Artykuł pochodzi ze strony: www.ogrodzieniec.bip.jur.pl

Adres artykułu: www.ogrodzieniec.bip.jur.pl/artykuly/1903

Co w powiecie-wrzesień 2005 r.

Co w powiecie?


Przyjęcie informacji o przygotowaniu szkół ponadgimnazjalnych do rozpoczęcia roku szkolnego 2005/2006 było jednym z tematów omawianym podczas sesji Rady Powiatu Zawierciańskiego, która odbyła się w dniu 25 sierpnia 2005r.

Powiat Zawierciański jest organem prowadzącym dla 13 zespołów szkół ponadgimnazjalnych, Zespołu Szkół Specjalnych, Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej, Centrum Kształcenia Praktycznego, Młodzieżowego Ośrodka Twórczości, dwóch internatów przy Zespole Szkół im. St. Staszica i Zespole Szkół Rolniczych w Żarnowcu, dwóch szkolnych schronisk młodzieżowych w Rzędkowicach i Grabowej.

DOSTĘPNOŚĆ KSZTAŁCENIA

W roku szkolnym 2005/2006 w szkołach ponadgimnazjalnych kształcić się będzie około 5700 młodzieży. Od 1 września 2005r. utworzono 49 oddziałów klas pierwszych w tym: w liceach ogólnokształcących 25 oddziałów, w technikach 16 oddziałów, w liceach profilowanych 6 oddziałów, w zasadniczych szkołach zawodowych 2 oddziały. Ogółem do klas pierwszych przyjęto na dzień 8 sierpnia 1568 absolwentów gimnazjów, na planowanych 1632 uczniów. Realizacja naboru na rok szkolny 2005/2006 wskazuje na: 

1 .Utrzymujące się zainteresowanie absolwentów gimnazjów kształceniem w szkołach zawierciańskich, do których przyjęto ogółem 1148 absolwentów gimnazjów tj. 73, 2 % ogółu przyjętych - wzrost o 2,3 % w porównaniu do roku ubiegłego.

2.Małe zainteresowanie absolwentów kształceniem w Liceum Ogólnokształcącym w Pilicy, w którym nabór wykonano w 70,1 % oraz w Liceum Ogólnokształcącym w Szczekocinach, gdzie nabór wykonano w 72 %
.
3.Nadal największym zainteresowaniem cieszą się zawierciańskie licea ogólnokształcące oraz technika kształcące w zawodach usługowych.

4.Do liceów profilowanych trafia na ogół młodzież słabsza, która uzyskała stosunkowo niższe wyniki w gimnazjach. Jest to ta grupa młodzieży, która poprzednio podejmowała naukę w szkołach zasadniczych.

BAZA SZKOLNA
Nadal dwie szkoły korzystają z pomieszczeń szkół podstawowych i gimnazjów tj: Liceum Ogólnokształcące w Pilicy i Zespół Szkół w Wierbce. W adaptowanych pomieszczeniach Bursy Szkolnej mieści się również Zespół Szkół im. M. Grzegorzewskiej. Młodzieżowy Ośrodek Twórczości otrzyma pomieszczenia w budynku przy ul. Parkowej 2.

KADRA PEDAGOGICZNA SZKÓŁ
W zespołach szkół i placówkach oświatowo - wychowawczych zatrudnionych jest 598 nauczycieli, w tym: pełnozatrudnionych - 417 i niepełnozatrudnionych - 181. Wszyscy nauczyciele posiadają pełne kwalifikacje pedagogiczne.
Przedstawione informacje radni zaopiniowali pozytywnie i podjęli w tej sprawie uchwałę.


Jarosław Ciszewski radny powiatowy