Pokaż/ukryj informację o istniejących skrótach klawiszowych

Skróty klawiszowe:

Włącz lektora.
Wyłącz lektora.

PROTOKÓŁ Nr XIII/2003 z sesji Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu

Wyświetl stronę główną » Protokoły-kadencja 2002-2006 » Protokoły » PROTOKÓŁ Nr XIII/2003 z sesji Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu

Podtytuł: 21 października 2003r. w godz. od 15.00 -19.00

1. Otwarcie sesji i stwierdzenie jej prawomocności

Otwarcia sesji dokonała Przewodnicząca Rady Pani Danuta Mikoda . Powitała wszystkich obecnych: radnych, sołtysów gości zaproszonych oraz mieszkańców Ogrodzieńca, po czym stwierdziła na podstawie listy obecności wystarczającą liczbę radnych do podejmowania prawomocnych uchwał.
Lista obecności radnych oraz gości zaproszonych w załączeniu do protokołu.
Na Sekretarza obrad powołano radnego Łypaczewskiego Janusza, powierzając mu jednocześnie obowiązek odczytywania projektów uchwał oraz obliczana głosów.
2. Przyjęcie proponowanego porządku obrad


Sekretarz MiG zgłosił wniosek o poszerzenie porządku obrad o dodatkowy punkt - Podjęcie uchwały w sprawie wprowadzenia zmian do Statutu SPZOZ w Ogrodzieńcu. Uzasadniając wniosek Sekretarz zaznaczył, że chodzi o dostosowanie statutu do wymogów jakie stawia obecnie Fundusz Zdrowia odnośnie długoterminowej pielęgniarskiej opieki domowej. Wprowadzenie tej zmiany jest niezbędne w celu pozyskania środków finansowych na prowadzenie usług w tym względzie. Z uwagi na to, iż są to usługi kontraktowe a termin podpisania kontraktu mija niebawem należy jak najszybciej dokonać zmian w statucie .

Przewodnicząca Rady zaproponowała jeszcze dodatkowy punkt w porządku obrad a mianowicie złożenie informacji w sprawie oświadczeń majątkowych radnych. Nadmieniła przy tym że złożenie takiej informacji jest wymogiem ustawowym .

Porządek obrad ze zmianami został przyjęty przez radnych 12 głosami przy 2 wstrzymujących. Głosowało 14 radnych.

Porządek obrad przedstawiał się następująco:

I. Część ogólna

1. Otwarcie Sesji i stwierdzenie jej prawomocności.

2. Przyjęcie zaproponowanego porządku obrad.

3. Przyjęcie protokołu z obrad poprzedniej sesji.

4 Złożenie sprawozdania przez Burmistrza z realizacji uchwał pomiędzy sesjami.

5. Informacja Przewodniczącej Rady w sprawie oświadczeń majątkowych złożonych przez radnych Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu.

II. Część szczególna

1. Uroczyste wręczenie aktów nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego.

2. Przedstawienie informacji o bieżącym stanie oświaty na terenie Miasta i Gminy Ogrodzieniec.

3. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Miasta i Gminy na 2003 rok.

4. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Giebło Kolonia - Gmina Ogrodzieniec.

5. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Giebło - Gmina Ogrodzieniec.

6. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Gulzów - Gmina Ogrodzieniec.

7. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Mokrus - Gmina Ogrodzieniec.

8. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Ryczów Kolonia - Gmina Ogrodzieniec.

9. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Ryczów - Gmina Ogrodzieniec.

10. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Żelazko - Śrubarnia- Gmina Ogrodzieniec .

11. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Kiełkowice - Gmina Ogrodzieniec .

12. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Podzamcze - Gmina Ogrodzieniec .

13. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Fugasówka - Markowizna - Gmina Ogrodzieniec .

14. Podjęcie uchwały w sprawie zabezpieczenia środków finansowych na rok 2004 na wykonanie opracowania planu zagospodarowania przestrzennego dla Gminy Ogrodzieniec.

15. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia koncepcji gospodarki wodno -ściekowej dla Miasta i Gminy Ogrodzieniec.

16. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały nr XII/120/2003 w sprawie udzielania stypendiów dla szczególnie uzdolnionych uczniów szkół podstawowych i gimnazjum .

17. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały nr XII/125/2003 z dnia 8 września 2003r. w sprawie zaliczenia do kategorii dróg gminnych i określenia przebiegu drogi relacji Ryczów - Złożeniec na terenie Gminy Ogrodzieniec.

18. Podjęcie uchwały w sprawie wyboru ławników do Sądu Rejonowego w Zawierciu, Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Zawierciu, Sądu Okręgowego w Częstochowie.

19. Podjęcie uchwały w sprawie uchylenia uchwały nr IX/90/2003 w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie lokalu użytkowego w budynku komunalnym stanowiącym własność Gminy Ogrodzieniec położonym w Podzamczu przy ul. Zamkowej.

20. Podjęcie uchwały w sprawie wprowadzenia zmian do Statutu Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Ogrodzieńcu, przyjętego uchwała nr XXV/206/2000 Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu z dnia 30 października 2000 r.

III. Interpelacje i zapytania radnych.
IV. Wnioski, zapytania i oświadczenia.
V. Zamknięcie obrad.

Ad. 3
Przyjęcie protokołu z obrad poprzedniej sesji.

Protokół nr XII/2003 z sesji Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu z dnia 8 września 2003 roku został przyjęty przez radnych bez uwag. Za przyjęciem protokołu głosowało 14 radnych. .

Ad. 4

Burmistrz złożył informacje dot. bieżących spraw :

- w dniu 16 września br. Burmistrz uczestniczył w spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim dot. Programu Partner oraz możliwości pozyskiwania funduszy europejskich na inwestycje gminne. Gmina Ogrodzieniec zgłosiła do Programu takie zadania jak: budowa kanalizacji i oczyszczalni ścieków, rozwoju turystyki i rekreacji, rozbudowa placówek oświatowych oraz budowa dróg gminnych.
- 20 września odbyła się akcja "Sprzątanie Świata" prowadzona jest ona w gminie od kilku lat przez młodzież oraz pracowników Urzędu MiG
- 25 września odbyło się spotkanie Rady Społecznej SPZOZ na którym omówiono bieżące sprawy działalności ośrodka.
- 29 września Burmistrz uczestniczył w uroczystym otwarciu kotłowni olejowo-gazowej w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu. Burmistrz przekazał jednocześnie apel dyrektor szpitala skierowany do radnych o pomoc finansową na budowę oddziału intensywnej opieki medycznej.
- 30 września odbyło się spotkanie Zarządu Związku Gmin Jurajskich na którym omawiano planu Związku na rok przyszły.
- 30 września prowadzone były negocjacje z dyr. Zakładu Energetycznego w sprawie oświetlenia ulicznego. Wynegocjowane zostały znacznie lepsze warunki niż były dotychczas - obecnie będzie 9 zł od punktu oświetleniowego co pozwoli na oszczędność w budżecie ok. 30 tyś zł .
- 2 października odbyło się spotkanie zespołu ds. przygotowania budynku Sz.P. Nr 2 w Ogrodzieńcu na potrzeby gimnazjum .
- 3 października miało miejsce uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych gimnazjum
- 3 października odbyło się spotkanie z przedstawicielami Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej w Łazach w sprawie wygaśnięcia umowy na administracje bloków komunalnych. Z końcem roku dotychczasowa umowa wygasa i będzie spisana nowa umowy na administrowanie zasobem mieszkaniowym w gminie.
- 9 października odbyła się w naszej gminie wizytacja Powiatowego Zarządu Dróg w czasie której omówiono remont dróg powiatowych, przyszłe inwestycje na tych drogach oraz zbliżającą się "akcję - zima" .
- 9 października nastąpiło podpisanie umowy notarialnej dot. udziałów w Spółce Zakład Przerobu i Składowania Odpadów "Ogrodzieniec" . Obecnie nasza gmina posiada 100% udziałów w tej Spółce.
- 9 października odbyło się spotkanie dot. odwodnienia ul. Pagórkowej w Ryczowie. Złożone zostały konkretne propozycje rozwiązania tego problemu
- 14 października w Będzinie podpisana została umowa z Zarządem Zespołu Parków Krajobrazowych odnośnie budowy ścieżki rowerowej od Markowizny przez Prochownię, Krępę do Podzamcza .W wyniku porozumienia wytyczone i oznakowane zostaną trasy turystyczno-rowerowe oraz wybudowana infrastruktura.
- Od 17 do 19 października odbyła się służbowa wizyta Radnych wraz z Burmistrzem w zaprzyjaźnionej gminie węgierskiej Bogacs. W trakcie wizyty omówiono przyszła współpracę pomiędzy naszymi gminami
- 20 października odbyły się uroczystości związane z inauguracją roku akademickiego w Wyższej Szkole Administracji i Zarządzania filia w Zawierciu . Jest to jedyna wyższa szkoła w powiecie zawierciańskim.
- 21 października odbyła się uroczysty odbiór kotłowni gazowej wraz z kompletną instalacja gazową centralnego ogrzewania w Sz.P. nr 1 w Ogrodzieńcu
- Burmistrz poinformował ponadto o przekazaniu przez Agencję Rynku Rolnego produktów żywnościowych. Zostały one złożone w Ośrodku Pomocy Społecznej i będą rozdysponowane dla najbardziej potrzebujących rodzin. Następnie Burmistrz zaznaczył, że w sprawie rozpoczętej w Ogrodzieńcu inwestycji pn. Centrum rekreacyjno- konferencyjne dochodzą go niepokojące informacje . Firmy które brały udział w budowie mają spore roszczenia wobec Spółki Jurajski Park Wodny.

