PROTOKÓŁ  Nr IV/2006
z sesji Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu,
w dniu 28 grudnia 2006r. w godz. od 15.00– 17.00

1. Otwarcie sesji i stwierdzenie jej prawomocności
Otwarcia sesji dokonał Przewodniczący Rady Pan Grzegorz Wałek .Powitał gości zaproszonych, radnych, sołtysów oraz mieszkańców Ogrodzieńca, po czym stwierdził na podstawie listy obecności wystarczającą liczbę radnych do podejmowania prawomocnych uchwał.
Lista obecności radnych oraz gości zaproszonych załączona została do protokołu.

2. Przyjęcie porządku obrad .
Burmistrz wniósł o poszerzenie porządku obrad o następujące uchwały:
1) w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla MiG Ogrodzieniec na 2007r.
2) w sprawie wyznaczenia przedstawicieli do Rady Społecznej Szpitala Powiatowego oraz Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Zawierciu .
3) w sprawie udzielenia dotacji przedmiotowej na finansowanie przedszkola
4) w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Województwa Śląskiego na współfinansowanie wykonania dokumentacji projektowej przebudowy dróg wojewódzkich w miejscowości Ogrodzieniec.
5) w sprawie zmian w budżecie Gminy Ogrodzieniec na 2006r.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie zgłoszone do porządku obrad poprawki
1. wprowadzenie do porządku obrad uchwały w sprawie programu profilaktyki w pkt 2 części merytorycznej sesji . Wniosek został przyjęty przez radnych 14 głosami. Głosów przeciwnych i wstrzymujących nie było .
2. wprowadzenie do porządku obrad uchwały w sprawie Rady Społecznej  Szpitala Powiatowego oraz ZLA w pkt 5 części merytorycznej sesji . Wniosek został przyjęty przez radnych 14 głosami. Głosów przeciwnych i wstrzymujących nie było .
3. wprowadzenie do porządku obrad uchwały w sprawie dotacji dla przedszkoli w pkt 6 części merytorycznej sesji . Wniosek został przyjęty przez radnych 14 głosami. Głosów przeciwnych i wstrzymujących nie było
4. wprowadzenie do porządku obrad uchwały w sprawie dotacji na drogi w pkt 6 części merytorycznej sesji . Wniosek został przyjęty przez radnych 14 głosami. Głosów przeciwnych i wstrzymujących nie było .
5. wprowadzenie do porządku obrad uchwały w sprawie zmian w budżecie w pkt 7 części merytorycznej sesji . Wniosek został przyjęty przez radnych 14 głosami. Głosów przeciwnych i wstrzymujących nie było .

Porządek obrad wraz ze zmianami został przyjęty przez radnych jednomyślnie 15 głosami.

Porządek obrad przedstawiał się następująco

I . część ogólna:
1. Otwarcie sesji i stwierdzenie jej prawomocności .
2. Przyjęcie zaproponowanego porządku obrad.
3. Przyjęcie protokołu nr III/2006 z sesji Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu z dnia 21 grudnia 2006r.
4. Sprawozdanie Burmistrza MiG z bieżącej działalności oraz z realizacji uchwał pomiędzy sesjami Rady.

II. część merytoryczna:
1. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Programu Współpracy Gminy Ogrodzieniec z organizacjami pozarządowymi w roku 2007
2. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla MiG Ogrodzieniec na 2007r.
3. Podjecie uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Burmistrza MiG Ogrodzieniec oraz powierzenia Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu dokonywania za pracodawcę samorządowego czynności z zakresu prawa pracy wobec Burmistrza MiG Ogrodzieniec.
4. Podjęcie uchwały w sprawie wyznaczenia przedstawicieli do Rady Społecznej Szpitala Powiatowego oraz Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Zawierciu .
5. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia dotacji przedmiotowej na finansowanie przedszkola w 2007 r.
6. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Województwa Śląskiego na współfinansowanie wykonania dokumentacji projektowej przebudowy dróg wojewódzkich w miejscowości Ogrodzieniec.
7. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy Ogrodzieniec na 2006r.
8. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Ogrodzieniec na 2007 r.

III. Interpelacje i zapytania radnych.
IV. Wnioski, zapytania i oświadczenia.
V. Zamknięcie obrad.

Ad. 3
Przyjęcie protokołu nr III/2006 z sesji Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu z dnia 21 grudnia 2006r.

