PROTOKÓŁ Nr XLV/2006
z sesji Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu,
w dniu 30 czerwca 2006r. w godz. od 15.00– 19.30

 

1. Otwarcie sesji i stwierdzenie jej prawomocności
Otwarcia sesji dokonała Przewodnicząca Rady Pani Danuta Mikoda Powitała gości zaproszonych, radnych, sołtysów oraz mieszkańców Ogrodzieńca po czym stwierdziła na podstawie listy obecności wystarczającą liczbę radnych do podejmowania prawomocnych uchwał.
Lista obecności radnych załączona została do protokołu.

2. Przyjęcie porządku obrad.
Burmistrz wniósł wprowadzenie pod obrady uchwały w sprawie zasad wynagrodzenia pracowników OPS w Ogrodzieńcu oraz uchwały w sprawie powołania Pani Anny Kuźniak na stanowisko Skarbnika MiG Ogrodzieniec.

Za wprowadzeniem pod obrady uchwały dot. wynagrodzenia pracowników OPS głosowało 13 radnych. na sesji obecnych było 13 radnych

Za wprowadzeniem pod obrady uchwały w sprawi powołania Skarbnika Miasta i Gminy Ogrodzieniec głosowało 13 radnych.

Radna Milejska M. zgłosiła wniosek o wycofanie z obrad uchwały w sprawie uchwalenia regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków celem dopracowania szczegółów Temat ten będzie omawiany na następnej sesji.
Radni 13 głosami opowiedzieli się z wycofaniem tego punktu z sesji.

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Radny Robert Łypaczewski zgłosił wniosek o wprowadzenie pod obrady uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi Pana Henryka Podsiadło na Burmistrza MiG Ogrodzieniec w sprawie omowy przekazania dofinansowania utylizacji odpadów azbestowych powstałych po wymianie pokrycia dachowego.
Wniosek w tej sprawie został przyjęty przez radnych 13 głosami. Głosów przeciwnych i wstrzymujących nie było.

Przewodnicząca Rady również zaproponowała wprowadzenie pod obrady dodatkowej uchwały w sprawie stanu dróg wojewódzkich i krajowych położonych na terenie województwa śląskiego. Z propozycją podjęcia uchwały wystąpiła Rada Miejska w Raciborzu zwracając się do wszystkich gmin województwa śląskiego o zajęcie stanowiska w tej sprawie.
Wniosek w tej sprawie został przyjęty przez radnych 13 głosami. Głosów przeciwnych i wstrzymujących nie było.

Porządek obrad wraz ze zmianami został przyjęty przez radnych jednomyślnie – 13 głosami.

Porządek obrad przedstawiał się następująco:

I. część ogólna:

1. Otwarcie sesji i stwierdzenie jej prawomocności.
2. Przyjęcie zaproponowanego porządku obrad.
3. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
4. Sprawozdanie Burmistrza MiG z bieżącej działalności oraz z realizacji uchwał pomiędzy sesjami Rady.
5. Analizy bezrobocia w ujęciu Powiatowego Urzędu Pracy - Wystąpienie Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Zawierciu Pani Anny Rdest.
6. Sprawozdanie merytoryczne i finansowe Spółki „Zamek za rok 2005. – Wystąpienie Prezesa Spółki Zamek Pani Iwony Pakuły.
7. Sprawozdania finansowego Zakładu Przerobu i Składowania Odpadów „Ogrodzieniec” Sp z o.o. za 2005r. – wystąpienie Prezesa Spółki Pana Kowola Romana

II część merytoryczna:

1. Podjęcie uchwały w sprawie zasad wynagrodzenia pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Ogrodzieńcu
2. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż w drodze przetargu niezabudowanych działek o łącznej pow. 6,3189 ha karta mapy 4,położonych przy ul.Kolejowej w Fugasówce gm.Ogrodzieniec.
3. Podjęcie uchwały w sprawie sprzedaży lokalu nr 11 w budynku komunalnym nr 2 oraz udziałów w częściach wspólnych tego budynku wraz z oddaniem w użytkowanie wieczyste działki nr 3030/16 o pow. 1.213 m. kw.
4. Podjęcie uchwały w sprawie sprzedaży lokalu nr 6 w budynku komunalnym nr 12 oraz udziałów w częściach wspólnych tego budynku wraz z oddaniem w użytkowanie wieczyste działki nr 2916/6 o pow. 1.704 m. kw.
5. Podjęcie uchwały w sprawie użyczenia nieruchomości położonej w Gieble.
6. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego SPZOZ w Ogrodzieńcu za2005 rok.
7. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Miasta i Gminy Ogrodzieniec na 2006 rok.
8. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XLIV/388/2006 z dnia 29.05.2006r. w sprawie zaciągnięcia kredytów komercyjnych długoterminowych na realizację inwestycji oraz pożyczek na prefinansowanie projektów z udziałem środków z Unii Europejskiej.
9. Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi Pani Iwony Borek dotyczącą działalności Burmistrza Miasta i Gminy Ogrodzieniec.
10. Podjęcie uchwały w sprawie powołania Skarbnika MiG Ogrodzieniec
11. Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi Pana Henryka Podsiadło na Burmistrza MiG Ogrodzieniec w sprawie omowy przekazania dofinansowania utylizacji odpadów azbestowych powstałych po wymianie pokrycia dachowego.
12. Podjęcie uchwały w sprawie w sprawie stanu dróg wojewódzkich i krajowych położonych na terenie województwa śląskiego.