Ad. 5
 

Informacja Przewodniczącej Rady w sprawie oświadczeń majątkowych złożonych przez radnych Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu.

Przewodnicząca Rady Pani Danuta Mikoda przekazała informację w sprawie oświadczeń majątkowych złożonych przez radnych Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu.
Pisemna informacja w tej sprawie załączona została do protokołu.

II. Część szczególna

Ad. 1
 

Uroczyste wręczenie aktów nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego.

Pan Jerzy Zawarczyński - zastępca Śląskiego Kuratora Oświaty oraz Pan Piotr Ziętara - wizytator placówek oświatowych z terenu naszej gminy przybyli na uroczystość wręczenia awansu stopnia nauczyciela dyplomowanego .
Na wstępie głos zabrał Pan Zawarczyński . Zaznaczył, że nadanie stopnia nauczyciela dyplomowanego to ocena dotychczasowej pracy nauczyciela. Oświata w całej Polsce stoi na wysokim poziomie o siąga się w tej dziedzinie wiele sukcesów. Przypadki nagłaśniane ostatnio przez media są incydentalne i jest to bardzo krzywdzące dla wszystkich nauczycieli. Życzył następnie nauczycielom samych sukcesów i wytrwałości w ich trudnej pracy. Pan Zawarczyński odczytał też list Śląskiego Kuratora Oświaty skierowany do wszystkich nauczycieli z okazji Święta Edukacji Narodowej.

Pan Burmistrz wspólnie z Zastępcą Śląskiego Kuratora Oświaty oraz Wizytatorem placówek oświatowych z tereny gminy Ogrodzieniec wręczyli 20 nauczycielom awanse zawodowe. Awanse zawodowy nauczyciela dyplomowanego otrzymali:
Ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Ogrodzieńcu:
Małgorzata Michalska, Elżbieta Błażkiewicz, Małgorzata Ploch, Małgorzata Chojka, Anna Mizera, Elżbieta Chwałowska - Rogacz, Jarosław Górecki .
Ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Ogrodzieńcu:
Izolda Pietrzykowska, Małgorzata Zamora, Ewa Marek, Iwona Kasprzyk, Grażyna Wołoszczuk, Maria Synoradzka, Jadwiga Kukułka, Wioletta Witkowicz,
Ze Szkoły Podstawowej w Gieble: Bożena Kajdan, Dorota Mikoda.
Ze Szkoły Podstawowej w Ryczowie Anita Bednarz.
Z Gimnazjum w Ogrodzieńcu: Elżbieta Gajda, Magdalena Milewska.

