P R O T O K Ó Ł Nr XII/2007
z sesji Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu,
w dniu 13 sierpnia 2007r. w godz. od 15.00– 19.00

1. Otwarcie sesji i stwierdzenie jej prawomocności
Otwarcia sesji dokonał Przewodniczący Rady Pan Grzegorz Wałek.Powitał gości zaproszonych, radnych, sołtysów oraz mieszkańców Ogrodzieńca, po czym stwierdził na podstawie listy obecności wystarczającą liczbę radnych do podejmowania prawomocnych uchwał.
Lista obecności radnych oraz gości zaproszonych załączona została do protokołu.

2. Przyjęcie porządku obrad.
Burmistrz wniósł o dokonanie następujących zmian w porządku obrad:
1. Wycofanie uchwały w sprawie przystąpienia do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Ogrodzieniec dot. trasy drogi głównej ruchu przyspieszonego klasy „GP” w sołectwie Fugasówka - Markowizna. Na razie nie ma potrzeby aby podejmować taką uchwałę po dopracowaniu szczegółów zostanie ona ponownie wprowadzona pod obrady.
2. Wycofanie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przejęcie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości od Bożeny i Bogdana Kaziród za zobowiązania podatkowe. Nie udało się uzgodnić zasad użytkowania wieczystego z panem Kazirodem.
3. Wprowadzenie uchwały w sprawie przystąpienia do porozumienia międzygminnego pod nazwą: „Regionalny Obszar Rekreacyjno – Turystyczny – ścieżki rowerowe drogą rozwoju turystyki aktywnej w Subregionie Centralnym”. Uchwała ta została wycofana z poprzedniej sesji , obecnie wiemy już jakie będą koszty inwestycji. W jednej uchwale zostanie zawarty akces przystąpienia do porozumienia oraz zaangażowanie finansowe gmin w tej inwestycji.

Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Zofia Adamusińska wniosła o wprowadzenie pod obrady uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi pana Makowskiego zam. Podzamcze na bezczynność Burmistrza. Komisja Rewizyjna kilka dni temu zakończyła prace w tym temacie. Zapoznała się ze skargą i wydala opinie.
Poprawki zgłoszone przez Burmistrza radni przegłosowali w następujący sposób:
Poprawka pierwsza została przyjęty jednomyślnie - 12 głosami,
Poprawka druga została przyjęty jednomyślnie - 12 głosami,
Poprawka trzecia została przyjęty jednomyślnie - 12 głosami

Zgłoszona przez Przewodniczącą Komisji Rewizyjnej zmiana do porządku sesji została przyjęta jednomyślnie 12 głosami.

Porządek obrad z naniesionymi zmianami został przyjęty przez radnych jednomyślnie 12 głosami, i przedstawiał się następująco:

I. część ogólna:
1. Otwarcie sesji i stwierdzenie jej prawomocności.
2. Przyjęcie porządku obrad.
3. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
4. Sprawozdanie Burmistrza z bieżącej działalności oraz z realizacji uchwał pomiędzy sesjami Rady.

II. część merytoryczna:
1. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia zmiany Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta i Gminy Ogrodzieniec dla przebiegu rurociągu tlenowego dla huty CMC Zawiercie.
2. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Ogrodzieniec dla przebiegu rurociągu tlenowego do huty CMC Zawiercie.
3. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Ogrodzieniec dla przebiegu rurociągu tlenowego do huty CMC Zawiercie.
4. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do zmiany Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta i Gminy Ogrodzieniec dot. trasy drogi głównej ruchu przyspieszonego klasy „GP”
5. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do porozumienia międzygminnego pod nazwą: „Regionalny Obszar Rekreacyjno – Turystyczny – ścieżki rowerowe drogą rozwoju turystyki aktywnej w Subregionie Centralnym”.
6. Podjęcie uchwały w sprawie zaciągnięcia kredytu komercyjnego długoterminowego na realizacje inwestycji.
7. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy Ogrodzieniec na 2007 rok
8. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr IV/20/2006 Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu z dnia 28 grudnia 2006r dot. przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Miasta i Gminy Ogrodzieniec na 2007r.
9. Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi Pana Zenona Makowskiego zam. Podzamcze z dnia 22.06.2007 Ldz. 1114/pz z dnia 22.06.2007 na bezczynność Burmistrza Miasta i Gminy Ogrodzieniec.
10. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie na okres powyżej 3 lat gruntu rolnego położonego w Gieble.
III. Interpelacje i zapytania radnych.
IV. Wnioski, zapytania i oświadczenia.
V. Zamknięcie obrad.

