, podjęto na niej kilka uchwał między innymi ustalono opłatę stałą za korzystanie z Przedszkola w sprawie organizacyjnej ustalone zostały plany pracy stałych komisji Rady Miejskiej na 2004r. Był też wniosek o wprowadzenie budżetu gminy pod obrady dzisiejszej sesji
Z bieżącej działalności Burmistrz podał:
- 3 lutego odbyło się spotkanie Społecznego Komitetu Obchodów 60 Rocznicy Pacyfikacji Ryczowa. Zaakceptowany został program obchodów tej uroczystości. Zaproszono sporo osób, potwierdzenie udziału wpłynęło z Urzędu Wojewódzkiego ze Starostwa Powiatowego będzie też Reprezentacja Wojska Polskiego oraz kombatanci.
- 5 lutego prowadzone były rozmowy w Urzędzie Marszałkowskim z Wydziałem Infrastruktury w sprawie realizacji odwodnienia dróg wojewódzkich ul. Olkuska i ul. Kościuszki na odcinku pomiędzy Kościołem Parafialnym w kierunku Podzamcza. Zadanie to zostało ujęte w planie na 2004 rok i w II połowie roku nastąpi rozpoczęcie prac, a w 2005 zakończenie.
- 6 lutego odbyło się zebranie sprawozdawcze OKS "Budowlani" na którym omówiono dotychczasową działalność oraz powołano nowy zarząd. Prezesem został Dawid Plutka.
- 7 lutego odbyło się spotkanie sprawozdawcze za rok 2003 w OSP Ryczów. W roku ubiegłym przeprowadzono remont instalacji elektrycznej i założono nową autopompę do wozu bojowego.
- 8 lutego odbyło się spotkanie sprawozdawcze za 2003 rok w OSP Ryczów Kolonii. W 2003 r wykonany był remont kapitalny wozu bojowego wraz z motopompą oraz wykonano nowy zbiornik na wodę.
- 9 lutego odbyło się spotkanie z rodzicami uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Ogrodzieńcu - Cementowni. Było to kolejne spotkanie na którym omawiano propozycje umieszczenia gimnazjum w tej szkole. Ze strony gminy zostało złożone zapewnienie bezpłatnego dowozu dzieci z Fugasówki i Cementowni do Szkoły Podstawowej w Ogrodzieńcu. Podczas przejazdu będzie zapewniona opieka nad dziećmi.

II. Część szczególna

Ad 1

Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia opłat za korzystanie z cmentarzy komunalnych i urządzeń cmentarnych znajdujących się na terenie Miasta i Gminy Ogrodzieniec.


Sekretarz Gminy przypomniał - projekt tej uchwały ponownie został wniesiony pod obrady sesji. Radni na komisjach omawiali ten temat i uchwała została zaopiniowana i wniesiona pod obrady celem zatwierdzenia.
Przedmiotem uchwały są cmentarze komunalne w Ogrodzieńcu i w Ryczowie. Opłaty podane są w załączniku do uchwały który stanowi integralna jej część.

Radny Lipiński mówił o tym,że Komisja Rewizyjna pracując nad tą uchwałą wnosiła o przeznaczenie środków finansowe które będą pozyskane z podwyżki opłaty na prowadzenie inwestycji na cmentarzu komunalnym.

Wiceprzewodniczący Rady Łypaczewski J. odczytał projekt uchwały. Odbyło się głosowanie w wyniku którego Uchwała Nr XVII/170/2004 w sprawie ustalenia opłat za korzystanie z cmentarzy komunalnych i urządzeń cmentarnych znajdujących się na terenie Miasta i Gminy Ogrodzieniec - została przyjęta 13 głosami za, przy 1 przeciwnym i 1 wstrzymującym.

Ad. 2

Podjęcie uchwały w sprawie obniżenia wskaźników procentowych stanowiących podstawę do ustalenia wypłaty dodatków mieszkaniowych.


Pani Dorota Słodek Kierownik OPS poinformowała na jakie cele dodatek mieszkaniowy jest przyznawany oraz o tym, że gminie wolno jest obecnie dokonywać zmian wskaźników wg. których liczony jest dodatek mieszkaniowy. Stwierdziła ponadto, iż w roku bieżącym gmina nie otrzymała tak jak w roku ubiegłym środków finansowych na ten cel i dlatego dodatki gmina musi z własnych środków budżetowych wygospodarować.

Wiceprzewodniczący Łypaczewski J odczytał projekt uchwały.
W wyniku głosowania Uchwała Nr XVII/171/2004 w sprawie obniżenia wskaźników procentowych stanowiących podstawę do ustalenia wypłaty dodatków mieszkaniowych - została przyjęta jednomyślnie. Za przyjęcie głosowało 15 radnych.

Ad. 3

Podjęcie uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Ogrodzieńcu ul. E. Orzeszkowej 13.