W imieniu awansowanych nauczycieli radna Marek Ewa podziękowała wszystkim dyrektorom szkół wręczając symboliczną wiązankę kwiatów na ręce dyr. Izoldy Pietrzykowskiej . Podziękowała dyrektorom którzy wspierali nauczycieli i czuwali nad przebiegiem pracy oraz ich twórczej działalności. pomagali nauczycielom nie narzucając przy tym swojego zdania - powiedziała radna Marek Ewa

Ad. 2
 

Przedstawienie informacji o bieżącym stanie oświaty na terenie Miasta i Gminy Ogrodzieniec.

Burmistrz zaznaczył, że sprawy oświaty traktuje bardzo poważnie. Budżet gminy dokłada 2 mln zł do oświaty - do subwencji oświatowej. Pieniądze te samorząd gminny dokłada wiedząc, że warto . 2 mln zł z budżetu gminy który w całości wynosi 10 mln to jest bardzo dużo, ale wiadomo, że w młode pokolenie należy inwestować. Burmistrz mówił dalej o nauczaniu w gimnazjum o tym, że jest ono zorganizowane w dwóch budynkach . Informowano o tym zarówno Kuratorium Oświaty oraz Dyrektora Delegatury. Przygotowano propozycje utworzenia gimnazjum w jednym budynku. W tej sprawie będzie prowadzona dyskusja do której Burmistrz zaprosił przedstawicieli z różnych środowisk. Koncepcja zakłada rozbudowę jednej ze szkół na potrzeby gimnazjum. Na ten cel będą pozyskiwane środki finansowe z zewnątrz w tym środki unijne .
Pan Piotr Ziętara wizytator placówek oświatowych, zaznaczył że w Gminie Ogrodzieniec są małe szkoły ale atmosfera w nich jest bardzo miła, sprzyjająca nauczaniu. Ogrodzieniec bardzo wysoko uklasyfikował się w sesji letniej z awansem nauczycieli. Aż dwudziestu dyplomowanych nauczycieli będzie w szeregach kadry pedagogicznej. Powinno się to przenieść na jakość nauczania. Nauczyciele dyplomowania będą po kursach i szkoleniach, zdobyli szeroką wiedzę i zapoznali się z ciekawymi rozwiązaniami edukacyjnymi, które po zastosowaniu w pracy z dziećmi na pewno przyniosą oczekiwane korzyści.
Dodał też, że w Gminie Ogrodzieniec widoczne są przychylne szkole działania władz gminnych. Oznacza to, że czują oni potrzebę aby w szkołach było coraz lepiej zarówno pod względem pedagogicznym jak i administracyjnym. W zeszłym roku przeprowadzono zewnętrzne mierzenie jakości szkół i przedszkola i wszystkie placówki otrzymały pozytywne oceny.
Następnie Burmistrz wręczył tzw. "Nagrody Burmistrza z okazji Dnia Edukacji Narodowej" . Nagrody otrzymali: Izabela Łypaczewskia - dyr. Szkoły Podstawowej w Gieble za integracje ze środowiskiem oraz udział w konkursie "Szkoła z Klasą", oraz Magdalena Grzebieluch - dyr. Przedszkola w Ogrodzieńcu za współpracę ze Środowiskiem oraz pozyskiwanie środków na wyposażenie przedszkola.

Ad. 3
 

Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Miasta i Gminy na 2003 rok.

Burmistrz omówił projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie .
Między innymi mówił o przekazaniu pieniędzy dla szkół na wyposażenie gabinetów pielęgniarskich, na modernizację kotłowni w Szkole Podstawowej w Ogrodzieńcu, dodał, że na to zadanie były pieniądze z dotacji ale również należy zabezpieczyć w budżecie część środków własnych na ten cel. .Mówił następnie o potrzebie zabezpieczenia pieniędzy na zakup węgla dla szkoły w Podzamczu, po czym zaproponował przenieść pieniądze - 8 tyś zł na ten cel ze środków Rady Sołeckiej Podzamcze . Z kolei na wniosek Rady Sołeckiej Kolonii Giebło pieniądze sołeckie przekazano na Klub Sportowy w Gieble. W związku z możliwością uzyskania dotacji na budowę kanalizacji złożony zostanie do funduszu Sapard wniosek, jednak gmina musi zabezpieczyć na to zadanie środki własne i dlatego zaproponował przeznaczyć 30 tyś zł z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska na kanalizację.