Protokół nr III/2006 z sesji Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu z dnia 21 grudnia 2006 r. został przyjęty przez radnych bez uwag, jednogłośnie. Za przyjęciem protokołu głosowało 15 radnych.

Ad. 4
Sprawozdanie Burmistrza MiG z bieżącej działalności oraz z realizacji uchwał pomiędzy sesjami Rady.

Burmistrz przypomniał, że poprzednia sesja była tuż przed Świętami, a prace skupiały się głównie nad budżetem gminy na 2007 rok.

II. część merytoryczna:

Ad.1
Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Programu Współpracy Gminy Ogrodzieniec z organizacjami pozarządowymi w roku 2007

Pani Selejdak Sylwia Pełnomocnik Burmistrza poinformowała:
Zgodnie z ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie został opracowany Program Współpracy Gminy Ogrodzieniec z Organizacjami Pozarządowymi. Program ten określa przede wszystkim formy, zasady oraz zakres współpracy organów samorządowych Gminy Ogrodzieniec z organizacjami pozarządowymi. Natomiast nadrzędnym celem Programu jest zapewnienie efektywnego wykonywania zadań własnych Gminy Ogrodzieniec wynikających z przepisów prawa, poprzez włączenie organizacji pozarządowych w realizację tych zadań.

Inne formy współpracy mogą być realizowane poprzez:
1. inicjowanie działań aktywizujących i integrujących Organizacje Pozarządowe na terenie Gminy Ogrodzieniec,
2. udostępnianie Organizacjom Pozarządowym lokali na spotkania ogólnodostępne związane z realizacją Programu,
3. prowadzenie działalności promocyjnej i informacyjnej dotyczącej wspólnych przedsięwzięć Gminy Ogrodzieniec i Organizacji Pozarządowych.

Wiceprzewodniczący Rady Cholewa M. odczytał projekt uchwały. Radni nie zgłosili żadnych uwag. Odbyło się głosowanie .Uchwała w sprawie przyjęcia Programu Współpracy Gminy Ogrodzieniec z organizacjami pozarządowymi w roku 2007 - została przyjęta jednogłośnie, za jej przyjęciem głosowało 15 radnych. Uchwale nadano Nr IV/19/2006

Ad. 2
Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla MiG Ogrodzieniec na 2007r.

 

Pani Selejdka Sylwia Pełnomocnik Burmistrza ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych poinformowała:
Realizowany przez Gminę Program jest integralną częścią strategii rozwiązywania problemów społecznych i zgodny z podstawowymi założeniami polityki państwa regulowanej odpowiednimi ustawami wobec zagrożeń wynikających z różnych negatywnych postaw człowieka.
Przeciwdziałanie tym zagrożeniom wymaga systematycznej i właściwie zorganizowanej działalności w zakresie prowadzenia odpowiedniej profilaktyki na terenie całej Gminy.
Zadania przewidziane do realizacji, zapisane w Gminnym programie są kontynuacją działalności prowadzonej w latach ubiegłych. Doświadczenia zdobywane podczas realizacji tych zadań pozwalają na coraz pełniejsze obejmowanie zasięgiem działania tych środowisk, które są najbardziej podatne na występowanie zagrożeń i problemów dotyczących patologii społecznych a w szczególności spożywanie alkoholu i uzależnienie się od niego.

Pani Selejdak zapoznała następnie z podstawowymi celami Programu:
1. Zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu, sprawców przemocy domowej oraz członków ich rodzin.
2. Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w szczególności dla dzieci i młodzieży, kształtowanie postaw i umiejętności ważnych dla zdrowia i trzeźwości.
3. Promocja zdrowego stylu życia wolnego od alkoholu i innych środków uzależniających.
4. Wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służących rozwiązywaniu problemów dotyczących uzależnień.
5. Szkolenie przedstawicieli wybranych zawodów w zakresie nowoczesnych strategii i metod rozwiązywania problemów alkoholowych, przemocy w rodzinie.
6. Udzielenie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe oraz przemoc pomocy materialnej, psychospołecznej, prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie.
7. Budowanie skutecznych form kontroli prawnej i społecznej nad szkodliwymi zachowaniami osób nadużywających alkohol (w szczególności przeciwdziałania przemocy w rodzinach patologicznych).
8. Podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem przepisów określonych w art. 131 i 15 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz występowanie przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego.
9. Zmniejszenie rozmiarów naruszeń prawa na rynku alkoholowym (reklama, sprzedaż nieletnim i nietrzeźwym, nietrzeźwość w pracy, nielegalna produkcja i handel).
Wiceprzewodniczący Rady Cholewa M. odczytał projekt uchwały. Radni nie zgłosili żadnych uwag. Odbyło się głosowanie .Uchwała w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla MiG Ogrodzieniec na 2007r. - została przyjęta jednogłośnie. Za jej przyjęciem głosowało 15 radnych. Uchwale nadano Nr IV/20/2006

Ad. 3
Podjecie uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Burmistrza MiG Ogrodzieniec oraz powierzenia Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu dokonywania za pracodawcę samorządowego czynności z zakresu prawa pracy wobec Burmistrza.