Na wstępie Burmistrz zaznaczył, że dzisiejsza sesja jest jedną z najważniejszych w roku. W środowisku samorządowym zwyczajowo uważa się za najważniejszą w roku jest sesja budżetowa oraz sesje absolutoryjną. W dzisiejszym porządku obrad znajdują się dziś dwa bardzo ważne dla gminy tematy. Jest to zarówno budżet gminy jak i sprawy związanych z funkcjonowaniem oświaty na naszym terenie. O problemach szkół w naszej gminie dyskutuje się od co najmniej 4 lat. Co i jak zrobić aby nasze dzieci miały dobre warunki do nauki. Po wnikliwej analizie obecnego stanu oświaty, liczby dzieci, prognozowanej liczby urodzeń która jest malejąca oraz po wielu rozmowach z nauczycielami, rodzicami władzami kuratorium zmiany są konieczne. Wymóg ustawowy który obliguje gminę do zorganizowania gimnazjum w odrębnym budynku zmusza do pewnych działań. Przed sesją Burmistrz był w Kuratorium Oświaty gdzie rozmawiał jak inne gminy radzą sobie z problemem obowiązku szkolnego nałożonego przez państwo. Jest jeszcze wiele do zrobienia aby gminna oświata była optymalna ze względów merytorycznych i racjonalnych pod względem ekonomicznym. Burmistrz przygotował projekty uchwały które pomogą doprowadzić do prawidłowego funkcjonowania oświaty w gminie. Proponuje aby gimnazjum funkcjonowało na bazie budynku SZP. nr 2. Na budowę nowego budynku dla potrzeb gimnazjum gminy nie stać, a najwięcej argumentów przemawiało za tym aby gimnazjum funkcjonowało w budynku Sz.P. nr 2 w Ogrodzieńcu i rodzice przekonali się do tej propozycji. Z punktu widzenia rodziców chodzi o to aby dziecko uczyło się pod fachową opieką, aby warunki były dobre i zapewniony dojazd do szkoły. Od przyszłego roku dzieci z Cementowni Józefowa i Fugasówki będą nieodpłatnie dowożone do Sz.P. nr 1 w Ogrodzieńcu. Burmistrz zapoznał ze strukturą organizacyjną SzP nr 1 w Ogrodzieńcu. Podał jak będzie liczba dzieci w poszczególnych klasach oraz liczba ciągów poszczególnych klas w roku szkolnym 2004/2005. Nadmienił też, że propozycja ta zyskała aprobatę Śląskiego Kuratorium Oświaty.

Radny Lipiński stwierdził, że po wprowadzeniu zmian w oświacie będzie ok. 15% oszczędności po czym zaznaczył, że może należy zastanowić się czy warto wprowadzać zmiany i ograniczenia w dwóch szkołach dla tak niewielkich oszczędności.. Na sesje przybyło wielu mieszkańców z Podzamcza, nauczycieli, rodziców i uczniów szkoły podstawowej. Natomiast nie widzi z Cementowni może dlatego, że nauczyciele dostali zapewnienie, że będą mieć pracę i gdyby nie te zapewnienia też zapewne przyszliby z protestem na sesję na której zamierza się likwidować ich szkołę. Apelował następnie do radnych o rozważenie czy warto wprowadzać zmiany które dadzą niewielkie oszczędności, czy warto robić tyle zamieszania, czy chcemy aby małe dzieci chodziły do szkoły w Ogrodzieńcu wiedząc, że i tak niewiele korzyści te zmiany i reformy przyniosą. Radny zaznaczył następnie, że on opowiada się za reformą w oświacie ale taką która przyniesie konkretne korzyści, chcemy bowiem robić w gminie inwestycje, ale tak naprawdę z tej reformy będą małe oszczędności i na inwestycje będzie nadal mało pieniędzy, a zaplanowane w budżecie inwestycje mają być z kredytów realizowane bowiem budżet nie wystarcza nawet na bieżące utrzymanie.

Burmistrz zaznaczył, że zmiany w oświacie wprowadza się z powodów prawnych jest bowiem ustawowy wymóg który zobowiązuje do tego aby gimnazjum w odrębnym budynku funkcjonowało i zmiany proponowane zmiany wynikają z odpowiedzialności osób które zarządzają gminą. Gdyby nie trzeba było organizować gimnazjum w jednym budynku to Burmistrz nie proponowałby tego. Tymczasem należy zorganizować pracę w gimnazjum tak aby była ona prowadzona w odpowiednich warunkach. Natomiast nie było aspektu ekonomicznego i na sesji nie będzie podejmowana uchwała której konsekwencja mają być oszczędności. Dyskutowano na komisjach o propozycji całkowitej likwidacji Szkoły Podstawowej w Podzamczu, ale takiej uchwały do porządku obrad nikt nie wprowadził. Zatem w sprawie gimnazjum to jest sprawa czysto formalna i prawny wymóg aby funkcjonowało w jednym budynku.
Wiceprzewodniczący Rady - Łypaczewski J odczytał projekt uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Ogrodzieńcu ul. E. Orzeszkowej 13.
Odbyło się głosowanie: 6 radnych było za podjęciem uchwały, 5 opowiedziało się przeciwko i 4 wstrzymało się od głosu.
Uchwała Nr XVII/172/2004 w sprawie zamiaru likwidacji Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Ogrodzieńcu ul. E. Orzeszkowej 13 została przyjęta przez Radę.

Ad. 4 i 5

Wystąpienie mieszkańców Podzamcza oraz Podjęcie uchwały w sprawie zamiaru obniżenia stopnia organizacyjnego Publicznej Szkoły Podstawowej w Podzamczu ul. Szkolna 6.