Radny Podsiadło E. zgłosił wniosek o wycofanie z uchwały punktu w sprawie przeniesienia środków finansowych - 8 tyś zł z Rady Sołeckiwj Podzamcze na zakup węgla do Szkoły Podstawowej w Podzamczu.

Wniosek został poddany pod głosowanie. Za jego przyjęciem opowiedziało się 7 radnych, 1 wstrzymał się od głosu, 7 było przeciwko.

Przewodnicząca Rady stwierdziła, że wniosek zgłoszony przez radnego Podsiadło nie uzyskał większości głosów i nie przeszedł. Zaznaczyła jednocześnie, że zgodnie ze Statutem Gminy wniosek lub uchwałę uważa się za przyjęte jeżeli uzyskają zwykłą większość głosów.

Radny Łypaczewski J. odczytał projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie Miasta i Gminy Ogrodzieniec na 2003 rok, po czym odbyło się głosowanie nad uchwałą.
Za uchwałą opowiedziało się 7 radnych, 7 było przeciwko, 1 wstrzymał się od głosu.
Przewodnicząca Rady stwierdziła, że uchwała nie została przyjęta przez radnych.

Burmistrz zaapelował do radnych o rozsądek i rozwagę bowiem jak stwierdził niepodjęcie tej uchwały może skutkować tym, że wniosek o dotację zgłoszony przez gminę do Sapard-u zostanie odrzucony.

Ogłoszono krótką przerwę w obradach.
Po przerwie realizowana była dalsza część porządku dziennego sesji.

Ad. 4

Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Giebło Kolonia - Gmina Ogrodzieniec.

Kierownik Referatu Architektury Pan Mikulski P. poinformował, że 10 kolejnych uchwał w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dotyczy tego samego tematu, a różnią się jedynie nazwą sołectwa. Zaznaczył następnie, że obowiązują obecnie nowe przepisy o zagospodarowaniu przestrzennym. Uchwały dot. sporządzenia planów które gmina posiada były opracowane w oparciu o ówczesne dawniejsze przepisy i dlatego należy w tym względzie dokonać zmiany uchylając wcześniejsze uchwały i przyjmując nowe przygotowane w oparciu o obowiązujące obecnie przepisy prawa.

Radny Łypaczewski J. odczytał projekt uchwały
Uchwała Nr XIII/127/2003 w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Giebło Kolonia - Gmina Ogrodzieniec - została przyjęta przez radnych jednomyślnie. Za przyjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Ad. 5

Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Giebło - Gmina Ogrodzieniec.

Radny Łypaczewski J. odczytał projekt uchwały
Uchwała Nr XIII/128/2003 w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Giebło - Gmina Ogrodzieniec - została przyjęta przez radnych jednomyślnie. Za przyjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Ad. 6

Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Gulzów - Gmina Ogrodzieniec.

Radny Łypaczewski J. odczytał projekt uchwały
Uchwała Nr XIII/129/2003 w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Gulzów- Gmina Ogrodzieniec - została przyjęta przez radnych jednomyślnie. Za przyjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Ad. 7

Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Mokrus - Gmina Ogrodzieniec.

Radny Łypaczewski J. odczytał projekt uchwały
Uchwała Nr XIII/130/2003 w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Mokrus - Gmina Ogrodzieniec -została przyjęta przez radnych jednomyślnie. Za przyjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Ad. 8

Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Ryczów Kolonia - Gmina Ogrodzieniec.

Radny Łypaczewski J. odczytał projekt uchwały
Uchwała Nr XIII/131/2003 w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Ryczów Kolonia - Gmina Ogrodzieniec -została przyjęta przez radnych jednomyślnie. Za przyjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Ad. 9

Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Ryczów - Gmina Ogrodzieniec.

Radny Łypaczewski J. odczytał projekt uchwały
Uchwała Nr XIII/132/2003 w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Ryczów- Gmina Ogrodzieniec -została przyjęta przez radnych jednomyślnie. Za przyjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Ad. 10

Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Żelazko - Śrubarnia- Gmina Ogrodzieniec .

Radny Łypaczewski J. odczytał projekt uchwały
Uchwała Nr XIII/133/2003 w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Żelazko - Śrubarnia - Gmina Ogrodzieniec - została przyjęta przez radnych jednomyślnie. Za przyjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Ad. 11

Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Kiełkowice - Gmina Ogrodzieniec .