III. Interpelacje i zapytania radnych.
IV. Wnioski, zapytania i oświadczenia.
V. Zamknięcie obrad.

Ad. 3

Przyjęcie protokołu nr XLIV z sesji Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu z dnia 29 maja 2006r.

Protokół nr XLIV/2006 z sesji Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu z dnia 29 maja 2006 r. został przyjęty przez radnych bez uwag, jednogłośnie.Za przyjęciem protokołu głosowało 13 radnych.

Ad. 4
Sprawozdanie Burmistrza MiG z bieżącej działalności oraz z realizacji uchwał pomiędzy sesjami Rady.

Z uwagi na przybyłych na sesje gości zaproszonych których wystąpienie przewidziane jest w porządku obrad, Burmistrz zaproponował przenieść na koniec sesji sprawozdanie z bieżącej działalności oraz realizacji uchwał.
Radni wyrazili na to zgodę. Głosowało 13 radnych.

Ad. 5
Analizy bezrobocia w ujęciu Powiatowego Urzędu Pracy - Wystąpienie Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Zawierciu Pani Anny Rdest.

W zastępstwie Pani Rdest A, Dyrektora PUP Zawiercie na sesję przybył Pan Andrzej Rus. Przedstawił on informacje nt Struktory bezrobocia na terenie gminy Ogrodzieniec na tle powiatu zawierciańskiego. Pisemna informacja złożona przez PUP Zawiercie w tym temacie załączona została do protokołu z sesji.

W dyskusji jak wywiązała się po złożeniu informacji przez Pana Rusa radni poruszyli następujące kwestie:

Radna Milejska zapytała o warunki dofinansowania na prowadzenie własnej działalności gospodarczej przez osoby bezrobotne.

Pan Andrzej Rus w odpowiedzi podał: osoba chcąca skorzystać z dofinansowania na prowadzenie własnej działalności musi mieć status bezrobotnego. Należy wypełnić wniosek z Powiatowego Urzędu Pracy, na razie odstąpiono od przygotowania biznesplanu, ale nie wiadomo czy nie powrócą do tego. We wniosku jest natomiast szkielet biznesplanu, Trzeba wskazać we wniosku na jaki cel (np. na transport nie mogą dawać dofinansowania) miejsce prowadzenia działalności oraz złożenie określonego zabezpieczenia może to być np. poręczenie np. bankowy weksel, zastaw hipoteczny, osiągane dochody przez poręczyciela to np. 1200-1300 zł brutto dochody miesięczne. Badają tez jakie jest nasycenie usług czy też form działalności którą chce dana osoba prowadzić.

Przewodnicząca Rady zwróciła uwagę na fakt iż w liście osób bezrobotnych zmniejszyło się ok. 100 osób - jaki może być tego powód zapytała.
Pan Dyrektor Rus stwierdził, że ok. 80% znalazło zatrudnienie, są też osoby które nie przychodzą się zrejestrować z różnych innych powodów.
Innych pytań nie było
Przewodnicząca Rady podziękowała zastępcy Dyrektora PUP Zawiercie Panu Andrzejowi Rusowi za przybycie na sesje i złożenie wyczerpujących informacji.

Ad. 6

Sprawozdanie merytoryczne i finansowe Spółki „Zamek za rok 2005. – Wystąpienie Prezesa Spółki Zamek Pani Iwony Pakuły.

Pani Iwona Pakuła Prezes Zarządu Spółki „Zamek” odczytała sprawozdanie z działalności Spółki za 2005 rok Sprawozdanie wraz z bilansem załączone zostało do protokołu

Ad. 7
Sprawozdania finansowego Zakładu Przerobu i Składowania Odpadów „Ogrodzieniec” Sp z o.o. za 2005r. – wystąpienie Prezesa Spółki Pana Kowola Romana

Pan Kowol Roman Prezes Zarządu Spółki „Zakład Przerobu i Składowania Odpadów „Ogrodzieniec” odczytał sprawozdanie z działalności Spółki za 2005 rok Sprawozdanie wraz z bilansem załączone zostało do protokołu.