Burmistrz na wstępie przypomniał, że w tej sprawie odbyło się w Podzamczu kilka spotkań i jeszcze dwa miesiące temu przekonany był o konieczności przeniesienia tej szkoły do Ogrodzieńca. Uczniowie z Podzamcza mieli być dowożeni do S.P nr 1 w Ogrodzieńcu.
Koszt utrzymania 1 dziecka w Podzamczu w roku 2003 wyniósł 9.700 zł., a subwencja na 1 dziecko wynosi 3.600 zł. Liczby te mówią same za siebie i wyłącznie one przemawiały za koniecznością wprowadzenia zmian i dlatego pojawił się zamiar dowożenia uczniów z Podzamcza do szkoły w Ogrodzieńcu. Po spotkaniach w Podzamczu Burmistrz został mile zaskoczony tym, jak bardzo środowisko zaangażowane jest w te sprawy, jak rodzice zaangażowali się w to aby szkoła pozostała w Podzamczu. Rada i Burmistrza są po to aby wykonywać służbę na rzecz społeczeństwa. W Podzamczu jest ok. 1000 mieszkańców ale są i inni mieszkańcy i pojawiły się głosy aby szkołę z Podzamcza przenieść do Ogrodzieńca i gdyby doszło do referendum w tej sprawie i decydujący głos należałby do większości mieszkańców to wówczas szkoła zostałaby przeniesiona. Burmistrz po spotkaniach w Podzamczu z rodzicami z mieszkańcami biorąc pod uwagę fakt iż szkoła na wsi to też miejsce skupiające życie kulturalne społeczeństwa, zmienił zdanie. Przeprowadzono weryfikację wydatków z uwzględnieniem innego jeszcze wariantu zmian w tej szkole. Zmniejszy się liczba klas, zostaną klasy młodsze od I do III. Szkoła wówczas pozostanie i będzie miejscem spotkań dla dzieci i młodzieży starszej w budynku będzie się coś działo. W ubiegłym roku utworzono w tej szkole punkt kształcenia dla rolników prowadzony przez Agencje Restrukturyzacji Rolnictwa. Zakupiono już dla punku komputer z oprogramowaniem i zajęcia zostały uruchomione. Dobrze byłoby aby w budynku szkoły zostało jeszcze uruchomione coś takiego co odciążyłoby otrzymanie budynku przez budżet gminy. Burmistrz mówił dalej o tym, ze jeśli w tym roku nie wprowadzimy żadnych zmian, a liczba dzieci będzie z roku na rok mniejsza to w latach następnych sytuacja finansowa będzie coraz gorsza i coraz więcej z budżetu będzie do oświaty dokładane. Gdy zmniejszymy liczbę klas wówczas ok. 250 tyś zł każdego roku będzie zaoszczędzone i środki te przeznaczy się na rozwój gminy. Jeżeli jednak wolą Gminy, wolą Rady będzie aby budżet przeznaczać na bieżącą działalność to w gminie nie będzie inwestycji i być może będzie kanalizacja, ale to zależy od kredytów. Na razie jednak żadnych na ten cel gmina nie otrzymała pieniędzy. Należy otwarcie powiedzieć, że na kanalizacje być może otrzymamy pieniądze tak samo i na drogi użytku rolnego być może otrzymamy pieniądze i one z tych samych programów pomocowych są przekazywane, a wówczas trzeba będzie posiłkować się pożyczkami, a na obsługę pożyczki też potrzebne będą własne środki gminne. Burmistrz apelował następnie do wszystkich zebranych o wyrozumiałość oraz o zaakceptowanie proponowanych przez Burmistrza zmian polegających na pozostawieniu szkoły w Podzamczu, a jedynie zmniejszenie tam liczby klas.

Pani Agnieszka Trzewicarz - nauczycielka Sz.P. w Podzamczu na wstępie zaznaczyła, że występuję z upoważnienia wszystkich pracowników Szkoły Podstawowej w Podzamczu z apelem o pozostawienie tej szkoły bez zmian. Stwierdziła następnie, że nauczyciele są kategorycznie przeciwko pozostawieniu w szkole jedynie klas 0-3. W prowadzonych z Burmistrzem rozmowach zapewniał, że nie zwolni się wszystkich nauczycieli lecz tych z krótkim stażem, a pozostałych będzie potrzeba zatrudniać nadal. Wskazywano na fakt, iż koszty są wysokie w tej szkole tymczasem w szkole zatrudnionych jest dużo stażystów, a ich zarobki są niższe. W kwestii liczby dzieci stwierdziła, że będzie ich 68 bo dojdą jeszcze dzieci z zerówki i na te dzieci będzie subwencja. Mówiła dalej o tym, że małe szkoły są przyjazne dla dziecka i w Europie właśnie takie szkoły są popierane a dlaczego w naszej gminie w Podzamczu ma tak nie być. Rodzice i nauczyciele chcą aby ta szkoła, która jest dobrą szkołą pozostała nadal wraz z klasami od 1-6.
Mieszkaniec Ogrodzieńca Pani Podsiadło Stanisława jak stwierdziła pochodzi z Podzamcza i ma tam posesje i chciałaby aby jej wnuki miały szkoły w Podzamczu. Przypomniała, że jej pokolenie budowało i nie tylko szkoły a teraz chcą to zamykać, a zamykać i burzyć cos co już istnieje jest łatwo. Gorzej jest wybudować. Przypomniała jak budowano szkołę w Podzamczu były czyny społeczne wszyscy mieszkańcy razem pracowali przeznaczyli na ten cel teren. Szkoła w Podzamczu jest najlepszą szkołą w gminie, jest tam basen i dlaczego teraz nie pozwolić dzieciom aby miały szkołę. Dlaczego nie szuka się oszczędności gdzieś indziej. Są koszty reprezentacyjne, są organizowane przyjęcia, są delegacje zagraniczne, Święto Gminy - może to zlikwidować i będą oszczędności. Dowóz dzieci do szkoły - mówi się że to jest proste, ale takie dziecko musi wcześnie rano wstać, musi potem czekać na przystanku, gdy będzie zimo dzieci będą marzły będą chorować. Zaoszczędzi się na szkołach, a potem pieniądze utopi w inwestycjach jak np. Jurajski Park Wodny. Chciałaby aby na sesji podano ile gmina wydała na te inwestycję na przeprowadzone przez Akademie Ekonomiczną w Krakowie badania związane z opłacalnością funkcjonowania takiego parku oraz na inne cele, ile zaprzepaszczono pieniędzy z budżetu gminy.