Radny Łypaczewski J. odczytał projekt uchwały
Uchwała Nr XIII/134/2003 w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Kiełkowice - Gmina Ogrodzieniec -została przyjęta przez radnych jednomyślnie. Za przyjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Ad. 12

Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Podzamcze - Gmina Ogrodzieniec .

Radny Łypaczewski J. odczytał projekt uchwały
Uchwała Nr XIII/135/2003 w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Podzamcze - Gmina Ogrodzieniec - została przyjęta przez radnych jednomyślnie. Za przyjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Ad. 13

Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Fugasówka - Markowizna - Gmina Ogrodzieniec .

Radny Łypaczewski J. odczytał projekt uchwały
Uchwała Nr XIII/136/2003 w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Fugasówka - Markowizna Gmina Ogrodzieniec - została przyjęta przez radnych jednomyślnie. Za przyjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Ad. 14

Podjęcie uchwały w sprawie zabezpieczenia środków finansowych na rok 2004 na wykonanie opracowania planu zagospodarowania przestrzennego dla Gminy Ogrodzieniec.

Pan Mikulsk P. Kier. Architektury Urzędu MiG dla wyjaśnienia podał:
Firma "Regioplan" z Wrocławia sporządza obecnie plan dla miasta Ogrodzieniec jest to ok. 1/3 powierzchni gminy. Pozostanie jeszcze opracowanie planu dla poszczególnych sołectw. Z końcem 2003 roku traci ważność poprzedni plan i należy ogłosić przetarg celem wyłonienia wykonawcy na opracowanie planów zagospodarowania przestrzennego dla sołectw oraz zabezpieczyć na ten cel środki finansowe. .

Radny Łypaczewski J. odczytał projekt uchwały
Uchwała Nr XIII/137/2003 w sprawie zabezpieczenia środków finansowych na rok 2004 na wykonanie opracowania planu zagospodarowania przestrzennego dla Gminy Ogrodzieniec. - została przyjęta przez radnych jednomyślnie. Za przyjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Ad. 15

Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia koncepcji gospodarki wodno -ściekowej dla Miasta i Gminy Ogrodzieniec.

Kierownik Ref. Architektury i Przedsięwzięć Publicznych Pan Mikulski zaproponował radnym podjęcie uchwały dot. zatwierdzenia wariantu budowy kanalizacji i oczyszczalni dla Ogrodzieńca. Zapoznał następnie z propozycja lokalizacji oczyszczalni ścieków - będzie ona usytuowana na działce gminnej w pobliżu starej oczyszczalni na terenie dawnego zakładu Cementowni "Wiek"

Radny Łypaczewski J. odczytał projekt uchwały

Uchwała Nr XIII/138/2003 w sprawie przyjęcia koncepcji gospodarki wodno -ściekowej dla Miasta i Gminy Ogrodzieniec - została przyjęta przez
radnych jednomyślnie. Za przyjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Ad. 16

Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały nr XII/120/2003 w sprawie udzielania stypendiów dla szczególnie uzdolnionych uczniów szkół podstawowych i gimnazjum .

Burmistrz poinformował, że poprzednio w uchwale było zapisane, że stypendium będzie dla szczególnie uzdolnionych dzieci z rodzin ubogich, ale Nadzór Prawny Wojewody zakwestionował zapis "z rodzin ubogich" dlatego zostaje on wykreślony, ale i tak jednym z kryteriów będzie sytuacja materialna. Zmian dotyczy również wejścia uchwały w życie - będzie ona obowiązywać z dniem podjęcia, a nie jak poprzednio było, że z dniem ogłoszenia .

Radny Łypaczewski J. odczytał projekt uchwały

Uchwała Nr XIII/139/2003 w sprawie zmiany uchwały nr XII/120/2003 w sprawie udzielania stypendiów dla szczególnie uzdolnionych uczniów szkół podstawowych i gimnazjum - została przyjęta przez radnych jednomyślnie. Za przyjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Ad. 17

Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały nr XII/125/2003 z dnia 8 września 2003r. w sprawie zaliczenia do kategorii dróg gminnych i określenia przebiegu drogi relacji Ryczów - Złożeniec na terenie Gminy Ogrodzieniec.