Ad. 3
Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.

Protokół z sesji nr X/2007 z dnia 19 czerwca 2007 r. został przyjęty przez radnych bez uwag, jednomyślnie. Za jego przyjęciem głosowało 12 radnych.
Protokół z nadzwyczajnej sesji nr XI/2007 z 5 lipca 2007 został przyjęty przez radnych bez uwag, jednomyślnie. Za jego przyjęciem głosowało 12 radnych

Ad. 4.
Sprawozdanie Burmistrza MiG z bieżącej działalności oraz z realizacji uchwał pomiędzy sesjami Rady.

Burmistrz między innymi podał:
- 19.06 odbyło się spotkanie w sprawie budowy obwodnicy dla miasta Zawiercie, Siewierza i Poręby. Chodzi o drogę krajową nr 78, która ma łączyć krajowa 1 w Siewierzu a następnie przebiega w kierunku na Kielce. Obwodnica ma mieć 60 km długości. Głównym powodem dla którego przystąpiono do tego zadania jest odciążenie ruchu samochodowego w Zawierciu, Siewierzu, Porębie, Kroczycach i Szczekocinach. W małym zakresie obwodnica zahacza o naszą Gminę w pobliżu Fugasówki. Gminy które obecnie uchwalają plany zagospodarowania przestrzennego wprowadzają obwodnice do nowych planów. Gmina Ogrodzieniec jako jedna z pierwszych wykonała plany i wówczas jeszcze nie mówiło się o obwodnicy. Obecnie są prowadzone uzgodnienia w tej sprawie i należy zaplanować tereny po przebieg tej drogi. Obecnie sytuacja wygląda tak, że w terenie rozpoczęto już realizacje obwodnicy w Siewierzu i jest projektowana jej dalsza trasa, aby za kilka lat obwodnica mogła już powstać. W porządku obrad sesji jest uchwała o przystąpieniu do wprowadzenia zmiany w planie w tym zakresie oraz zmiany w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego naszej gminy.
- 20 czerwca odbyło się Walne Zgromadzenie Sp. z.oo „Przedsiębiorstwo Wodno Kanalizacyjne”. Przedsiębiorstwo to jest obecnie w trakcie likwidacji.
- 21 czerwca w Zawierciu odbyło się spotkanie z wójtami , burmistrzami w sprawie funkcjonowania RPWiK Zawiercie. Przedsiębiorstwo jest własnością Skarbu Państwa.. Gminy starają się o przejęcie tego przedsiębiorstwa i prowadzone są w tym kierunku działania. Ustalono aby jedna gmina ta na ktorej działa RPWiK wystąpiła o przejęcie majątku od Ministra Skarbu i w tym celu upoważniono Prezydenta Zawiercia do podjęcia działań.
- 23 czerwca zakończenie roku szkolnego. Odbyły się uroczystości lokalne związane z tym wydarzeniem.
- 22 i 23 czerwca w Kazimierzu Dolnym odbył się Ogólnopolski Festiwal Folklorystyczny. Reprezentantem naszej gminy na festiwalu był zespół „Wrzos” z Kol. Ryczowa, który zaprezentował między innymi obrzędy zaślubin oraz kapela z Ryczowa grająca na starych instrumentach muzycznych.,
- 23 czerwca podpisano akt notarialny na sprzedaż działki w Mokrusie położonej koło stawu.
- 3 lipca w Ryczowie spotkanie w sprawie funkcjonowania punktu felczerskiego we wsi z udziałem przedstawicieli samorządu, władz ZOZ. Modernizacja i remont obiektu prowadzony przy udziale mieszkańców którzy oferowali pomoc , gmina tez wesprze finansowo to zadanie.
- 5 lipca podpisano akt notarialny w sprawie kupna przez Gminę gruntu pod drogę przedłużenie ul. Krzywej i ul. Edukacyjnej w Gieble. Rozwiąże to trwający od dawna problem przejazdu przez Cmentarz. Z właścicielami terenów umówili się ze po zbiorach z pól zostanie zrobiony podział i wytyczona droga.