II część merytoryczna:

Ad. 1
Podjęcie uchwały w sprawie zasad wynagrodzenia pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Ogrodzieńcu

Projekt uchwały odczytał wiceprzewodniczący rady Janusz Łypaczewski
Do projektu uchwały nie zgłoszono żadnych uwag.
Odbyło się głosowanie. Uchwała w sprawie zasad wynagrodzenia pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Ogrodzieńcu - została przyjęta 12 głosami przy 1 wstrzymującym. Głosowalo13 radnych. Uchwale nadano Nr XLV/389/2006

Ad. 2
Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż w drodze przetargu niezabudowanych działek o łącznej pow. 6,3189 ha karta mapy 4,położonych przy ul. Kolejowej w Fugasówce gm. Ogrodzieniec.

Projekt uchwały odczytał wiceprzewodniczący rady Janusz Łypaczewski
Do projektu uchwały nie zgłoszono żadnych uwag.
Odbyło się głosowanie. Uchwała w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż w drodze przetargu niezabudowanych działek o łącznej pow. 6,3189 ha karta mapy 4, położonych przy ul. Kolejowej w Fugasówce gm. Ogrodzieniec - została przyjęta jednomyślnie 13 glosami. Uchwale nadano Nr XLV/390/2006

Ad. 3
Podjęcie uchwały w sprawie sprzedaży lokalu nr 11 w budynku komunalnym nr 2 oraz udziałów w częściach wspólnych tego budynku wraz z oddaniem w użytkowanie wieczyste działki nr 3030/16 o pow. 1.213 m. kw.

Burmistrz dla informacji podał: kolejne 2 uchwały dot. sprzedaży lokali komunalnych w blokach. Wpłynęły dwa wnioski z budynku nr 2 i nr 12. Nabywcami są obecni najemcy. Wycena lokali jest z operatu szacunkowego podana.
Kolejna trzecia uchwała dotyczy działki w Gieble użyczonej na rzecz parafii w Gieble. W planie zagospodarowania przestrzennego teren ten jest ujęty jako obszar cmentarza.
Projekt uchwały odczytał wiceprzewodniczący rady Janusz Łypaczewski
Do projektu uchwały nie zgłoszono żadnych uwag.
Odbyło się głosowanie. Uchwała w sprawie sprzedaży lokalu nr 11 w budynku komunalnym nr 2 oraz udziałów w częściach wspólnych tego budynku wraz z oddaniem w użytkowanie wieczyste działki nr 3030/16 o pow. 1.213 m. kw. - została przyjęta jednomyślnie 13 glosami. Uchwale nadano Nr XLV/391/2006

Ad. 4
Podjęcie uchwały w sprawie sprzedaży lokalu nr 6 w budynku komunalnym nr 12 oraz udziałów w częściach wspólnych tego budynku wraz z oddaniem w użytkowanie wieczyste działki nr 2916/6 o pow. 1.704 m. kw.

Projekt uchwały odczytał wiceprzewodniczący rady Janusz Łypaczewski
Do projektu uchwały nie zgłoszono żadnych uwag.
Odbyło się głosowanie. Uchwała w sprawie sprzedaży lokalu nr 6 w budynku komunalnym nr 12 oraz udziałów w częściach wspólnych tego budynku wraz z oddaniem w użytkowanie wieczyste działki nr 2916/6 o pow. 1.704 m. kw. - została przyjęta jednomyślnie 13 glosami. Uchwale nadano Nr XLV/392/2006

Ad. 5
Podjęcie uchwały w sprawie użyczenia nieruchomości położonej w Gieble.

Projekt uchwały odczytał wiceprzewodniczący rady Janusz Łypaczewski

Radna Adamusińska Z. zwróciła się do Rady o dopuszczenie do głosu mieszkańców z Giebła zainteresowanych kwestia użyczenia tej działki.
Rada wyraziła na to zgodę.

Mieszkaniec Giebla Pan Kowalski na wstępie zaznaczył, że na mapach jest to ujęte jako droga. W latach 1959 gdy poszerzano cmentarz ta droga została włączona i cmentarz w Gieble jest teraz większy o drogę biegnącą wzdluż niego. Ludzie którzy korzystali z tej drogi, uprawiają pole i nie maja jak dojechać do swych pól. Droga jest wąska, brak dojazdu dla większych samochodów. Nie mogą dojechać karetki pogotowia, straż pożarna oraz samochód po kosze na śmieci i musieli zerwać umowy z firma Remendis z tego powodu. Dlaczego jeszcze chcą im zagrodzić drogę dojazdową przez cmentarz pytał mieszkaniec Giebła.