Kierownik Ref. Architektury i Przedsięwzięć Publicznych Pan Mikulski P poinformował, że uchwała dot. tej sprawy została podjęta na poprzedniej sesji i chodzi o to, że o przebiegu drogi Ryczów - Złożeniec nie decyduje Rada i ten zapis zostanie z poprzedniej uchwały usunięty .

Radny Łypaczewski J. odczytał projekt uchwały

Uchwała Nr XIII/140/2003 w sprawie zmiany uchwały nr XII/125/2003 z dnia 8 września 2003r. w sprawie zaliczenia do kategorii dróg gminnych i określenia przebiegu drogi relacji Ryczów - Złożeniec na terenie Gminy Ogrodzieniec - została przyjęta przez radnych jednomyślnie. Za przyjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Ad. 18

Podjęcie uchwały w sprawie wyboru ławników do Sądu Rejonowego w Zawierciu, Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Zawierciu, Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Przewodniczący Komisji ds. opiniowania kandydatów na ławników - radny Perkowski M. odczytał protokoł z prac komisji. (protokoł w załaczeniu )

Następnie radni zapoznali się z regulaminem wyboru ławników . Został on odczytany przez Wiceprzewodniczącego Rady Łypaczewskiego Janusza. Regulamin załączono do protokołu z sesji.

Przewodniczący Komisji ds. opiniowania kandydatów na ławników odczytał nazwiska zgłoszonych kandydatów na ławników do Sądu Okręgowego w Częstochowie, do Sądu Rejonowego i Sądu Pracy w Zawierciu.

Następnie radni powołali Komisję Skrutacyjną celem przeprowadzenia głosowania tajnego dla wyboru ławników.
Do Komisji Skrutacyjnej zgłoszono następujących radnych:
Tadeusz Molenda
Marek Cholewa
Zdzisław Mogiła
Maria Milejska
Ewa Marek
Skład komisji został zatwierdzony przez radnych jednomyślnie.

Komisja przystąpiła do pracy - opieczętowano kart do głosowania, rozdano je następnie wszystkim radnym wg. listy obecności. Odbyło się głosowanie . Wszyscy radni obecni na sesji oddali głos. Po odliczeniu głosów Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej Maria Milejska odczytała protokoł z przeprowadzonego głosowania . Protokoł Komisji Skrutacyjnej załączony został do protokołu z sesji.
W oparciu o protokoł z przeprowadzonego głosowania wpisano do uchwały nazwiska wybranych ławników .

Wiceprzewodniczący Rady Łypaczeski J. odczytał Uchwałę Nr XIII/141/2003 w sprawie wyboru ławników do Sądu Rejonowego w Zawierciu, Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Zawierciu, Sądu Okręgowego w Częstochowie.
Uchwała została przyjęta przez radnych jednomyślnie . Za jej przyjęciem głosowało 15 radnych.

Ad. 19

Podjęcie uchwały w sprawie uchylenia uchwały nr IX/90/2003 w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie lokalu użytkowego w budynku komunalnym stanowiącym własność Gminy Ogrodzieniec położonym w Podzamczu przy ul. Zamkowej.

Sekretarz dla informacji podał, że na wniosek mieszkańców przygotowana została ta uchwała i ona w całości uchyla Uchwałę nr IX/90/2003 .

Wiceprzewodniczący Rady Łypaczeski J. odczytał projekt uchwały .
Uchwała Nr XIII/142/2003 w sprawie uchylenia uchwały nr IX/90/2003 w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie lokalu użytkowego w budynku komunalnym stanowiącym własność Gminy Ogrodzieniec położonym w Podzamczu przy ul. Zamkowe - została przyjęta przez radnych następującym stosunkiem głosów: 7 za, 6 przeciwnych i 2 wstrzymujące.

Ad. 20

Podjęcie uchwały w sprawie wprowadzenia zmian do Statutu Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Ogrodzieńcu, przyjętego uchwała nr XXV/206/2000 Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu z dnia 30 października 2000 r.

