BADANIE ANKIETOWE WŚRÓD PRZEDSIĘBIORCÓW GMINY OGRODZIENIEC

W czerwcu br Urząd Miasta i Gminy Ogrodzieniec przeprowadził wśród wybranej grupy przedsiębiorstw działających na terenie gminy badanie ankietowe.

Celem ankiety było zebranie danych wyjściowych do opracowywanego Raportu o Stanie Gminy i aktualizacji Strategii Gminy. Uzyskane opinie i oczekiwania przedsiębiorców pozwolą również na:

-  wprowadzenie koniecznych usprawnień i podniesienia jakości usług świadczonych przez administrację samorządową na
    rzecz mieszkańców,
-
  zrozumienie postaw środowiska przedsiębiorców wobec władz lokalnych oraz miejscowej gospodarki,
-
  poznanie planów pracodawców i przedsiębiorców co do ekspansji lub zmiany lokalizacji,
-
  osiągnięcie lepszego porozumienia pomiędzy środowiskiem biznesu i urzędem gminy.

Ankietę rozprowadzono wśród 40 firm spośród zarejestrowanych w Urzędzie Miasta i Gminy 605 podmiotów gospodarczych. Badania ankietowe objęły firmy o zróżnicowanym profilu działalności, różnej wielkości, mające siedzibę na terenie całej gminy.

Zwrotnie otrzymano 33 ankiety, wypełnione przez przedsiębiorców.
Pomimo, że próba tej wielkości nie pozwala na w pełni poprawne wnioskowania statystyczne, to uzyskane wyniki stanowią cenną wskazówkę dla działań podejmowanych przez władze gminy.

I. WYNIKI BADAŃ

Wyniki badań zestawiono zgodnie z układem przygotowanej ankiety.
Całościowe wnioski odnoszące się do informacji pozyskanych z różnych pytań zawiera rozdział pt. PODSUMOWANIE.

Pytanie w ankiecie:

1. Proszę określić świadczone usługi lub rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej?

W badanej grupie 33 przedsiębiorstw 15 określiło swą działalność jako usługową, 6 to podmioty handlowe, także 6 to podmioty handlowo-usługowe, 3 zajmują się działalnością produkcyjną i również 3 prowadzą działalność produkcyjno-handlowo-usługową.
 

Pytanie w ankiecie:

2. Ilu pracowników liczy przedsiębiorstwo, firma?
Zdecydowana większość ankietowanych firm to firmy jednoosobowe i zatrudniające kilku pracowników (24 podmioty), kilkanaście osób zatrudnia 5 firm, natomiast w tylko 3 liczba zatrudnionych wynosi kilkadziesiąt. Nie ma ani jednego przedsiębiorstwa, w którym zatrudnienie znalazłoby powyżej 100 osób.

Pytanie w ankiecie:

3.Czy załogę przedsiębiorstwa tworzą mieszkańcy gminy?

Większość pracowników ankietowanych firm rekrutuje się spośród mieszkańców naszej gminy. W 13 przypadkach załoga składa się w całości z mieszkańców gminy i również w 13 przypadkach składa się w większości z mieszkańców gminy. W 6 firmach załogę tworzą w mniejszości mieszkańcy gminy, natomiast żadna firma nie zatrudnia wyłącznie pracowników spoza gminy.

 Pytanie w ankiecie:

4. Czy Pana/Pani firma jest firmą rodzinną, czy zatrudnia osoby z indywidualnego naboru?

70% ankietowanych firm zatrudnia pracowników w wyniku indywidualnego naboru (23 podmioty), natomiast 10 firm to firmy rodzinne.

Pytanie w ankiecie:

5. Czy w Państwa firmie istnieje możliwość odbycia praktyki zawodowej lub stażu w ramach umowy absolwenckiej?

Możliwość przyjęcia pracownika na zasadach umowy absolwenckiej lub w charakterze stażysty deklaruje 64 % badanych firm (21 podmiotów), w 10 firmach nie ma takiej możliwości, natomiast 2 osoby nie udzieliły odpowiedzi na to pytanie.

Pytanie w ankiecie:

6. Czy zamierzają Państwo rozwijać prowadzoną działalność w okresie do 2010 roku?

Prawie wszystkie (31 podmiotów) spośród ankietowanych przedsiębiorstw planuje rozwijać swoją działalność. Najczęściej rozwój ma być dokonany przez zakup środków trwałych , maszyn i urządzeń. Takiej odpowiedzi udzieliło 23 przedsiębiorców, czyli 70 % badanych.
Remont budynku planuje 13 podmiotów, rozwój zasobów ludzkich 12 podmiotów, zakup środków transportowych – 8, budowę nowego budynku – 5, natomiast 5 planuje zakup gruntu. Część przedsiębiorców wskazuje na rozwój swojej firmy przez zastosowanie kilku spośród wymienionych sposobów. Cztery przedsiębiorstwa planują rozwój działalności przez poszerzenie asortymentu usług i oferowanych towarów.