- 7 lipca w Podzamczu zorganizowana została wspólna impreza „Jurajskie śpiewanie” - występowały Koła Gospodyń Wiejskich oraz „Kartoflada” - było to przygotowanie potraf tradycyjnych z ziemniaka. Impreza była dofinansowana przez Program Lider plus. Na ten dzień dołączono też imprezę „Złota Złotych” - Gminy laureatki konkursu o Złotą Miejscowość , a było ich 8 ,w każdą sobotę wakacji prezentowały się kolejno.
- 18 lipca w Sadzie w Częstochowie odbyła się rozprawa dot. nieprawidłowości w Jurajskim Parku Wodnym. Gmina ma status pokrzywdzonej w tej sprawie Była to już trzecia rozprawa , został odczytany akt oskarżenia.
- 24 lipca w Zawierciu było spotkanie z lekarzami oraz dyrektorem Szpitala Powiatowego w związku z akcja strajkowa służby zdrowia. Rozesłano pismo z prośbą dofinansowanie podwyżek do rozpatrzenia w lokalnych środowiskach. Stanowisko gminy jest takie ze nie mamy na ten cel środków finansowych ,nie jest to zadanie samorządu lecz rządowe. Gmina ponadto udziela doraźnej pomocy na bieżące utrzymanie SPZOZ w Ogrodzieńcu, w 2003 roku dofinansowaliśmy OIOM w Zawierciu.
- 3 sierpnia Walne Zgromadzenie Jurajskiego Parku Wodnego. Podjęto próby wyeliminowania Gminy ze Spółki oraz postawienia jej w stan likwidacji. Na spotkaniu okazało się , że trudno wytłumaczyć się jednemu z udziałowców Spółce Juta skąd tutaj się wzięła i co faktycznie wniosła do JPW. Spółka JPW chciałaby zbyć grunty , jest to jedyny majątek tej spółki który wniosła Gmina
- 7 sierpnia w Gminie gościliśmy delegacje z zaprzyjaźnionej gminy z Niemiec ,była to delegacja młodzieżowa, która zwiedziła gminę Ogrodzieniec oraz okolice. Młodzi ludzie z Niemiec integrowali się z nasza młodzieżą, poznawali kulturę, zwyczaje.
Ogłoszone zostały przetargi:
• realizacja projektu inwestycyjnego pn. budowa kanalizacji dla miasta Ogrodzieniec ,
• budowa ul. Wilczej oraz dokończenie ul. Łąki w Kiełkowicach

Postępowanie konkursowe dot. dyrektorów szkół
• w Gimnazjum przedłużono kadencje dotychczasowemu dyrektorowi
• w dwóch szkołach podstawowych w związku z odejściem dyrektorów na emeryturę ogłoszony został konkurs na stanowiska dyrektora. W Ryczowie konkurs wygrał pan Jarosław Górecki. W Ogrodzieńcu nie udało się rozstrzygnąć i wybrać kandydata. Jedyna kandydatka która się zgłosiła nie zdobyła większości głosów. Zatem zgodnie z procedurą Burmistrz jest władny do podjęcia decyzji. W tej sytuacji po spotkaniu z Radą Pedagogiczną ustalono aby za jakiś czas zorganizować konkurs ponownie. Następny konkurs będzie w czerwcu 2008r.Na ten czas obowiązki dyrektora może pełnić ktoś z grona pedagogicznego lub z zewnątrz. Rada Pedagogiczna postanowiła, aby pozostawić tak jak było dotychczas i jeśli Kuratorium Oświaty wyrazi zgodę pan Skwarek będzie dyrektorem szkoły.
Konkurs na stanowiska urzędnicze:
• były do obsadzenia dwa etaty w księgowości na stanowisko ds. dochodów gminy oraz ds. księgowości budżetowej. Po pewnym czasie konkurs zostanie ponownie ogłoszony bowiem zgodnie z wymogami żaden kandydat nie uzyskał wymaganej liczby punktów.
• Przyjęto pracownika na czas określony do pomocy w dowodach osobistych.