Jako przedstawiciel Rady Rodziców SzP. w Podzamczu głos zabrała Pani Teresa Słaboń. W imieniu rodziców złożyła protest poparty 500 podpisami. Protest ten skierowano do Kuratorium Oświaty oraz złożyła go na ręce Przewodniczącej Rady. Zaznaczyła następnie, że projekt reorganizacji jest nieuzasadniony i nie przyniesie efektów ekonomicznych. Zwróciła się następnie do radnych z zapytaniem dlaczego reforma uderzyła w Podzamcze i co dostaną w zamian gdy zabierze się im szkołę. Zaznaczyła przy tym, że reforma powinna być przeprowadzona w całej gminie. Mówiła o tym jak funkcjonują inne szkoły w Gieble i w Ryczowie o tym, że uczęszczają tam dzieci z innych wsi np. w Ryczowie nie tylko z Ryczowa,ale też z Kol. Ryczów i z Żelazka. Do szkoły w Podzamczu chodzą wyłącznie dzieci z Podzamcza. Dlaczego proponuje się reorganizację tylko jednej szkoły. Wskazywała następnie na zyski z zamku w Podzamczu na to ile pieniędzy z tego idzie dla gminy, po czym zapytała - gdzie jest sprawiedliwość, bo gdy szuka się oszczędności to tylko w Podzamczu. Podała następnie przykład innych gmin np., w Łazach też mają dużo szkół i poradzili sobie bez zamykania ich. Mówiła następnie o nauczycielach ze szkoły w Podzamczu podkreślając, że pracuje tam bardzo dobra kadra. Przypomniała jak Burmistrz złożył zapewnienie, że jeśli szkoła ulegnie reorganizacji to budynek ten będzie służył mieszkańcom Podzamcza, zatem jak stwierdziła głos mieszkańców jest aby ten budynek służył na szkołę. Budowali go rodzice i dziadkowie z przeznaczeniem na szkołę dla swych dzieci i wnuków. Zaapelowała następnie do radnych aby nie likwidować szkoły nie zmniejszać klas, bowiem konsekwencja pozostawienia teraz klas 1-3 będzie w przyszłości całkowita likwidacja tej szkoły.

Radny Perkowski nadmienił, że przedmówcy wyrazili opinie i wolę rodziców oraz nauczycieli. Natomiast on jako radny optował za propozycją głębokiej reformy, a nie udawaniem że reformę się przeprowadza, bowiem reforma to zwolnienie większej grupy nauczycieli i konkretne oszczędności, widoczne efekty ekonomiczne, a nie zwolnienie kilku osób i zmiany tylko w jednej szkole.

Radny Podsiadło apelował do radnych aby przemyśleli decyzje bowiem jak zaznaczył dzieci jedyny skarb, one są najważniejsze to nasza przyszłość i nie zabierajmy im możliwości korzystania ze szkoły którą mają na miejscu. Apelował aby radni zagłosowali zgodnie ze swoim sumieniem.

Pani Ewa Rudnica Dyrektor Szkoły Podstawowej w Podzamczu zaznaczyła, że było już wiele spotkań i padły już argumenty za pozostawieniem szkoły w Podzamczu. Prosiła aby raz jeszcze radni zastanowili się nad reorganizacją która ma przynieść małe oszczędności, natomiast szkołę budowano dużym wysiłkiem i po to aby ona służyła dzieciom. Mówiła o wykorzystaniu szkoły na inne niż nauczanie cele, o tym, że organizuje się tam spotkania z mieszkańcami, przeprowadza różne akcje, wybory itp. Wspomniała, ze w Podzamczu przybywa mieszkańców, budowane są nowe domy i ważnym atutem jest szkoła na miejscu. Zwróciła się następnie w imieniu uczniów bowiem ta szkoła istnieje dla nich o pozostawienie jej bez zmian. Jest to mała szkoła i to jest dobre, bo wszyscy się znają. dzieciom jest w takiej szkole łatwiej niż w dużym molochu. Zaznaczyła następnie, że dowożenie uczniów nie jest dobrym rozwiązaniem i zarówno nauczyciela jak i dzieci są temu przeciwni i nie popierają tej propozycji.

Burmistrz przyznał, że szkoła w Podzamczu jest fantastyczna i z dobrym klimatem, ma tylko jedna wadę - coraz mniej dzieci. Gdyby była tendencja wzrostowa z całą pewnością taki projekt zmian nie powstałby. Odnosząc się do wypowiedzi przedmówców przypomniał, że padały przykłady dlaczego tylko w Podzamczu mają być zmiany, dlaczego nie dotyczy to innych szkół.. Argumentem jest liczba dzieci. Zapoznał z liczbą dzieci uczących się w innych szkołach oraz liczbą urodzeń, po czym stwierdził, że te liczby mówią same za siebie i pokazują, że w innych szkołach liczba dzieci będzie większa niż w szkole w Podzamczu. Niestety i w pozostałych szkołach za kilka lat również pojawi się problem ze zmniejszającą się liczbą dzieci gdyż ogólnie liczba urodzeń maleje, a nie rośnie. Burmistrz nie zgodził się z tezą, że wprowadzenie klas 0-3 to pierwszy krok do likwidacji szkoły, bo jeśli sprawdzi się to o czym mówił któryś z przedmówców, że w Podzamczu ludzie chcą się budować i mieszkańców Podzamcza będzie przybywać to będzie i dzieci przybywać i do szkoły z klasami 1-3 będą stale dzieci uczęszczać i taka szkoła będzie funkcjonować. Burmistrz zaproponował zmiany w szkole polegające na pozostawieniu klas 1-3. Jeśli nie będzie takiej woli i nie zapadnie decyzja w tej sprawie to problem pozostanie i co z nim zrobić, wówczas trzeba będzie łączyć klasy. Pozostaje jeszcze odpowiedzieć na pytanie czy wszyscy mieszkańcy gminy, a radni reprezentują tutaj wszystkich mieszkańców gminy, czy będą za tym aby coraz więcej pieniędzy dokładać do szkół. Burmistrz zaproponował zmiany i stosowny projekt uchwały w tej sprawie przedłożył na obecna sesję.