Pozostałe 2 przedsiębiorstwa nie przewidują rozwijania swojej działalności, motywując swą decyzję nasyceniem rynku na oferowane usługi i zbyt dużą konkurencją.

Pytanie w ankiecie:

7. Jaki wpływ na Państwa działalność miało wstąpienie Polski do Unii Europejskiej?

Dla  40 % ankietowanych przedsiębiorców akcesja Polski do Unii Europejskiej nie miała wpływu na prowadzoną działalność gospodarczą. Takiej odpowiedzi udzieliło 13 spośród 33 respondentów. 9 przedsiębiorców uważa, że integracja europejska niesie zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki, 6 przedsiębiorców wskazuje na jedynie pozytywne, a 6 na jedynie negatywne konsekwencje. Natomiast jedna osoba nie ma zdania  w tej kwestii.

Pytanie w ankiecie:

8. Jakiej informacji i pomocy oczekujecie Państwo od gminy w związku ze wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej?

Respondenci najczęściej wskazywali chęć zdobycia informacji i pomocy dotyczących możliwości ubiegania się o środki z funduszy europejskich. Łącznie z pomocą w wypełnianiu wniosków, tego typu pomocą jest zainteresowanych  79% badanych podmiotów (26 firm).
Informacji o charakterze ogólnym oczekuje 12% badanych (4 podmioty). Brak zainteresowania uzyskaniem jakiejkolwiek pomocy i informacji zadeklarowało 9 firm (27%).

Pytanie w ankiecie:

9. Czy planują Państwo uruchomienie dodatkowej działalności produkcyjnej lub usługowej poza terenem gminy Ogrodzieniec?
Ankieta wykazała, że 30 % badanych firm (10 firm) planuje rozszerzyć swoją aktywność gospodarczą poza teren naszej gminy. Natomiast pozostałe 23 badane przedsiębiorstwa swoją przyszłą działalność wiążą wyłącznie z gminą Ogrodzieniec.

Pytanie w ankiecie:

10. Jak oceniają Państwo jakość następujących usług publicznych świadczonych przez Gminę? ( wymieniono: pomoc dla małych i średnich przedsiębiorstw, wywóz śmieci, bezpieczeństwo publiczne, utrzymanie dróg i ulic, wydawanie decyzji przez władze gminy, promocję gminy)

Spośród wymienionych usług publicznych najwyżej oceniony został wywóz śmieci. Bardzo dobrze i dobrze oceniło go blisko 80%  badanych przedsiębiorców. W skali od 1 do 4 (4- najwyższa ocena) usługi z tej dziedziny zostały ocenione średnio na 3,16.
Na kolejnym miejscu znalazła się promocja gminy uzyskując średnią ocenę  2,59 oraz wydawanie decyzji przez władze gminy  ze średnią 2,56. Nieco poniżej średniej ze wszystkich ocen, która wyniosła 2,44 znalazło się bezpieczeństwo publiczne ze średnią 2,43. Utrzymanie dróg uzyskało ocenę 2,0 .

Najniższą ocenę uzyskała pomoc oferowana dla małych i średnich przedsiębiorstw: 1,86.

Pytanie w ankiecie:

11. Jak oceniają Państwo kontakty z podmiotami: Burmistrz, Rada Miejska ,Urząd Miasta i Gminy?

Najwyżej oceniają Państwo współpracę z Burmistrzem Miasta i Gminy. W skali od 1 do 4 (gdzie 4-najwyższa ocena) kontakty z Burmistrzem uzyskały ocenę 2,94, natomiast współpraca z Urzędem Miasta i Gminy uzyskała ocenę 2,81. Poniżej średniej ze wszystkich ocen, która wyniosła 2,71 ocenili Państwo współpracę z Radą Miejską ( 2,39).

Pytanie w ankiecie:

12. Jakie działania należałoby podjąć, aby usprawnić kontakty z powyższymi podmiotami?

Większość ankietowanych przedsiębiorców (76%) nie wskazała żadnych działań mogących przyczynić się do bliższej współpracy z władzami gminy i administracją samorządową. Natomiast  15 % ankietowanych  dostrzegło potrzebę organizowania spotkań władz gminnych z lokalnym środowiskiem biznesowym. Respondenci wskazywali także na potrzebę zwiększenia informacji o działaniach podejmowanych przez gminę.

Pytanie w ankiecie:

13. Co przeszkadza Państwu najbardziej w pracy urzędników?

Najbardziej uciążliwa jest zbyt długa i skomplikowana procedura, którą wskazało 17 respondentów ( co stanowi 44 % wszystkich udzielonych odpowiedzi). Na brak kompetencji i brak uprzejmości urzędników narzeka 18 % , nie ma zdania 13%, a dla   25%  nie ma nic, co przeszkadzałoby im w pracy urzędników.