Burmistrz odparł, że nie chce robić utrudnień lecz realizuje oczekiwania ludzi z Giebła. Wpłynęło 500 podań od mieszkańców z wezwaniem o uporządkowanie cmentarza, o to aby go zagrodzić. Z informacji jakie posiada Burmistrz ludzie mieszkający przy cmentarzu nie są pozbawieni drogi dojazdowej. To, że ona jest wąska to za przyczyną przygrodzenia drogi przez mieszkańców. Tymczasem cmentarz trzeba ogrodzić i otoczyć należną opieką

Radny Mogiła opowiedział się za tym aby ogrodzić cmentarz. Stwierdził przy tym, że taka jest wola zdecydowanej większości mieszkańców. Droga przez cmentarz nie ma racji bytu, a droga dojazdowa jest i można nią dojechać sprzętem rolnym na pola.

Radny Łypaczewski J dodał, że chodzi tez o szacunek dla zmarłych, nie powinno się przez cmentarzu przejeżdżać samochodami, ciągnikami. Zmarli powinni godnie spoczywać.

Pan Kowalski  z Giebła zapytał dlaczego nie można odgrodzić tej drogi na cmentarzu, zrobić murki.

Burmistrz odparł, że w planach ten teren jest przeznaczony pod cmentarz.

Radny Łypaczewski R. zaproponował, aby zrobić spotkanie z mieszkańcami Giebła w tej sprawie

Burmistrz dodał ponadto, że szczegóły korzystania z gruntu będzie precyzować zawarta miedzy gminą i parafia umowa, i tam dopiero zostaną określone warunki korzystania z gruntu. Uchwala tego jeszcze nie precyzuje.

Pan Kowalski z Giebla stwierdził, że nikt nie rozmawiał z ludźmi tam mieszkającymi, a oni tylko chcą mieć drogę dojazdową.

Burmistrz z kolei wyjaśnił, że z proboszczem były wielokrotnie prowadzone rozmowy w tej sprawie. Kwestie korzystania z gruntu trzeba na spotkaniu wiejskim rozstrzygnąć. Zadaniem Burmistrza jest spełnić oczekiwania ponad 500 osób z Giebla oczekujących uporządkowania cmentarza. Można zastanowić się nad nową drogą łączącą posesję przy cmentarzu z ul.Edukacyjną, jednak tam są prywatne działki dlatego trzeba z mieszkańcami na spotkaniu wiejskim omówić szczegóły. Natomiast rozmawiać nie chcieli właśnie ci mieszkańcy którzy teraz twierdzą ze nikt w tej sprawie z nimi nie rozmawiał.

Pan Dariusz Ptaś Sekretarz Gminy stwierdził, że ksiądz z parafii w Gieble będzie miał tytuł prawny do tego gruntu, taki jak to zostanie zawarte w umowie. Sama uchwała, którą na sesji radni będą głosować nie daje jeszcze praw, musi być umowa która określi sposób korzystania. Musi zatem dojść do porozumienia między mieszkańcami w kwestii korzystania z tego terenu i dlatego spotkanie z mieszkańcami wydaje się uzasadnione.

Przewodnicząca Rady stwierdziła, że w związku z tym można domniemywać, że umowa zostanie podpisana dopiero po zebraniu wiejskim i wnioski z tego zebrania będą podstawą do sporządzenia umowy.

Zdaniem radnej Milejskiej uchwałę należy podjąć po zebraniu wiejskim. Problem z drogą oraz z uporządkowaniem cmentarza trwał tyle lat może zatem poczekać jeszcze trochę

Radny Łypaczewski J. z kolei uważał, że należy uchwałę podjąć, a szczegóły korzystania z gruntu i tak w umowie będą zawarte.

Radna Adamusińska z kolei uznała, że jeżeli ma głosować to powinna wiedzieć za czym głosuje, a ona nie widziała jak sytuacja w terenie wygląda i nie wie teraz jakie zająć stanowisko. Nie chce aby ktoś ja posądził ze zagrodzili drogę bo tak radni głosowali.

Radny Łypaczewski powiedział, że przed podpisaniem umowy będzie zebranie wiejskie, po czym zaprosił radną Adamusińską na to spotkanie.

Sekretarz Gminy odczytał pismo mieszkańców Giebla w sprawie uporządkowania cmentarza oraz drogi biegnącej przez ten cmentarz z wnioskami o zagrodzenie cmentarza. Pismo załączone zostało do protokołu z sesji.

Przewodniczaca Rady zapytała czy w związku z wątpliwościami zgłoszonymi przez radna Milejską oraz radną Adamusińską dot tej uchwały ma uznać je za wniosek o wycofanie uchwały z głosowania.

Padło twierdzenie ze tak, to był wniosek o wycofanie tej uchwały.

Odbyło się głosowanie wniosku: za wnioskiem było 3 glosy, 8 przeciw i 1 wstrzymujący. Wniosek został oddalony, po czym poddano uchwałę pod głosowanie.
Uchwała w sprawie użyczenia nieruchomości położonej w Gieble - została przyjęta 8 glosami, przy 1 przeciwnym i 4 wstrzymującymi. Uchwale nadano Nr XLV/393/2006

Ad. 6
Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego SPZOZ w Ogrodzieńcu za 2005 rok
.