Wiceprzewodniczący Rady Łypaczewski J. odczytał projekt uchwały w sprawie zamiaru obniżenia stopnia organizacyjnego Publicznej Szkoły Podstawowej w Podzamczu ul. Szkolna 6
Projekt uchwały poddano pod głosowanie. Za przyjęciem opowiedziało się 6 radnych, 8 było przeciwko i 1 wstrzymał się od głosu.
Przewodnicząca Rady stwierdziła, że uchwała w sprawie zamiaru obniżenia stopnia organizacyjnego Publicznej Szkoły Podstawowej w Podzamczu ul. Szkolna 6 nie została przyjęta.

Ad. 6

Podjęcie uchwały w sprawie budżetu Miasta i Gminy Ogrodzieniec na 2004 rok.


Radny Łypaczewski J. w związku z tym, że nie została przyjęta uchwała dot. zmian w Szkole Podstawowej w Podzamczu wniósł o wycofanie z obrad sesji budżetu gminy na 2004 rok celem dokonania w nim poprawek na oświatę oraz cięć w innych działach budżetowych.

Wniosek został poddany pod głosowanie. Za jego przyjęciem głosowało 7 radnych a 8 było przeciw. Wniosek nie przeszedł.

Burmistrz omówił projekt budżetu. Zapoznał z prognozowanymi dochodami na rok 2004 stanowiącymi dochody własne oraz subwencję i wydatkami bieżącymi i majątkowymi. Nadmienił, że źródłem pokrycia deficytu będą pożyczki i kredyty. Omówił następnie jak będą kształtować się dochody w poszczególnych działach budżetowych. Zaznaczył następnie, że do projektu budżetu załączone zostały załączniki zapoznał z ich treścią. Projekt budżetu załączony został do niniejszego protokołu.
Burmistrz zaznaczył następnie, że tegoroczny budżet będzie bardzo trudny, wymagający wielu oszczędności. W roku 2004 być może uda się rozpocząć inwestycje, ale to jest pod znakiem zapytania, co prawda przygotowano potrzebną dokumentację i złożono stosowne wnioski o wsparcie finansowe na z programów pomocowych, ale czy gmina otrzyma pieniądze na te inwestycje nie wiadomo.

Radna Milejska - wobec tego, że Szkoła podstawowa w Podzamczu została utrzymana i nie wprowadzono żadnych zmian radna zaproponowała, aby z Działu Rolnictwo i Łowiectwo przesunąć kwotę 200 tyś zł na Oświatę celem zabezpieczenia wydatków na szkołę w Podzamczu.

Radny Lipiński zaznaczył, że podczas dyskusji na komisjach Burmistrz zapewniał, że w budżecie są zabezpieczone pieniądze na oświatę.

Burmistrz odparł, że wobec nie zatwierdzenia zmian w szkole w Podzamczu będą potrzebne pieniądze na inwestycje w oświacie na rozbudowę gimnazjum.

Przewodnicząca Rady zaznaczyła, że wobec zgłoszenia wniosku formalnego o przesuniecie pieniędzy 200 ty s zł z Rolnictwa i Łowiectwa na Oświatę poddaje ten wniosek pod głosowanie.

Za wnioskiem opowiedziało się 7 radnych, 7 było przeciwnych i 1 wstrzymał się od głosu.

Przewodnicząca Rady stwierdziła, że wniosek nie uzyskał wymaganej większości głosów i nie przeszedł.

Radca Prawny Urzędu Pan Pluta zapytał jak głosowała Przewodnicząca Rady

Przewodnicząca odparła, że głosowała za wnioskiem,

Radca Prawny stwierdził, że w takiej sytuacji głos Przewodniczącej będzie decydujący.

Przewodnicząca Rady zaznaczyła, że ona nie jest do tego przekonana i wobec tej sytuacji poprosiła o pisemną opinie prawną i dodała, że wówczas powróci się do tej sprawy.
Następnie Przewodnicząca rady zabrała głos jako radna reprezentująca wyborców swojego okręgu. Nadmieniła przy tym, że podczas ślubowania na radną przyrzekła bronić interesów wszystkich mieszkańców. Odniosła się następnie do budżetu gminy i stwierdziła, że jest przerażona jego strukturą bowiem 60 % budżetu idzie na oświatę, a 20% na administrację - dodała przy tym, ze administracja to nie tylko Urząd MiG to też Dom Kultury OPS, Biblioteka, Zarząd Komunalny - są to wszystkie służby obsługujące gminę. Z budżetu pozostaje zaledwie 20 % na zadania inne - ale najważniejsze jak np. na remonty dróg na inwestycje na pomoc dla potrzebujących. W naszej gminie jak zaznaczyła na zasiłki daje się po 20 zł dla osoby samotnej i 50 zł dla rodziny gdy matka z ojcem nie pracują. Co za takie pieniądze można kupić - zapytała bo to nawet na chleb nie wystarczy na cały miesiąc, a co z resztą, zimą potrzeba na opał na ubranie na buty. Jako radna protestuje przeciwko takiemu układowi w budżecie, że 60% kosztuje gminę utrzymanie oświaty. Powołała się następnie na wypowiedź matki czy też dyrektora SzP w Podzamczu ,że będzie przekazana subwencja, ale jak zaznaczyła radna subwencja jest na dziecko na ucznia przekazywana, a będzie coraz mniej uczniów i za dwa lata na oświatę będziemy z gminy jeszcze więcej przekazywać pieniędzy.
Były cięcia w budżecie, ale one nie po to były robione aby zmniejszyć gdzieś wydatki, aby komuś zabrać ale po to aby zmniejszyć deficyt i długi. Razem z radną Adamusińską zgłosiły wniosek o cięcia w administracji aby nie było waloryzacji wynagrodzeń a pieniądze z tego na pomoc społeczna przekazać. Zakładane w budżecie dochody tez nie wiadomo czy będą zrealizowane bowiem społeczeństwo coraz bardziej ubożeje i jeśli ktoś nie będzie miał pieniędzy na życie na chleb to wiadomo, że nie zapłaci podatków do gminy.