Pytanie w ankiecie:

14. Czy zainteresowani są Państwo bezpłatną reklamą w materiałach promocyjnych gminy?

Propozycja skorzystania z bezpłatnej reklamy w materiałach promocyjnych przygotowywanych przez gminę spotkała się z dużym zainteresowaniem przedsiębiorców. Prawie 85% z nich zadeklarowało chęć zamieszczania informacji o swojej działalności w takich materiałach.

Pytanie w ankiecie:

15. Czy skłonni są Państwo partycypować w kosztach organizowanych przez Urząd profesjonalnych akcjach promocyjnych?

Co oczywiste, w przypadku wprowadzenia nawet częściowej odpłatności za działania promocyjne, niektórzy z respondentów rezygnowali z udziału w proponowanych przedsięwzięciach. Pomimo tego ponad 42% ankietowanych osób chce reklamować w ten sposób swoją działalność. Świadczy to, z jednej strony o roszczeniowej postawie części z przedsiębiorców, a z drugiej o rosnącej w tym środowisku świadomości roli, jaką odgrywa promocja.

Pytanie w ankiecie:

16. Jakiej pomocy związanej z prowadzoną działalnością gospodarczą oczekujecie Państwo od gminy?

17 podmiotów stanowiących 52 % badanej grupy, nie sprecyzowało jakiej formy pomocy oczekują. Pozostali przedsiębiorcy wymieniali działania związane z zastosowaniem ulg w podatkach, potrzebę opracowania planu zagospodarowania przestrzennego dla gminy,  działania związane z poprawą informacji o pracy urzędu, z organizowaniem szkoleń dla przedsiębiorców, w tym dotyczących dotacji z funduszy unijnych,  z  pomocą w działaniach promocyjnych oraz polepszenie jakości dróg.

Pytanie w ankiecie:

17. Jak oceniacie Państwo działania gminy w zakresie informacji dot. przedsięwzięć  gospodarczych (przetargi, inwestycje, oferty inwestycyjne)?

13 przedsiębiorców, stanowiących 40% ankietowanych nie miało zdania w tej kwestii, 9 przedsiębiorców, czyli 27% oceniło działania informacyjne gminy jako dobre, 6 przedsiębiorców jako dostateczne, natomiast 5 uznało, że dostęp do informacji w zakresie przedsięwzięć gospodarczych prowadzonych przez gminę jest niedostateczny.

Pytanie w ankiecie:

18. Czy zna Pan/Pani cele i założenia obowiązującej Strategii Rozwoju Gminy Ogrodzieniec?

Blisko 80% respondentów ( 26 podmiotów) nie zna obowiązującej Strategii Rozwoju Gminy.

Tylko 7 podmiotów uznało, że są im znane założenia Strategii.

Stąd wniosek, że działania informacyjne gminy w czasie prac nad opracowywaniem strategii były niewystarczające. Poza tym istnieje przypuszczenie, że część z Państwa mogła zapomnieć o tym dokumencie, uchwalonym w 1997r, a część z Państwa nie uczestniczyła    czynnie w jego tworzeniu.

Pytanie w ankiecie:

19. Czy ma Pan/Pani poczucie rzeczywistego wpływu na politykę gminy w zakresie rozwoju gospodarczego?

18 przedsiębiorców, stanowiących 55% ankietowanych podmiotów uznało, że nie mają wpływu na politykę gminy w zakresie jej rozwoju gospodarczego. Brak zdania w tej kwestii zaznaczyło 10 przedsiębiorców ( 30%), natomiast tylko 5, czyli 15% ankietowanych, uważa, że ma realny wpływ na politykę gospodarczą, prowadzoną przez władze gminne.

II. PODSUMOWANIE

Przeprowadzona ankieta miała na celu:

1. Uzyskanie danych do Raportu o Stanie Gminy Ogrodzieniec, w związku z aktualizacją obowiązującej Strategii Rozwoju,

2. Zrozumienie postaw środowiska przedsiębiorców wobec władz lokalnych oraz miejscowej gospodarki

3. Poznanie planów podmiotów gospodarczych co do rozwoju działalności lub zmiany lokalizacji

4. Osiągnięcie lepszego porozumienia pomiędzy środowiskiem biznesu i urzędem gminy.

Ad. 1

- W porównaniu z 1996 rokiem wzrósł wskaźnik przedsiębiorczości (liczba podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców) w Gminie Ogrodzieniec z 47,0 do 62,7 . Nie jest to jednak wskaźnik wysoki w porównaniu z innymi  gminami.