Pan Dariusz Ptaś Sekretarz Gminy podał:
zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym oraz ustawą o pracownikach samorządowych jak również rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie zasad wynagrodzenia pracowników samorządowych, przygotowany został projekt uchwały w sprawie wynagrodzenia dla Burmistrza oraz powierzenia Przewodniczącemu Rady który działa w imieniu Rady, dokonywania czynności z zakresu prawa pracy wobec Burmistrza. Przez 4 lata nie było zmieniane wynagradzanie. Stawki wynagrodzenia ustalono na posiedzeniach komisji rady

Wiceprzewodniczący Rady Cholewa M. odczytał projekt uchwały. Radni nie zgłosili żadnych uwag. Odbyło się głosowanie .Uchwała w sprawie ustalenia wynagrodzenia Burmistrza MiG Ogrodzieniec oraz powierzenia Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu dokonywania za pracodawcę samorządowego czynności z zakresu prawa pracy wobec Burmistrza. - została przyjęta jednogłośnie, za jej przyjęciem głosowało 15 radnych. Uchwale nadano Nr IV/21/2006

Ad. 4
Podjęcie uchwały w sprawie wyznaczenia przedstawicieli do Rady Społecznej Szpitala Powiatowego oraz Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Zawierciu
.

Sekretarz Gminy dla wyjaśnienia podał:
Starostwo Powiatowe w Zawierciu zwróciło się do Rady Miejskiej o wyznaczenie przedstawicieli z Gminy Ogrodzieniec do Rady Społecznej Szpitala Powiatowego oraz Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Zawierciu . Na posiedzeniach komisji radni wyznaczyli kandydatów do Rady Społecznej .

Wiceprzewodniczący Rady Cholewa M. odczytał projekt uchwały. Radni nie zgłosili żadnych uwag. Odbyło się głosowanie .Uchwała w sprawie wyznaczenia przedstawicieli do Rady Społecznej Szpitala Powiatowego oraz Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Zawierciu - została przyjęta jednogłośnie, za jej przyjęciem głosowało 15 radnych. Uchwale nadano Nr IV/22/2006

Ad. 5
Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia dotacji przedmiotowej na finansowanie przedszkola w 2007 r.

Skarbnik Gminy Pani Anna Kuźniak wyjaśniła:
Dotacja przedmiotowej na finansowanie przedszkola w 2007 roku w wysokości 420.883 zł została ujęta w budżecie gminy. Kwota dotacji została skalkulowana na podstawie kosztów utrzymania jednego wychowanka w roku 2006 . Planowana liczba wychowanków przedszkola w 2007 roku wynosi 85. Dotacja zostanie przekazana na konto Przedszkola.

Wiceprzewodniczący Rady Cholewa M. odczytał projekt uchwały. Radni nie zgłosili żadnych uwag. Odbyło się głosowanie .Uchwała w sprawie udzielenia dotacji przedmiotowej na finansowanie przedszkola w 2007 roku - została przyjęta jednogłośnie, za jej przyjęciem głosowało 15 radnych. Uchwale nadano Nr IV/23/2006

Ad. 6
Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Województwa Śląskiego na współfinansowanie wykonania dokumentacji projektowej przebudowy dróg wojewódzkich w miejscowości Ogrodzieniec.