II. część merytoryczna:
Ad. 1
Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia zmiany Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta i Gminy Ogrodzieniec dla przebiegu rurociągu tlenowego dla huty CMC Zawiercie.

Burmistrz dla wyjaśnienia podał - chodzi o zgodę na przeprowadzenie rurociągu tlenowego z Dąbrowy Górniczej do huty w Zawierciu. Poprzednia Rada podjęła uchwałę o wprowadzenie zmian zarówno w studium jak i w planach. Obecnie chodzi o zatwierdzenie tych zmian. Na spotkaniu komisji obecni byli projektanci rurociągu którzy omawiali sprawy budowy rurociągu tlenowego na naszym terenie. Będzie można wynegocjować pewne korzyści dla gminy od firmy realizującej to zadanie.

Wiceprzewodniczący Rady Marek Cholewa odczytał projekt uchwały. Radni nie zgłosili żadnych uwag. Odbyło się głosowanie. Uchwała w sprawie zatwierdzenia zmiany Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta i Gminy Ogrodzieniec dla przebiegu rurociągu tlenowego dla huty CMC Zawiercie - została przyjęta 12 glosami przy 1 wstrzymujących, głosów przeciwnych nie było Uchwale nadano Nr XII/78/2007

Ad. 2
Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Ogrodzieniec dla przebiegu rurociągu tlenowego do huty CMC Zawiercie.

Dwie kolejne uchwały również dotyczą rurociągu tlenowego i określają jego przebieg. W tym celu niezbędne będzie zatwierdzenie zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego - wyjaśnił Burmistrz. Dodał przy tym, że na naszym terenie rurociąg będzie przebiegać lasem od Rokitna Szlacheckiego w kierunku Kazimierówki wzdłuż linii wysokiego napięcia.
Wiceprzewodniczący Rady odczytał projekt uchwały. Radni nie zgłosili żadnych uwag. Odbyło się głosowanie. Uchwała w sprawie zatwierdzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Ogrodzieniec dla przebiegu rurociągu tlenowego do huty CMC Zawiercie - została przyjęta 12 głosami przy 1 wstrzymujących, głosów przeciwnych nie było Uchwale nadano Nr XII/79/2007

Ad. 3
Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Ogrodzieniec dla przebiegu rurociągu tlenowego do huty CMC Zawiercie.

Wiceprzewodniczący Rady Marek Cholewa odczytał projekt uchwały. Radni nie zgłosili żadnych uwag. Odbyło się głosowanie. Uchwała w sprawie zatwierdzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Ogrodzieniec dla przebiegu rurociągu tlenowego do huty CMC Zawiercie - została przyjęta 12 głosami przy 1 wstrzymujących, głosów przeciwnych nie było. Uchwale nadano Nr XII/80/2007

Ad. 4
Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do zmiany Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta i Gminy Ogrodzieniec dot. trasy drogi głównej ruchu przyspieszonego klasy „GP”

Burmistrz przypomniał, że temat obwodnicy omówił na początku sesji składając sprawozdanie z bieżącej działalności. Chodzi o wydanie przez gminę opinii dot. przebiegu obwodnicy. Decyzja w sprawie obwodnicy już zapadła chodzi o to aby gmina wskazała miejsce gdzie obwodnica ma przebiegać Zaproponowano nam 3 warianty. Jeden zakładał obwodnice powyżej drogi oraz zabudowań w Markowiźnie w stronę ul. Paderewskiego oraz dwa warianty poniżej Markowizny, a Fugasówką.. Gmina Ogrodzieniec wskazała ten wariant obwodnicy który będzie jak najdalej oddalony od zabudowań Markowizny. Jest on droży gdyż tereny przez które będzie ona przebiegać są podmokłe , ale gmina wskazała go jako najkorzystniejszy dla nas bo najdalej odsunięty od zabudowań mieszkalnych.