Burmistrz z kolei mówił o tym, że projekt budżetu który został przygotowany w części inwestycyjnej jest bardzo ambitny Zamierzenia są aby realizować inwestycje, a źródłem finansowania mają być kredyty i pożyczki. W roku przyszłym planowano spłatę tych kredytów z oszczędności w SzP w Podzamczu zatem jeśli nie będzie zabezpieczenia spłaty kredytów to nie będą realizowane inwestycje nie będą robione drogi użytku rolnego. Zaciągnięte kredyty trzeba będzie spłacać a nie będzie z czego jeśli nie poczyni się oszczędności.

Dyr. Muc J zaznaczył, że gmina nie otrzyma żadnej subwencji na uczniów zerówki. Na odziały przedszkolne subwencja oświatowa nie należy się.

Przewodnicząca stwierdziła, że te wypowiedzi utwierdzają ją jeszcze bardziej w tym, że struktura budżetu jest nieprawidłowa.

Radny Orman stwierdził, że on również troszczy się o budżet i chciałby aby był on jak najlepszy ale zaznaczył i zapytał czy to co zostało przedstawione radnym - ta propozycja dot. zmian w Szkole Podstawowej w Podzamczu, czy to była reorganizacja oświaty.

Z kolei radny Perkowski w kwestii budowy drogi użytku rolnego stwierdził, że na ten cel pieniądze będą z dofinansowania od Agencji Rynku Rolnego.

Burmistrz odparł, że tak ale pod warunkiem, że gmina sfinansuje połowę tego zadania z własnych środków.
Radna Adamusińska stwierdziła, że na jedną na drugą drogę użytku rolnego będzie w 100% zabezpieczenie finansowe. Zaznaczyła następnie, że radnych nie satysfakcjonują takie zmiany jak zaproponował Burmistrz. Radni chcieli całkowitej likwidacje chcieli wprowadzić dogłębne reformy po to aby ich skutki były widoczne i odczuwalne. Były proponowane oszczędności nie tylko w oświacie ale także w Domu Kultury. Była też propozycja aby pracownikom za ich zgoda zabrać 13 -ta pensję. Można było zatem szukać oszczędności i takie zmiany Burmistrzowi proponowano.

Burmistrz zaznaczył, że nie padła ze strony radnych inna propozycja dot. likwidacji szkoły. Burmistrz złożył swoją propozycje dot. klas 0-3 w SzP. w Podzamczu, przedstawił argumenty, a radni nie mieli odwagi zgłosić innej niż zaproponowana przez Burmistrza propozycji.

Radny Orman stwierdził, że była uchwała w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej w Podzamczu i dlaczego nie została ona na sesji poddana pod głosowanie.

Przewodnicząca Rady wyjaśniła, że nie było takiej uchwały w porządku obrad sesji. Wniosek o wprowadzenie takiej uchwały miał być zgłoszony na sesji ale nikt z radnych takiego wniosku nie zgłosił.

Sekretarz MiG Pan Ptaś poinformował, że propozycja Burmistrza w sprawie zmian w oświacie została przygotowana w formie projektu uchwały i projekt takiej uchwały był w porządku obrad sesji. Nikt nie zgłosił na sesji wniosku o wprowadzenie innej uchwały pod obrady sesji.

Przewodnicząca Rady zaznaczyła, że tematem omawianym obecnie jest budżet gminy, po czym przywołała radnych do porządku.

Radny Lipiński przypomniał, jak na komisjach radni dyskutowali o budżecie i były podnoszone kwestie dot. równoważenia się budżetu oraz tego co będzie się działo w latach przyszłych. Teraz okazuje się że proponowane zmiany w Sz.P w Podzamczu były tak poważne, a kwota 200 tyś zł która z tego tytułu miała być pozyskana jest taka ważna i niezbędna dla budżetu. Okazało się bowiem że odrzucenie propozycji dot. Sz.P w Podzamczu spowoduje brak pieniędzy, a kwota 200 tyś zł załamuje budżet i podważa realizację zadań inwestycyjnych. Radny pytał - o czym zatem dyskutowano wcześniej na komisjach gdy Burmistrz zapewniał, że wystarczy pieniędzy w budżecie.

Radna Marek E. poinformowała, że na posiedzeniu Komisji Budżetu i Finansów był obecny radny Lipiński M. i zaproponował jej, aby wniosła na sesji projekt uchwały w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej w Podzamczu. Radna Marek odparła wówczas, że ona jako nauczycielka tego nie zrobi. Radny Lipiński zaproponował, że on to zrobi. Tymczasem nie wniósł tej uchwały i ma jeszcze pretensje.

Radny Lipiński potwierdził, że faktycznie był obecny na posiedzeniu Komisji Budżetu ale przekonany był ze skoro na Komisji padł wniosek co zostało odnotowane w protokole, aby zgłosić na sesji projekt uchwały w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej w Podzamczu to obowiązkiem Przewodniczącej Komisji był zgłoszenie tego wniosku na sesji bez względu na to czy przewodnicząca jest nauczycielką oraz jakie ma w tej kwestii zdanie bowiem jej zdanie dopiero podczas głosowania będzie widoczne, a przewodnicząca ma obowiązek zgłaszać wniosek w imieniu komisji.

Radna Marek E. Przewodnicząca Komisji Budżetu odparła, że wniosek o przedłożenie na sesji uchwały w sprawie likwidacji szkoły w Podzamczu zgłoszony był przez 1 osobę i wniosek ten nie został na komisji przegłosowany.

Radna Adamusińska zaznaczyła, że uchwały powinno się przedkładać radnym na 7 dni przed sesją.

Burmistrz stwierdził, że w każdym czasie można wnieść o poszerzenie porządku obrad sesji pod warunkiem, że zostanie to zaakceptowane przez Radę.