Burmistrz referując temat podał:
Przy okazji budowy kanalizacji planuje się aby była możliwość po zakończeniu tej inwestycji naprawa dróg. Wspólnie z Urzędem Marszałkowskim, który występuje jako właściciela dróg wojewódzkich podpisana zostanie umowa na przebudowę nawierzchni dróg wojewódzkich w Ogrodzieńcu. Przebudowa obejmie drogę od Dąbrowy Górniczej przez Ogrodzieniec po Podzamcze. W tym celu wykonana będzie dokumentacja projektowa. Koszt dokumentacji wyniesie 250 tyś zł .W 2006 roku w budżecie nie została wydatkowana kwota 100 tyś zł i to przeszło do budżetu na 2007 r. Chcemy dofinansować przebudowie tej drogi, bo wówczas jest znacznie większa szansa realizacji tego zadania . W tym celu potrzebna jest uchwala Rady, po jej dostarczeniu Urząd Marszałkowski też włączy to zadanie do swojego budżetu.
Wiceprzewodniczący Rady Cholewa M. odczytał projekt uchwały. Radni nie zgłosili żadnych uwag. Odbyło się głosowanie .Uchwała w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Województwa Śląskiego na współfinansowanie wykonania dokumentacji projektowej przebudowy dróg wojewódzkich w miejscowości Ogrodzieniec - została przyjęta jednogłośnie, za jej przyjęciem głosowało 15 radnych. Uchwale nadano Nr IV/24/2006

Ad. 7
Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy Ogrodzieniec na 2006r.

Pani Kuźniak A. Skarbnik Gminy zapoznała z propozycją wprowadzenia zmian w budżecie na 2006r. Patrz jak załącznik do protokołu.
Radni nie mieli uwag .

Wiceprzewodniczący Rady Cholewa M. odczytał projekt uchwały. Odbyło się głosowanie .Uchwała w sprawie zmian w budżecie Gminy Ogrodzieniec na 2006r - została przyjęta jednogłośnie, za jej przyjęciem głosowało 15 radnych. Uchwale nadano Nr IV/25/2006

Ad.8
Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Ogrodzieniec na 2007 r.