Wiceprzewodniczący Rady Marek Cholewa odczytał projekt uchwały. Radni nie zgłosili żadnych uwag. Odbyło się głosowanie. Uchwała w sprawie przystąpienia do zmiany Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta i Gminy Ogrodzieniec dot. trasy drogi głównej ruchu przyspieszonego klasy „GP” - została przyjęta jednomyślnie 13 głosami. Uchwale nadano Nr XII/81/2007

Ad. 5
Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do porozumienia międzygminnego pod nazwą: „Regionalny Obszar Rekreacyjno – Turystyczny – ścieżki rowerowe drogą rozwoju turystyki aktywnej w Subregionie Centralnym”.

Burmistrz referując temat zaznaczył, że wspólnie z gminami z Subregionu Centralnego ze środków finansowych z Unii Europejskiej realizowane będzie zadanie pn. budowa ścieżki rowerowej. Przygotowana jest koncepcja przebiegu ścieżki rowerowej na terenie naszej gminy będzie to ok. 30 km. 85% kosztów zadania to środki z UE wkład gminy to 100 do 150 tyś zł w zależności od standardu ścieżki.

Wiceprzewodniczący Rady Marek Cholewa odczytał projekt uchwały. Radni nie zgłosili żadnych uwag. Odbyło się głosowanie. Uchwała w sprawie przystąpienia do porozumienia międzygminnego pod nazwą: „Regionalny Obszar Rekreacyjno – Turystyczny – ścieżki rowerowe drogą rozwoju turystyki aktywnej w Subregionie Centralnym” - została przyjęta jednomyślnie 13 głosami. Uchwale nadano Nr XII/82/2007

Ad. 6
Podjęcie uchwały w sprawie zaciągnięcia kredytu komercyjnego długoterminowego na realizacje inwestycji.

Pani Anna Kuźniak Skarbnik Gminy odczytała projekt uchwały.
Radni nie zgłosili żadnych uwag. Odbyło się głosowanie. Uchwała w sprawie zaciągnięcia kredytu komercyjnego długoterminowego na realizacje inwestycji - została przyjęta jednomyślnie 13 głosami. Uchwale nadano Nr XII/83/2007

Ad. 7
Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy Ogrodzieniec na 2007 rok

Burmistrz przedstawił propozycje dokonania zmian w budżecie gminy na 2007r. Szczegółowy opis zmian załączony został do protokołu z sesji - patrz projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy.

Wiceprzewodniczący Rady Marek Cholewa odczytał projekt uchwały. Radni nie zgłosili żadnych uwag. Odbyło się głosowanie. Uchwała w sprawie zmian w budżecie Gminy Ogrodzieniec na 2007 rok - została przyjęta 12 głosami przy 1 wstrzymującym, głosów przeciwnych nie było. Uchwale nadano Nr XII/84/2007

Ad. 8
Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr IV/20/2006 Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu z dnia 28 grudnia 2006r dot. przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Miasta i Gminy Ogrodzieniec na 2007r.