W dalszej kolejności Wiceprzewodniczący rady Łypaczewski J. odczytał projekt uchwały w sprawie budżetu Miasta i Gminy Ogrodzieniec na 2004 rok.
W wyniku głosowania Uchwała Nr XVII/173/2004 w sprawie budżetu Miasta i Gminy Ogrodzieniec na 2004 rok została przyjęta przez radnych 12 glosami przy 3 wstrzymujących.

III. Interpelacje i zapytania radnych.


Radny Wyleciał T. na wstępie zaznaczył, iż nie zabrał głosu przed podjęciem uchwały w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej w Ogrodzieńcu - Cementowni aby nie wpływać na wynik głosowania. Stwierdził następnie, że można traktować obecnie iż radni z Cementowni ponieśli porażkę bowiem szkoła w Cementowani została zamknięta. Można traktować też że gimnazjum będzie tam funkcjonować i może dlatego rodzice pogodzili się z likwidacją szkoły podstawowej i nie przyszli na sesje aby zaprotestować. Argumentem którym radni kierowali się było to, że powstanie w budynku tej szkoły gimnazjum. Radny Wyleciał zaznaczył, że on był jednak przeciwny likwidacji szkoły podstawowej i reprezentował tym głosy mieszkańców. Stwierdził następnie, że najbardziej poszkodowane zostały małe dzieci które będą musiały teraz dojeżdżać do szkoły. W sprawie Szkoły Podstawowej w Podzamczu została przeprowadzona kampania przed głosowaniem uchwały i ta kampania udała się bowiem żadnych zmian w szkole w Podzamczu nie będzie. Radny zaznaczył następnie iż ma nadzieję że mieszkańcy Cementowni i Fugasówki otrzymają coś w zamian za likwidację szkoły podstawowej.


IV. Wnioski, zapytania i oświadczenia.


Pani Podsiadło St. - mieszkanka Ogrodzieńca na wstępie zaznaczyła, że rejon w którym mieszka reprezentują radni z Ogrodzieńca radny Cholewa, radna Mikoda i radny Molenda.Następnie zapytała - skoro Ci radni są to powinni reprezentować mieszkańców - zatem dlaczego ona osobiście musi zajmować się sprawami które do tych radnych należą. Przypomniała o tym że Rada miała wydać decyzje dot. Placu Piłsudskiego o tym, że pod jej prywatnym adresem na jej dom wydane zostało pozwolenie dot. prowadzenia baru Dawidek. Mówiła o tym, że miało nie być już na tym placu sprzedaży i podawania alkoholu, bo już kiedyś było takie pozwolenie wydane i walczyli wówczas mieszkańcy aby nie było demoralizacji, a teraz znów takie pozwolenie wydano i znów jest demoralizacja i pijaństwo na tym terenie a to jest miejsce niedaleko Kościoła i nie powinno tam być takich rzeczy.
Następnie odniosła się do wydatków na oświatę i stwierdziła, że zawsze się mówiło, że w oświatę trzeba inwestować to aby dzieci i młodzież mogła coraz lepiej się kształcić. Tymczasem słyszała podczas dyskusji radnych o oszczędnościach jakie miały być na szkołach robione - chodziło o 200 tyś zł. Może zatem Komisja alkoholowa zrobi oszczędności, bo akurat biorą diety za to że wydają pozwolenia na sprzedaż alkoholu. Słyszała, że chcieli oszczędności robić i zabrać pracownikom 13-tą pensje, a dlaczego chcieli zabierać a czego zrzekli się sami radni aby robić oszczędności. Ona sama też była kiedyś radną i nie brała żadnych diet, a teraz biorą sobie radni diety. Pytała dalej, a może zlikwidować Radę, Urząd i przenieść do Pilicy sprawy administracyjne.
Odnośnie Placu Piłsudskiego zaznaczyła, że mieszkańcy nie zgadzają się aby była prowadzona tam taka działalność. Pytała następnie o dzieci - gdzie one mają się bawić, powinien być plac zabaw. Młodzież też chciałaby mieć jakieś miejsce dla organizacji imprez i zajęcia w wolnym czasie. Tymczasem jest Dom Kultury i co się tam dzieje - pytała - co tam dla młodzieży jest organizowane. Radni są po to aby działać i podejmować takie decyzje aby wszystko pogodzić aby było dobrze. Tymczasem podjęto decyzję o sprzedaży alkoholu, a kto o dzieciach pomyślał, gdzie one mają się bawić. Czym kierowali się radni podejmując decyzje dot. sprzedaży alkoholu gdyż takimi decyzjami pogwałcone zostały przepisy Konstytucji bowiem uznane zostały interesy jednostki a pominięto interes społeczny.
W sprawie Opieki Społecznej Pani Podsiadło również zabrała głos i poinformowała, że była dawniej Przewodnicząca PKPS i jej rola polegała na zbieraniu pieniędzy, natomiast przy rozdziale tych pieniędzy to już jej nie było. Słusznie Przewodnicząca Rady stwierdziła, że po 20 zł otrzymują z OPS i wiele jest takich osób w potrzebie i ona sama też wie ile jest samotnych osób i one nawet nie były na wigilii po czym zapytała czym zajmują się i co robią pracownicy OPS że nie potrafią dotrzeć do osób i do rodzin potrzebujących pomocy. Jak traktuje się potrzebujących pomocy - są osoby bezrobotne są samotne, są tacy którzy mają dziadków czy rodziców i ma kto pomoc, ale są i tacy którzy nie maja nikogo do pomocy.
Następnie Pani Podsiadło St zwróciła się do Przewodniczącej Rady z pytaniem o to jakie Rada zajęła stanowisko w sprawie Placu Piłsudskiego bowiem ten plac jest zabytkowy. Mieszkańcy chcą to uszanować i należy zadbać to co jest zabytkiem.