Dyrektor SPZOZ w Ogrodzieńcu Pan Bogdan Kuśmierski odczytał sprawozdanie. Zostało ono załączone do protokołu z sesji

Projekt uchwały odczytał wiceprzewodniczący rady Janusz Łypaczewski
Do projektu uchwały nie zgłoszono żadnych uwag.
Odbyło się głosowanie. Uchwała w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego SPZOZ w Ogrodzieńcu za 2005 rok - została przyjęta jednomyślnie 13 głosami. Uchwale nadano Nr XLV/394/2006

Ad. 7
Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Miasta i Gminy Ogrodzieniec na 2006 rok.

Burmistrz zreferował temat. Zapoznał z propozycja dokonana zmian w budżecie.Odczytał szczegóły przeniesień między działami i rozdziałami z projektu uchwały (w załączeniu do protokołu z sesji)

Projekt uchwały odczytał wiceprzewodniczący rady Janusz Łypaczewski
Do projektu uchwały nie zgłoszono żadnych uwag.
Odbyło się głosowanie.Uchwała w sprawie zmian w budżecie Miasta i Gminy Ogrodzieniec na 2006 rok - została przyjęta jednomyślnie 13 głosami. Uchwale nadano Nr XLV/395/2006

Ad. 8
Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XLIV/388/2006 z dnia 29.05.2006r. w sprawie zaciągnięcia kredytów komercyjnych długoterminowych na realizację inwestycji oraz pożyczek na prefinansowanie projektów z udziałem środków z Unii Europejskiej.

Skarbnik Gminy Pani Kuźniak A. Dla wyjaśnienia podała: podjęta 29 maja br uchwala nie spełniała wymogów dot. zaciągania kredytów i pożyczek stąd potrzeba jej uzupełnienia, odczytała następnie z projektu uchwały jakie zmiany zostaną wprowadzone.
Projekt uchwały odczytał wiceprzewodniczący rady Janusz Łypaczewski
Do projektu uchwały nie zgłoszono żadnych uwag.
Odbyło się głosowanie.Uchwała w sprawie zmiany uchwały Nr XLIV/388/2006 z dnia 29.05.2006r. w sprawie zaciągnięcia kredytów komercyjnych długoterminowych na realizację inwestycji oraz pożyczek na prefinansowanie projektów z udziałem środków z Unii Europejskiej - została przyjęta 12 głosami przy 1 wstrzymującym Uchwale nadano Nr XLV/396/2006

Ad. 9
Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi Pani Iwony Borek dotyczącą działalności Burmistrza Miasta i Gminy Ogrodzieniec
.

Przewodniczący Komisji rewizyjnej Robert Łypaczewski odczytał opinie Komisji Rewizyjnej która badała sprawę. Opinia stanowi uzasadnienie do uchwały w przedmiotowej sprawie.

Odbyło się głosowanie.Uchwała w sprawie rozpatrzenia skargi Pani Iwony Borek dotyczącą działalności Burmistrza Miasta i Gminy Ogrodzieniec - została przyjęta jednomyślnie 13 głosami. Uchwale nadano Nr XLV/397/2006

Ad. 10
Podjęcie uchwały w sprawie powołania Skarbnika MiG Ogrodzieniec

Burmistrz dla przypomnienia podał: sprawa związana z powołaniem Skarbnika w Ogrodzieńcu to już historia. 3,5 raku temu na początku kadencji Burmistrz uznał za konieczne zmienić Skarbnika Gminy. Przedstawił wówczas kandydaturę Pani Kuźniak A. celem poprawy gospodarowania środkami finansowymi w gminie. Pani Kuźniak pracowała jako Skarbnik gdy był jeszcze radnym i miał sposobność obserwować jej prace. Po odwołaniu jej w 1998r ze Skarbnika Ogrodzieńca pracowała jako księgowa w Urzędzie Powiatowym w Zawierciu. Po konsultacji kandydatury Pani Kuźniak w Regionalnej Izbie Obrachunkowej Rada Miejska podjęła uchwałę i Pani Kuźniak została w 2002 roku Skarbnikiem Ogrodzieńca. Jednak okazało się ze jest wiele osób które lubią złośliwie działać i napisali skargę do Wojewody o uchylenie uchwały dot. powołania Skarbnika Podpierając się Rozporządzeniem które mówiło ze na tym stanowisku trzeba mieć wyższe wykształcenie. Niestety wszczęte postępowanie nadzorcze wojewody spowodowało uchylenie uchwały. Jednak Skarbnik w Gminie być musiał wiec Burmistrz miał prawo powołać jako pełniącą obowiązki Skarbnika panią Kuźniak A. Podjęła ona wówczas studia i obecnie ukończyła je i posiada dyplom wyższej uczelni. Paradoksem w tej sprawie jest to, że Rozporządzenie które było podstawą do uchylenia uchwały zostało już wycofane i nie obowiązuje. Burmistrz odczytał następnie wniosek o powołanie na Stanowisko Skarbnika Gminy Ogrodzieniec Pani Anny Kuźniak aby zamiast pełniącej obowiązki Skarbnika została obecnie Skarbnikiem Ogrodzieńca. Wniosek w tej sprawie w załączeniu do protokołu z sesji.