Burmistrz poinformował, że udało się pozyskać środki finansowe i planowane jest uruchomienie świetlicy środowiskowej w Ogrodzieńcu. Funkcjonuje już taka świetlica w Cementowni. Świetlica musi mieć dostęp do stołówki. Będzie ona przeznaczona dla dzieci z rodzin z problemami alkoholowymi oraz problemami wychowawczymi. Zapewniona będzie opieka pedagoga oraz dożywianie dzieci. Świetlica obsługiwana będzie przez jedną z pań ze świetlicy z Cementowni
Wiceprzewodniczący Rady Marek Cholewa odczytał projekt uchwały. Radni nie zgłosili żadnych uwag. Odbyło się głosowanie. Uchwała w sprawie zmiany uchwały Nr IV/20/2006 Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu z dnia 28 grudnia 2006r dot. przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Miasta i Gminy Ogrodzieniec na 2007r. - została przyjęta 13 głosami. Głosów przeciwnych lub wstrzymujących nie było. Uchwale nadano Nr XII/85/2007

Ad. 9
Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie na okres powyżej 3 lat gruntu rolnego położonego w Gieble

Wiceprzewodniczący Rady Marek Cholewa odczytał projekt uchwały.
Radni nie zgłosili żadnych uwag. Odbyło się głosowanie. Uchwała w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie na okres powyżej 3 lat gruntu rolnego położonego w Gieble - została przyjęta jednomyślnie 13 głosami. Uchwale nadano Nr XII/86/2007

Ad. 10
Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi Pana Zenona Makowskiego zam. Podzamcze z dnia 22.06.2007 Ldz. 1114/pz z dnia 22.06.2007 na bezczynność Burmistrza Miasta i Gminy Ogrodzieniec.

Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Pani Zofia Adamusińska oczytała stanowisko Komisji Rewizyjnej w sprawie przedmiotowej skargi. Stanowi ono uzasadnienie do uchwały i załączone zostało do protokołu z sesji.
Wiceprzewodniczący Rady Marek Cholewa odczytał projekt uchwały. Radni nie zgłosili żadnych uwag. Odbyło się głosowanie. Uchwała w sprawie rozpatrzenia skargi Pana Zenona Makowskiego zam. Podzamcze z dnia 22.06.2007 Ldz. 1114/pz z dnia 22.06.2007 na bezczynność Burmistrza Miasta i Gminy Ogrodzieniec - została przyjęta 11 glosami przy 2 wstrzymujących. Głosów przeciwnych nie było Uchwale nadano Nr XII/87/2007

III. Interpelacje i zapytania radnych.

Zdzisław Mogiła na wstępie podziękował Radzie za poparcie pozycji zmian w budżecie i przyznanie 60 tys. zł na dokumentację drogi relacji Mokrus-Gulzów. Droga ta jest bardzo ważna dla mieszkańców i gminy. Obecnie coraz mniej kursuje autobusów, a w przyszłości, gdy droga ta zostanie wybudowana, ten problem na pewno się rozwiąże. Radny poprosił Burmistrza, aby udzielił informacji na temat spotkań z dyrekcją PKS Zawiercie. Na koniec wystąpienia Z. Mogiła poprosił o przeprowadzenie badania gleby zaraz po żniwach.

Zofia Adamusińska - w Ryczowie wokół szkoły są położone piękne place, które są własnością gminy. Mieszkańcy proszą Pana Burmistrza o ich zagospodarowanie. Na jednym z tych placów widzieliby parking, pozostałe można wyrównać, porobić alejki, posadzić krzewy i postawić ławki. Byłoby to takie centrum rekreacji dla turystów i mieszkańców Ryczowa i okolic. Chcę nadmienić, że mieszkańcy nie wyobrażają sobie, aby te place były sprzedane pod budowę domów jednorodzinnych. Następna sprawa to budynek po byłym przedszkolu. W poprzedniej kadencji była podjęta uchwała celem sprzedaży w/w budynku. Ponieważ nie doszło do sprzedaży trzeba coś z tym budynkiem zrobić. Może wydzierżawić komuś na cele turystyczne, albo jeszcze raz ogłosić sprzedaż. Szkoda tego budynku, bo to jest budynek naszych rodziców, którzy budowali go własnymi rękami i z własnych środków. Orkiestra Dęta w Ryczowie oraz KGW proszą o dofinansowanie na zakup instrumentów oraz bluzek do strojów ludowych.