- Na terenie gminy dominują przedsiębiorstwa małe jedno i kilkuosobowe. Nie ma ani jednej firmy zatrudniającej powyżej stu pracowników.

- Wśród ankietowanych przedsiębiorstw największą grupę stanowią podmioty prowadzące działalność usługową. Na drugim miejscu są podmioty prowadzące działalność handlową oraz handlowo-usługową.

Ad. 2

Zaznacza się bierna postawa przedsiębiorców wobec polityki gospodarczej prowadzonej przez władze gminy.
Aż 55% ankietowanych uznało, że nie ma wpływu na politykę gminnych władz w zakresie rozwoju gospodarczego.

Jednocześnie 52% przedsiębiorców nie wskazało żadnej formy pomocy, jakiej oczekuje od gminy w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, a 40% nie miało zdania na temat działań informacyjnych gminy odnośnie przedsięwzięć gospodarczych.
Odpowiedzi na inne pytania pozwalają jednak wnioskować, że opinia ankietowanych  o gminie Ogrodzieniec jako miejscu do inwestowania i prowadzenia interesów jest dobra.
94% spośród badanych przedsiębiorców pragnie nadal prowadzić i rozwijać działalność gospodarczą w naszej gminie.

Natomiast niewątpliwie istnieje potrzeba bliższej współpracy władz gminnych ze środowiskiem biznesu poprzez zintensyfikowanie działalności informacyjnej, organizowania cyklicznych spotkań w sprawach ważnych dla gminy i lokalnych przedsiębiorców.
Ankietowani przedsiębiorcy dobrze oceniają współpracę z władzami gminy, zwłaszcza z burmistrzem. Dobrze oceniane są również kontakty z administracją samorządową, chociaż respondenci wskazują na zbyt długie i uciążliwe procedury.

Negatywnie oceniona została usługa oferowana przez gminę z zakresu pomocy dla małych i średnich przedsiębiorstw. Należy jednak uwzględnić fakt, że są to usługi kapitałochłonne, których polepszenie często wykracza poza kompetencje i możliwości urzędu gminy.

Przedsiębiorcy negatywnie oceniają warunki podatkowe i utrzymanie nawierzchni dróg.

Oczekują również działań informacyjnych i promocyjnych urzędu, zwłaszcza dotyczących pomocy w zakresie pozyskiwania środków z funduszy europejskich.

Jakość usług publicznych świadczonych w gminie oceniana jest jako dobra. Przedsiębiorcy pozytywnie odbierają usługi w zakresie wywozu  odpadów, działań na rzecz promocji gminy, a także , co ważne, wydawanie decyzji administracyjnych.

Ad.3

 Jakość zasobów ludzkich dostępnych w gminie Ogrodzieniec, przedsiębiorcy oceniają pozytywnie. Blisko 80% załóg ankietowanych firm rekrutuje się z mieszkańców miasta i gminy Ogrodzieniec.

Ważną informacją pozyskaną w przeprowadzonym badaniu ankietowym jest możliwość znalezienia zatrudnienia przez ponad 20 osób w charakterze stażystów i absolwentów.

94% ankietowanych przedsiębiorców planuje rozwijać swoją działalność głównie poprzez zakup środków trwałych, maszyn i urządzeń, remont zajmowanego budynku i rozwój zasobów ludzkich, zakup środków transportu, budowę nowego budynku oraz zakup gruntu. Większość ankietowanych zamierza rozwijać swą działalność poprzez wykorzystanie kilku z podanych sposobów.

Jedynie 6% ankietowanych przedsiębiorców nie widzi możliwości kontynuowania swej działalności, podając jako przyczynę zbytnią konkurencyjność na rynku oferowanych usług.

Chęć rozszerzenia swej działalności poza teren gminy deklaruje 1/3 badanych firm. Może to świadczyć o dużej dynamice rozwoju tych przedsiębiorstw.

Pozostałe przedsiębiorstwa swój dalszy rozwój wiążą z gminą Ogrodzieniec. Świadczy to o ich ustalonej renomie, nienasyconym rynku zbytu na oferowane usługi, braku konkurencji ze strony większych ośrodków jak np. Zawiercie, czy sąsiednich gmin w tworzeniu lepszego klimatu dla drobnej  przedsiębiorczości.

Ad.4

Generalnie ocena administracji wypadła pomyślnie. Wysoko oceniane są działania burmistrza oraz bezpośrednie kontakty przedsiębiorców z urzędem.

Z działań administracji najgorzej oceniono działania związane z pomocą publiczną dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Za najbardziej uciążliwe w pracy urzędu wskazano zbyt długie i skomplikowane procedury. Na niekompetencje urzędników skarży się 12 % badanych, a na brak uprzejmości z ich strony : 9% .

Jednocześnie wysoko oceniają ankietowani wydawanie decyzji administracyjnych przez gminę.