Radna Adamusińska Z. zapytała czy powołanie Skarbnika powinno odbywać się w głosowaniu tajnym czy jawnym ?

Sekretarz Gminy Pan Ptaś zacytował przepisy ustawy o samorządzie gminnym mówiące o podejmowaniu przez radę uchwał- zapadają one zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym, chyba ze ustawy stanowią inaczej. Żadne regulacje prawne nie stanowią aby Skarbnika gminy powoływać w tajnym głosowaniu - zatem będzie głosowanie jawne.

Projekt uchwały odczytał wiceprzewodniczący rady Janusz Łypaczewski
Do projektu uchwały nie zgłoszono żadnych uwag.
Odbyło się głosowanie. Uchwała w sprawie w sprawie powołania Skarbnika MiG Ogrodzieniec - została przyjęta jednomyślnie 13 głosami.
Uchwale nadano Nr XLV/398/2006

Ad. 11
Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi Pana Henryka Podsiadło na Burmistrza MiG Ogrodzieniec w sprawie odmowy przekazania dofinansowania utylizacji odpadów azbestowych powstałych po wymianie pokrycia dachowego.

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Robert Łypaczewski odczytał opinie Komisji Rewizyjnej która badała sprawę. Opinia stanowi uzasadnienie do uchwały w przedmiotowej sprawie.

Odbyło się głosowanie. Uchwała w sprawie rozpatrzenia skargi Pana Henryka Podsiadło na Burmistrza MiG Ogrodzieniec w sprawie odmowy przekazania dofinansowania utylizacji odpadów azbestowych powstałych po wymianie pokrycia dachowego - została przyjęta 11 głosami przy 2 wstrzymujących.
Uchwale nadano Nr XLV/399/2006

Ad.12
Podjęcie uchwały w sprawie w sprawie stanu dróg wojewódzkich i krajowych położonych na terenie województwa śląskiego.

Przewodnicząca Rady poinformowała o podjętej przez Rada Miejską w Kuźni Raciborskiej uchwale w której wzywa Marszałka Województwa Śląskiego oraz Dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych oraz Dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich o podjęcie natychmiastowych i skutecznych działań w celu poprawy stanu technicznego śląskiej substancji drogowej. Rada w kuźni raciborskiej wystąpiła też do wszystkich gmin z terenu woj. śląskiego o podjęcie uchwał o podobnej treści, a tym samym o poparcie stanowiska Kuźni Raciborskiej w tej sprawie.

Projekt uchwały odczytał wiceprzewodniczący rady Janusz Łypaczewski
Do projektu uchwały nie zgłoszono żadnych uwag.
Odbyło się głosowanie. Uchwała w sprawie stanu dróg wojewódzkich i krajowych położonych na terenie województwa śląskiego - została przyjęta jednomyślnie 13 głosami. Uchwale nadano Nr XLV/400/2006

III. Interpelacje i zapytania radnych.

Radna Adamusińska Z zwróciła się o doasfaltowanie braków na ul. Kościelnej oraz załatanie dziur na ul.Basztowej. Radna przekazana tez uwagę właścicieli lasów i działek przy drodze do Złożeńca, którzy wnoszą o napraw ogrodzenia zniszczonego w zimę przy odśnieżaniu drogi. Następnie wniosła o doświetlenie końcówki ul.Basztowej, po czym przekazała pytania mieszkańców Ryczowa o to które drogi użytku rolnego są wytypowane do budowy, bowiem chodzą plotki, że będzie to w Lachowizna. Radna zwróciła następnie uwagę na stary budynek szkoły w Ryczowie, który niszczeje Była uchwala podjęta w sprawie sprzedaży tego obiektu, ale nic w tej sprawie się nie robi. Są włamania i kradzieże, i sołtys nie nadąża z wymianą zamków w tym obiekcie. Kolejna sprawa o którą upomniała się radna w imieniu mieszkańców Kolonii Ryczów to oświetlenie kościoła oraz naprawa dachu na przystanku.. Zaznaczyła następnie, że po zimie zapomniano posprzątać na ul. Basztowej w okolicy szkoły i zapytała kto to ma sprzątać. Na zakończenie po raz kolejny powróciła do sprawy wodociągu na ul. Agrestowej.