Grażyna Gołuchowska - mieszkańcy Podzamcza przy ulicy Bonerów zwracają się z prośbą o zamontowanie progów zwalniających. Jest to wąska ulica z licznymi zakrętami i wzmożony ruch turystyczny stwarza zagrożenie wypadku. Przez Podzamcze przewija się coraz więcej turystów i mieszkańcy proszą o ustawienie więcej koszy do selektywnej zbiórki odpadów. Obecnie stoją tylko w jednym miejscu przy Hotelu Boner.

Grzegorz Wałek zapytał czy umiejscowienie Przedszkola w SP nr 1 w Ogrodzieńcu jest już ostateczną decyzją. Jeżeli tak, to czy przewidziana przy remoncie jest toaleta dla dzieci.

W odpowiedzi na zapytania radnych Burmistrz poinformował:

• Spotkanie z dyrekcją PKS. PKS w Zawierciu jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Dlatego dyrekcja przedsiębiorstwa zwróciła się do gmin o pomoc. Jednak samorządy nie mają możliwości dotowania PKS, które jest przedsiębiorstwem państwowym.
• Badanie gleby. Sprawa ta zostanie przekazana do Referatu Rolnictwa Urzędu MiG.
• Progi zwalniające. Montowanie progów zwalniających jest określone przepisami – można je montować przy drogach osiedlowych, a taką nie jest ul.Bonerów w Podzamczu oraz na drogach gminnych w pobliżu szkół. Skuteczną metodą na piratów drogowych jest ustawienie przenośnych radarów oraz kontrole policji. Interpelacja zostanie przekazana do policji.
• Kosze na odpady. Za każdy kosz gmina płaci firmie, z którą ma podpisaną umowę. Jeżeli znajdą się środki w budżecie gminy, to wstawimy kosze na selektywną zbiórkę, jednak dopiero po przeanalizowaniu sytuacji
• Zagospodarowanie placu wokół szkoły w Ryczowie. W poprzedniej kadencji dzięki pracownikom zatrudnionym w Zarządzie Komunalnym teren wokół mogiły w Ryczowie został uporządkowany. Zostały usunięte dziko rosnące krzaki oraz wykonane alejki spacerowe. Na bieżąco staramy się, aby teren był zadbany. W pobliżu mogiły stoi budynek starej szkoły, z którym nie wiadomo, co zrobić.
• Remont przez gminę jest nieopłacalny, ponieważ jest to drewniany budynek zbudowany sześćdziesiąt lat temu. Aby go przystosować do użytkowania na cele publiczne, trzeba wydać bardzo duże środki. Prawdopodobnie taniej byłoby na tym miejscu postawić nowy budynek. Trudno też zdecydować się na sprzedaż, ponieważ z uwagi na bliskość mogiły nabywca musiałby wykorzystywać go w sposób szczególny. Niedopuszczalne byłoby na przykład wykorzystanie budynku dla celów rozrywkowych. Uzasadnione byłoby zagospodarowanie całego terenu na cele publiczne, jednak w chwili obecnej nie posiadamy na to środków. Będziemy się starać rozwiązać ten problem w przyszłości.
• Orkiestra Dęta w Ryczowie. Wiosną tego roku zaproponowałem orkiestrom z Giebła, z Ogrodzieńca i z Ryczowa współpracę. Muzycy spotykali się regularnie i wspólnie występowali. Wydaje się, że to dobra inicjatywa, bo każdy z zespołów może skorzystać. Jeśli będzie wola do dalszej współpracy, to gmina pomoże w rozwijaniu zainteresowań, w tym również remoncie instrumentów lub zakupie nowych.
• Toalety w Przedszkolu. Umiejscowienie Przedszkola w SP nr 1 sprawdziło się i obecnie nie ma potrzeby budowania nowego przedszkola dla dzieci. Przeanalizujemy, czy istnieje możliwość wybudowanie toalet dla przedszkolaków w segmencie zajmowanym przez Przedszkole, aby dzieci nie musiały przechodzić do części szkolnej.