Projekt budżetu gminy omówił Burmistrz MiG Pan Andrzej Mikulski.  Podał kwoty dochodów i wydatków na 2007 r.
Planowane dochody budżetowe zakładano przyjmując następujące założenia:
- dochodu ze sprzedaży mienia . Wspólnie z radnymi decydują które mienie do sprzedaży będzie przeznaczone
- dochody własne z tytułu wpływów z podatków od osób fizycznych i prawnych oszacowano na podstawie stawek podatkowych na 2007 r zatwierdzonych przez rade w zakresie podatku z nieruchomości, środków transport
- subwencja ogólna składa się z części oświatowej oraz części wyrównawczej i została wprowadzona na podstawie pisma Ministra Finansów. Dane o wysokości subwencji nie są danymi ostatecznymi . Naliczenie ostatecznych kwot subwencji oświatowej nastąpi po korekcie przez GUS złożonych przez szkoły sprawozdań na 2006/2007 o liczbie uczniów
- udział we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych w 2007 r. wyniesie 36,22% od podatników tego podatku zamieszkałych na obszarze gminy. Dochody z tego tytułu wprowadzono na podstawie informacji otrzymanej pismem Ministra Finansów. Realizacja tych dochodów może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu gdyż wskaźniki na podstawie których liczone są te dochody w budżecie państwa nie mają charakteru deryktywnego lecz szacunkowo informacyjne.
- Dotacje celowe z budżetu państwa na zadania realizowane z zakresu administracji rządowej oraz inne zadań zleconych gminie a także dotacje na realizację zadań własnych
- Dotacje na dofinansowanie zadań własnych inwestycyjnych przyjętych na podstawie podpisanych umów z instytucjami pośredniczącymi w dofinansowaniu projektu Wojewody Śląskiego na zadanie Rekonstrukcja Grodu Królewskiego na Górze Birów w Podzamczu.
Burmistrz omawiając kolejno poszczególne części budżetu wymieniał kwoty poszczególnych subwencji np. oświatowa - planowana na kwotę ok. 4.254 tyś, subwencja wyrównawcza ok. 1.443 tyś zł. Dotacje na inwestycje dotyczą takich zadań jak termomodernizacja szkół w ramach Programu Norweskiego, dokończenie budowy kanalizacji – dofinansowanie z Programu Norweskiego oraz od Ministra Ochrony Środowiska, dotacja na kanalizacje Ogrodzieńca 4.000 tys zł obecnie 2,700 tyś zł . Zadanie kanalizacja realizowane jest w 2 etapach i kolejna część będzie w 2008 roku. Dotacja na Pomoc Społeczna w rozbiciu na zasiłki, pomoc w naturze, dotacje celowe i na zadania własne i 2516 tyś zł oraz dotacja z zewnątrz. Opłaty za koncesje na sprzedaż alkoholu, te pieniądze muszą być zgodnie z ustawą wydatkowane wyłącznie na zadania określone ustawą i zatwierdzone w Gminnym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Zapoznał następnie z przychodami i pożyczkami np. na budowę oczyszczalni ścieków - dodał ze jest to umarzalna pożyczka .Burmistrz nadmienił ze jesteśmy jedną z niewielu gmin w tym rejonie która inwestuje bardzo dużo .Najpoważniejsze inwestycyjne zadania to budowa kanalizacji i budowa oczyszczalni ścieków, segment dydaktyczny w gimnazjum na to zadanie dotacja była 75% wartości inwestycji i 10% z Ministerstwa Gospodarki, zaś gmina przeznaczyła 160 tyś zł. Kanalizacja źródłem pokrycia wydatków na to zadanie jest dotacja 85% z Programu Norweskiego. Jesteśmy jedyną gmina w województwie która otrzymała rekomendacje na dofinansowanie z tego programu i jedną z 8 w Polsce . Przebudowa rynku w Podzamczu- to zadanie ożywi ruch turystyczny Zadanie realizowane w oparciu o środki europejskie 85% dotacji wartość planowana 1.200 tyś ze strony gminy tylko 15 % wkładów .Burmistrz mówił dalej na temat zadań planowanych których realizacja nastąpi w oparciu o środki z zewnątrz . W tym celu składane są wnioski. Złożone zostały wnioski na: termomodernizację wszystkich szkół w gminie. W 2006 roku wykonano niezbędna w tym celu dokumentacje dla wszystkich szkół. Wniosek do Programu Norweskiego na wymianę systemu grzewczego. Termomodernizacja budynków szkół w ramach tego i innych programów się odbywa. Drogi transportu rolnego. Co roku poprawiany jest stan dróg użytku rolnego co roku robionych jest kilkanaście km tych dróg. Na 2007 r zaplanowano w Kiełkowicach i Gieble, zaś co do Mokrusa okaże się jeszcze w trakcie roku czy uda się zrealizować. Jednak ostateczna decyzja należy do Marszałka Województwa. Dofinansowanie samochodu dla OSP w Gieble. Jednostka ta została zarejestrowana do Krajowego Systemu Ratownictwa drogowego, jako druga po Ogrodzieńcu w Gminie. Będzie robione karosowanie samochodu kupionego od wojska i na tym podwoziu zostanie zamontowany nowoczesny sprzęt . W tym celu dotacja z zarządu Wojewódzkiej OSP. Dokumentacja na przebudowę dróg . Wspólnie z województwem sfinansowana będzie dokumentacja dla Ogrodzieńca. Za 3-4 lata całe miasto powinno być skanalizowane i po zakończeniu kanalizacji będzie remont dróg prowadzony Koszt zadania 250 tyś zł ze strony gminy wkład 100 tyś zł. Wydatki inwestycyjne na administracje na doposażenie Urzędu po to aby można było zgodnie z ustawą obsługiwać interesantów. W tym celu planowany jest zakup sprzętu z oprogramowaniem. W 2006 r. już część komputerów zakupiono. Planowany jest zakup centrali telefonicznej i faksu w Urzędzie, bo dotychczasowe są już stare i zużyte. Często były awarie i wzywano do naprawy serwis. Potrzebna jest też kserokopiarka do Urzędu.
Burmistrz na zakończenie stwierdził, że jeśli coś nie znalazło się w budżecie to nie znaczy, że nie będzie czynić starań w celu realizacji tych zadań. Jest już gotowa dokumentacja na wodociąg w Ryczowie na ul. Agrestową i odwodnienie ul. Pagórkowej. Chcemy korzystać z programów na takie cele .Na razie szukamy możliwości pozyskania środków z zewnątrz na prowadzenie tych inwestycji. W trakcie roku budżet ulega zmianom. Odzwierciedla on bowiem to co dzieje się w gminie i na pewno będą korekty dokonywane w trakcie roku. Budżet został przygotowany na podstawie przewidywanego wykonania za 2006 r. i posiadanej dokumentacji. Radni pracowali nad budżetem na posiedzeniach komisji. Została wprowadzona jeszcze korekta na Kluby sportowe na kwotę 40 tyś zł .