Przewodnicząca Rady odparła, że na spotkaniu wspólnie z Panią Podsiadło rozmawiały na ten temat i sprawa została wyjaśniona. Stwierdziła jednocześnie, że pismo które rok temu wpłynęło do Rady nie było o zajęcie stanowiska przez Radę lecz informowało, że podjęli działania mieszkańcy i zbierają podpisy. Dopiero na początku 2004 roku wpłynęło pismo o zajęcie stanowiska przez Radę. Komisje Rady zajęły się sprawą i na posiedzeniach wydały opinie Na podstawie tych opinii Pani Podsiadło otrzyma pismo i stanowisko Rady będzie przedstawione.

Pani Podsiadło St. uważała, że to nie ona powinna za tymi sprawami chodzić i załatwiać, to powinni robić radni i Urząd. Tymczasem to mieszkańcy walczą i do Sądu i do różnych instytucji chodzą i proszą o pomoc i wyłącznie zasługą mieszkańców będzie że Plac Piłsudskiego zostanie na rzecz mieszkańców przekazany.

Radny Perkowski podziękował wszystkim radnym którzy głosowali przeciwko uchwale w sprawie zmian w szkole w Podzamczu bowiem - jak stwierdził radny - reformy oświaty nie przeprowadzi się takimi zamierzeniami jakie zostały zaproponowane.

Pan Bednarz E. mieszkaniec Ogrodzieńca w sprawie budżetu gminy zabrał głos i stwierdził, że ciągle się słyszy o tym, że jest ciężko, że mało pieniędzy, że budżet trudno jest domknąć. Jeżeli nie zrobi się coś w oświacie z nauczycielami będzie stale źle. Powinny być dotacje na różne cele, a ile przeznaczono w budżecie pieniędzy na walkę z bezrobociem zapytał

Burmistrz odparł, że to zadanie należy do Powiatu.

Pan Bednarz stwierdził, że w gminie też trzeba coś w tej sprawie robić bo ludzie tego nie wytrzymają. Nie ma pracy, nie ma pieniędzy na życie, a ile pieniędzy na pomoc i zasiłki jest w OPS-ie.

Przewodnicząca Rady podała jaką kwotę na ten cel zabezpieczono w budżecie Nadmieniła też, że aby zwiększyć środki na pomoc społeczna zostały zabrane środki z waloryzacji wynagrodzeń przewidzianej dla pracowników administracji.

Pan Bednarz zaproponował radnym aby wybrali się w teren i zobaczyli jak żyją ludzie. Wskazał następnie na działalność Komisji Alkoholowej - na koszty jej funkcjonowania, po czym zapytał jaka jest korzyść z tej Komisji i ile ona wyleczyła osób z alkoholizmu.

Przewodnicząca Rady odparła, ze radni też się z tym nie zgadzają, ale cała niemoc leży w zapisach ustawy która wskazuje na jakie cele można przeznaczyć pieniądze. Radni już wcześniej chcieli na inne cele te środki przeznaczyć ale nie można byłoby to wbrew ustawie. Środki te można przekazać wyłącznie na wspieranie rodzin patologicznych, na dożywianie dzieci z takich rodzin na wyjazd dzieci na zieloną szkołę, na prowadzeni świetlicy środowiskowej która funkcjonuje w Cementowni.

Pan Bednarz zapytał ile w gminie jest osób bezrobotnych po czy zaproponował aby sołtysi sporządzili listy takich osób i przynieśli do Urzędu aby Burmistrz i radni wiedzieli ile jest takich osób w gminie.

Burmistrz odparł, że w naszej gminie jest 22% bezrobocie.
V. Zamknięcie obrad.


Wobec wyczerpania punktów porządku obrad Przewodnicząca Rady Pani Danuta Mikoda dokonała zamknięcia XVII Sesji Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu dziękując wszystkim obecnym za udział w niej.

Protokołowała:
Michalina Oleś

Przewodnicząca Rady Miejskiej:
Danuta Mikoda

Informacje

Rejestr zmian

2011-11-16 21:16

Edycja artykułu - Rafał Szlachta

2011-11-16 21:14

Edycja artykułu - Rafał Szlachta

2007-01-16 00:00

Edycja artykułu - Rafał Szlachta

2007-01-16 00:00

Edycja artykułu - Rafał Szlachta

2004-05-25 00:00

Edycja artykułu - Rafał Szlachta

2004-05-25 00:00

Edycja artykułu - Rafał Szlachta

2004-04-19 09:37

Dodanie załącznika/ załączników - Rafał Szlachta

2004-04-19 09:37

Edycja artykułu - Rafał Szlachta

2004-04-19 09:37

Edycja artykułu - Rafał Szlachta

2004-04-19 00:00

Edycja artykułu - Rafał Szlachta

2004-04-19 00:00

Dodanie artykułu - Rafał Szlachta

Filtrowanie bieżącej kategorii

Redaktorzy odpowiedzialni za ten dział:

Oficjalna strona www

Urząd Miasta i Gminy Ogrodzieniec
tel. (032) 6709700
faks: (032) 6709721

kod TERYT: Ogrodzieniec-2416063;Ogrodzieniec miasto-2416064;Ogrodzieniec obszar wiejski-2416065;NIP: 6491003263; REGON:000529031, Dane do faktur: Gmina Ogrodzieniec, NIP: 6492275822, REGON: 276258842;
Aktualny nr konta bankowego PKO BP SA Nr 15 1020 2498 0000 8202 0436 5250
Kontakt: 
ogrodzieniec@ogrodzieniec.pl;
Elektroniczne Skrzynki Podawcze:
1) https://ogrodzieniec.eboi.pl/;
2) http://epuap.gov.pl/ skrytka epuap: /qdj1qo562c/skrytka
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej Strona Dziennika Ustaw Monitor Polski Oficjalna strona Biuletynu Informacji Publicznej

Szukaj w BIP

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.