Przypomniała Burmistrzowi, że w programie wyborczym obiecał budowę tego wodociągu tak wyczekiwanego przez mieszkańców. Ta sprawa dotyczy 20 domów, 80 ludzie zarówno dorosłych jak i małych dzieci. Jak można w XXI wieku dowozić beczką wodę dla mieszkańców, jak długo można dowozić wodę, kto piłby wodę w której zalęgły się robaki bo taki stan rzeczy miał miejsce. Mówiła dalej ze było w budżecie 100 tyś zł na realizacje tego wodociągu i rozumie, ze wszystkie przedsięwzięcia inwestycyjne są ważne, ale te wole środki finansowe które były na tej sesji przenoszone to może te wcześniejsze 100 i teraz 80 tyś to razem wystarczyłoby na ten wodociąg. Radna mówiła dalej o tym, że gdy czytała protest mieszkańców ul. Agrestowej to tak wyglądało i tak mają prawo myśleć mieszkańcy ze Burmistrz chciał wyciszyć te sprawę aby nie nabrała rozgłosu. Szybko zorganizowano spotkanie z mieszkańcami i Burmistrz obiecał ze będzie wodociąg zbudowany. Był na spotkaniu projektant i gdy zapytała go o to jak długo będzie trwać przygotowanie dokumentacji - odparł, że kilka miesięcy. Tymczasem już upłynęło więcej czasu i nadal w sprawie budowy cisza. Jak długo jeszcze pytała radna - mieszkańcy będą czekać na wodociąg czy znów Burmistrz wprowadzi to zadanie do swego kolejnego programu wyborczego.

Radny Mogiła podziękował za podjecie uchwały dot. drogi przez cmentarz w Gieble. Następnie zwrócił się z prośbą, aby strażacy z naszej gminy mogli korzystać bezpłatnie z hali sportowej. Mówił tez o problemie z drogą między Mokrusem i Gulzowem. Każdorazowo po deszczu szlaka z tej drogi jest wypłukiwana. Rozumie, ze jest to droga powiatowa, ale jak długo będą szlaką łatać, lepiej za te pieniądze zrobić nakładkę asfaltową.

Radny Osys zapytał czy podjęte zostały prace dot. placu manewrowego na Śrubarni chodzi o zatoczkę dla autobusów PKS. Zwrócił się też o ustawienie dodatkowych koszy na śmieci w Żelazku i Śrubarni w związku z rozpoczęciem sezonu turystycznego. Poparł też apel radnej Adamusińskiej w sprawie wodociągu dla ul.Agrestowej.

Radny Wałek G. poruszył sprawę zagospodarowania Krępy. Mówił o przygrodzonym placu przy brodziku, oraz o potrzebie uczulenia Policji na częste kontrole tego terenu bowiem zdarzają się tam kradzieże. Poruszył jeszcze takie sprawy jak:
- problem ze studzienkami ściekowymi na ul. Słowackiego one wybijają i co jest przyczyna tego stanu rzeczy ?
- wniósł o ustawienie dodatkowych koszy na śmieci na ul. 1Maja
- z uwagi na pojawiające się odpady przy drogach na naszym terenie spowodować aby wszyscy mieszkańcy posiadali kosze n śmieci,

Radna Mizera A. Również poruszyła temat ekologii w gminie. Zaznaczyła, że w związku z faktem iż w Ogrodzieńcu wysypisko śmieci zostało zamknięte proponuje w imieniu mieszkańców, aby ustawić większe pojemniki na śmieci celem dokonywania selektywnej zbiórki odpadów. Szczególnie prosi o ustawienie takiego pojemnika w okolicy szkoły gdyż młodzież szkolna gromadzi puszki i butelki plastikowe, uczy się ekologii w szkole. Kolejna sprawa to gruz z remontów i rozbiórek jako nieszkodliwy dla środowiska mógłby służyć do rekultywacji. Proponuje aby wywiesić ogłoszenia z podaniem miejsca gdzie można składować gruz, wówczas ludzie nie będą go wywozić gdzie popadnie: do lasu, rowów na pobocza dróg. Radna mówiła następnie o potrzebie zwiększenia kontroli policyjnej na drogach szczególnie na ul. Spacerowej prowadzącej w kierunku Krepy. Coraz więcej młodzieży jeździ tamtędy bardzo szybko na ścigaczach, skuterach co stanowi poważne zagrożenie bezpieczeństwa dla spacerujących tam osób.

Radna Milejska wniosła o przedłużenie linia autobusowej 101 z Podzamcza do Kiełkowic oraz w imieniu mieszkańców bloków właścicieli samochodów poprosiła o rozwiązanie problemu z garażami przy osiedlu Słowackiego.

Burmistrz w odpowiedzi na zgłoszone uwagi i wnioski radnych podał:
- Na ul. Basztowej i Kościelnej będą wykonane prace o które wnosiła radna.