Wiceprzewodniczący Rady Cholewa M. odczytał projekt uchwały. Radni nie zgłosili żadnych uwag. Odbyło się głosowanie .Uchwała w sprawie uchwalenia budżetu gminy Ogrodzieniec na 2007 rok - została przyjęta jednogłośnie za jej przyjęciem głosowało 15 radnych. Uchwale nadano Nr IV/26/2006

III. Interpelacje i zapytania radnych.

Radny Mogiła Z. stwierdził, że w budżecie nie ma nic na temat drogi Mokrus – Gulzów, która nadal pozostaje drogą powiatową. Jeżeli nie podejmiemy żadnych działań aby ja przejąć jako drogę gminna to niewiele zrobimy.

Radna Adamusińska Z. zwróciła się z prośbą aby ujednolicić stawki podatkowe dla właścicieli gruntów poniżej 1 ha. Nie może być tak aby 10 mieszkańców jednej ulicy płaciło stawki małe, a kilka pozostałych osób duże stawki .
W sprawie abonamentu od wodomierzy - w Ogrodzieńcu jest 2,70 zł zaś w sołectwach nadal 6 zł. Radna prosiła aby Burmistrz zareagował i wziął pod uwagę te rażącą różnicę. Zaproponowała ponadto, aby zaprosić dyr. Pana Rozlacha na posiedzenie komisji dot. ustalania taryfy za wodę.
Kolejna sprawa to oświetlenie przy Kościele w Ryczowie Kolonii, z którym są nadal kłopoty. Poprosiła Burmistrza o zareagowanie w tej sprawie.
Radna przekazała następnie opinie jaką usłyszała od mieszkańców Żelazka, ze w tej miejscowości od lat nic się nie inwestuje .Największa bolączką jest ul. Grabowa, którą mieszkańcy chcieliby mieć wybudowana . Radna zapytała, czy ta ulica nie podlegałaby drogom użytku rolnego. Jest to nieduży odcinek i może w tej kadencji uda się zbudować. Poprosiła tez aby mieć na uwadze zatoczkę PKS w Śrubarni.

Radny Łypaczewski R. zaproponował, aby przedłużyć naprawę drogi i dokończyć budowę chodnika w Gieble Kolonii.

W odpowiedzi Burmistrz podał:
- droga Mokrus – Giebło. W budżecie faktycznie nie ma tej pozycji, jednak nie oznacza to, że inwestycja ta nie jest w planie. Czynimy starania żeby drogę wykonać w przyszłości. Do rozwiązania pozostały sprawy formalno- prawne: kto ma się podjąć inwestycji Powiat czy Gmina. Z naszej strony robimy wszystko żeby droga powstała jak najszybciej . W ostatnim czasie wykupiliśmy grunt pod poszerzenie przyszłej drogi w Mokrusie od państwa Cupałów .
- Podatki i ewidencja gruntów. Sprawdzimy czy geodezja powiatowa zrobiła aktualizację gruntów w Gminie Ogrodzieniec. Burmistrz również chciałby wyjaśnić te sprawę do końca .
- Stawki abonamentowe dot. usług wodnych wynikają z taryf. Przedsiębiorstwa przedkładają taryfy na podstawie własnych kalkulacji i poniesionych kosztów i dlatego stawki te różnią się .
- Oświetlenie Kościoła w Kolonii Ryczów. Częste awarie oświetlenia spowodowane są tym,że ktoś samowolnie odłącza to oświetlenie od oświetlenia ulicznego. Zostanie to sprawdzone i oświetlenie będzie uruchomione w najbliższym czasie.
- Inwestycje na Żelazku . Ta pozycja zostanie odnotowana i ma nadzieje, że znajdzie się w przyszłości w budżecie
- Zatoczka autobusowa w Śrubarni. Właściciele gruntów przewidzianych pod zatoczkę wycofali się z oferty wykupienia tych terenów przez Gminę.
- Chodnik w Gieble Kolonii. Jest to zadanie Wojewódzkiego Zarządu Dróg, ale mamy to na uwadze .

IV. Wnioski, zapytania i oświadczenia.

Przewodniczący Rady poinformował, że wszyscy radni złożyli w ustawowym terminie oświadczenia majątkowe. Po dokonaniu analizy oświadczenia zostaną przekazane do Urzędu Skarbowego oraz będą udostępnione na stronie internetowej BIP Urzędu MiG Ogrodzieniec.

V. Zamknięcie obrad.

Wobec wyczerpania punktów porządku obrad Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Grzegorz Wałek dokonał zamknięcia IV sesji Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu, dziękując wszystkim obecnym za udział w niej .