IV. Wnioski, zapytania i oświadczenia.

Radna Zofia Adamusińska Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej zaznaczyła, że wiele skarg oraz rożnych pism z koła Samoobrony w Ogrodzieńcu wpływa nie tylko do Rady Miejskiej, Przewodniczącego Rady i do Komisji Rewizyjnej. W związku z tym Komisja Rewizyjna i cała Rada zwróciła się z prośbą do Pana Burmistrza jak również do Pana Sekretarza Gminy, aby podjęli czynności o wyjaśnienie, czy koło Samoobrony RP w Ogrodzieńcu funkcjonuje na zasadach legalności. Radna Adamusińska odczytała następnie pismo Samoobrony R.P Województwa Śląskiego podpisane przez Posła Andrzeja Grzesika skierowane do Pana Burmistrza, w którym wyjaśnia, że zarówno Pan Kazimierz Bednarczyk i Pan Edmund Bednarz nie są w żaden sposób upoważnienie do posługiwania się wizerunkiem Samoobrony RP. Ponadto poinformował, że dniu 8 maja został przeprowadzony zjazd wyborczy Samoobrony w powiecie zawierciańskim podczas którego zostały wybrane nowe władze partii na czele których stanęła Pani Elżbieta Ciapa. Jednocześnie koło Samoobrony w Ogrodzieńcu w którym funkcjonowali pan Edmund Bednarz i pan Kazimierz Bednarczyk zostało rozwiązane , a w/w panowie przestali pełnić jakiekolwiek funkcje w partii.
Kserokopia pism odczytanych na sesji przez radną Adamusińską Zofie załączona została do protokołu z sesji.


Pan Bednarz stwierdził, że on składał pisma dot. legalności koła Samoobrony w Ogrodzieńcu oraz ze złoży w tej sprawie oświadczenie pisemne do protokołu.

Przewodniczący Rady zaznaczył, że skoro Poseł na Sejm Pan Andrzej Grzesik będący jednocześnie Przewodniczący Samoobrony Województwa Śląskiego pisze w piśmie, że koło Samoobrony w Ogrodzieńcu zostało rozwiązane a Pan Bednarz i Pan Bednarczyk którzy działali w tym kole, przestali pełnić jakiekolwiek funkcje w partii, zatem uznajemy to za najbardziej wiarygodne w tej sprawie źródło informacji.

Wiceprzewodniczący Rady dodał, że pisma na które powołuje się pan Bednarz dot. legalności koła - to są dokumenty z 2003 i 2004 roku , natomiast pismo od Przewodniczącego Samoobrony Woj. Śląskiego jest aktualne z miesiąca sierpnia 2007 roku i będzie ono załączone do protokołu z sesji.

W dalszej kolejności glos zabrała Pani Podsiadło Stanisława w swym wystąpieniu poruszyła wiele wątków które w głównej mierze związane były z jej działalnością społeczna na rzecz mieszkańców Ogrodzieńca jak i całej gminy. Sprawą która przewijała się najczęściej w wystąpieniu była własność Placu Piłsudskiego. Przypomniała historię tego placu, mówiła co działo się tam przez ostatnie lata gdy funkcjonował pawilon handlowy GS i później gdy był on wynajmowany na rożnego rodzaju działalność oraz o wynikających z tego uciążliwościach dla mieszkających po sąsiedzku ludzi. Mówiła o roszczeń GS i rozprawie sadowej która odbyła się 6 sierpnia 2007r. oraz o odszkodowaniu dla GS za ten teren. Pytała dlaczego gmina dopuściła do takiego stanu rzeczy. Przypomniała tez o petycji którą podpisało ponad 1100 mieszkańców Ogrodzieńca wraz z wnioskiem o odzyskanie tego terenu i przywrócenie mu statusu rynku.

V. Zamknięcie obrad.

Wobec wyczerpania punktów porządku obrad Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Grzegorz Wałek dokonał zamknięcia sesji Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu dziękując wszystkim obecnym za udział w niej.
Protokół został podpisany przez Przewodniczącego obrad oraz prokolanta.