- Sprawa uszkodzonych wjazdów i płotów przy drodze do Złożeńca zostanie zgłoszona firmie która zajmowała się zimowym utrzymanie dróg i upomnimy się aby naprawić wyrządzone szkody.

- Linie energetyczne i dodatkowe oświetlenie – niestety na obecny czas nie widzi możliwości finansowych aby to zrealizować.

- Budowa dróg użytku rolnego. Zostały złożone wnioski na realizacje dróg rolnych w Ryczowie ul. Leśna i jeszcze jedna ulica Parkowa.Natomiast do rezerwowych włączone są ul. Wilcza i ul. Łąki w Kiełkowicach

- Sprzedaż budynek starej szkoły w Ryczowie. Została wstrzymana z uwagi na to iż znajduje się tam mogiła i pomnik pacyfikacji wsi i w zeszłym roku został zgłoszony ten budynek do programu odnowy wsi. Były plany aby na cele publiczne go zagospodarować. Jest dokumentacja, niestety nie został zakwalifikowany do programu. Będą jeszcze zgłaszać do innych programów aby pozyskać pieniądze na zagospodarowanie. Akty wandalizmu jak wybite szyby i inne, są dokonywane przez tamtejsza młodzież. Gmina pokryła koszty wymian kilkunastu szyb, ale oprócz tego została zdewastowana i skradziona boazeria. Wspólnie z mieszkańcami należy dbać i pilnować aby nie dochodziło do dewastacji.

- Oświetlenie w Ryczowie przy kościele jest dobrze zrobione i w Kol. Ryczów było tak samo wykonane. Zlecili elektrykowi aby sprawdził, ale
- nie zna powodu częstych awarii oświetlenia w Kol. Ryczów.

- Przystanek PKS Kol.Ryczów. Wnosiła o to również pani Kuźniak sołtys wsi. Jest już wykonawca który będzie robił wiaty przystankowe na terenie całej gminy wiec i w tej wsi zostanie wiata przystankowa wyremontowana.

- Ul. Agrestowa była tak jak wiele innych zadań w programie wyborczym. Zadanie to jest w fazie wykonywania projektów technicznych, uzgodnień i innej niezbędnej w tym celu dokumentacji. Aby uzyskać pozwolenie na budowę potrzebne są uzgodnienia z właścicielami terenu z zakładem energetycznym i gazownią. Są procedury i terminy, każdy ma miesiąc czasu na to. Do 31 lipca będziemy mieć pozwolenia na budowę, ale nie znaczy to jeszcze, że już w sierpniu przystąpimy do budowy. Aby rozpocząć budowę trzeba mieć zabezpieczone środki finansowe w całości na to zadanie. Szukamy możliwości dofinansowania z zewnątrz. Gdy będzie kosztorys, bo na razie nie wiadomo za jaka kwotę to wykonamy jeśli ma być kilkaset tyś zł to zabezpieczone oraz te wolne środki które były przenoszone na sesji i tak nie wystarczą i nie rozwiążemy problemu bez dotacji i dodatkowych pieniędzy z zewnątrz.

- Aktywni strażacy powinni być zwolnieni z opłat za korzystanie z hali sportowej. Burmistrz również uważał ze należy się im to w zamian za społeczna pracę w OSP

- Ubytki w drogach starają się naprawiać na bieżąco. Natomiast w sprawie zatoczki dla autobusów w Śrubarni poprosił aby w tej sprawie upominać się bezpośrednio w Ref. Geodezji u pani Łydki która pilotuje te kwestie.

- Kosze na śmieci. Burmistrz jest przeciwnikiem ustawiania dodatkowych koszt, gdyż będą one napełniane przez tych mieszkańców którzy nie posiadają własnych koszy na śmieci

IV. Wnioski, zapytania i oświadczenia.

Pan Orman St. stwierdził, że czytał wniosek do RIO w sprawie kontroli legalności i zgodności z prawem wypłaty dla p. Zuchowicza za Centurię, po czym dodał, że miało być wskazane we wniosku ze to było bez zgody Rady Miejskiej.

Przewodnicząca Rady odczytała ten wniosek i wskazując na słowa legalność działań i ich zgodność z prawem zdziwiła się i zapytała - jak zatem to należy rozumieć i jak inaczej zapisać.
Pan Orman zwrócił się do Przewodniczącej rady z pytaniem - dlaczego rada wzięła pieniądze za komisje które się nie odbyły i kiedy je zwróci ?

Przewodnicząca odparła ze udzieli pisemnej odpowiedzi Panu Ormanowi na to pytanie.

V. Zamknięcie obrad.

Wobec wyczerpania punktów porządku obrad Przewodnicząca Rady Miejskiej Pani Danuta Mikoda dokonała zamknięcia XLV sesji Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu, dziękując obecnym za udział w niej