Sekretarz wyjaśnił, że chodzi o dostosowanie statutu do wymogów jakie stawia obecnie Fundusz Zdrowia odnośnie długoterminowej pielęgniarskiej opieki domowej. Wprowadzenie tej zmiany jest niezbędne w celu pozyskania środków finansowych na prowadzenie usług w tym względzie. Z uwagi na to, iż są to usługi kontraktowe a termin podpisania kontraktu mija niebawem należy jak najszybciej dokonać zmian w statucie .

Wiceprzewodniczący Rady Łypaczeski J. odczytał projekt uchwały .
 

Uchwała Nr XIII/143/2003 w sprawie wprowadzenia zmian do Statutu Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Ogrodziecu, przyjętego uchwała nr XXV/206/2000 Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu z dnia 30 października 2000 r.została przyjęta przez radnych jednomyślnie. Głosowało 14 radnych.


III. Interpelacje i zapytania radnych.

Radna Adamusińska Z. - w związku ze zbliżającą się 60 rocznicą Pacyfikacji Ryczowa interpelowała o podjęcie starań celem odznaczenia Ryczowa Krzyżem Partyzanckim oraz odznaczenia osób uratowanych z pacyfikacji. Podała nazwiska tych osób w tym Pana Kajdan z Kwaśniowa, który starał się o to aby w Ryczowie wybudowano pomnik oraz obchodzono 50 rocznicę pacyfikacji.
Radna wniosła też o sprostowanie w Gazecie Ogrodzienieckiej jej interpelacji dot. drogi Leśnej w Ryczowie - chodziło o to, aby droga została wybudowana, a nie wyremontowana.


Radny Cholewa M. interpelował w sprawie :
- zagospodarowania Krepy i planach na najbliższą przyszłość,
- placu zabaw na Krepie
- bezpieczeństwa na ul. Olkuskiej ( zamontowanie tablic odblaskowych)
- założenia 100-150 m. krawężnika od ul. Krótkiej do ul. Batorego ( płynie tam woda),
- naprawy zniszczonego parkietu na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej Nr 1 w Ogrodzieńcu,
- powołania komisji doraźnej w sprawie zbadania cen wody .

Radny Mogiła Z. pytał o przygotowania do akcji zima- czy był przeprowadzony przetarg na zimowe utrzymanie dróg oraz czy jest zabezpieczony piasek .

Przewodnicząca Rady Miejskiej Danuta Mikoda odczytała apel młodzieży w sprawie boiska do gry w piłkę siatkową. W apelu podpisanym przez 34 osoby skierowana jest prośba do władz gminy o przeniesienie boiska z terenu który jest wysypany żużlem, gruzem na miejsce zielone. W ten sposób oddane do użytku boisko będzie służyło młodym ludziom zapewniając im aktywny wypoczynek i rozwój sprawności fizycznej.


Burmistrz na wstępie poinformował, że do Urzędu wpływają pisma od firm które posiadają wierzytelności w Spółce Park Wodny. Obecnie na placu budowy nic się nie dzieje, a do Burmistrza dochodzą informacje, że Spółka ma zaległości na kwotę ok. 1, 5 mln zł. Zdaniem Burmistrza, ze względu na to iż Gmina ma w Spółce swoje udziały należy wiedzieć co się tam dzieje, a nie dzieje się nic dobrego i niestety nie jest tak jak obiecywano podczas kampanii wyborczej . Burmistrz dodał też że kłopoty gminy byłyby jeszcze większe gdyby nie ostrożne postępowanie osób odpowiedzialnych za losy gminy, gdyby ulegli namowom i naciskom to sytuacja gminy byłaby dziś bardzo niekorzystna. Próbowano wmanewrować osobę Burmistrza, wmawiano że to przez ostrożność Burmistrza nie zdołali dalej prowadzić tych spraw, wmawiano że są pieniądze, że należy tylko po nie sięgnąć, przekonywano, że chcą budować, a okazało się że to co wybudowano to zrobiono za cudze pieniądze bo udziałowcy praktycznie nie wnieśli nic do tej Spółki. Burmistrz ubolewał, że dobre imię naszej gminy zostało naruszone bowiem tymi sprawami interesuje się radio, prasa i będzie jeszcze w mediach o tym głośno i niestety będzie nasza gmina wmieszana w to jako udziałowiec Spółki.
W odpowiedzi na interpelacje Burmistrz powiedział, że dzisiejsze głosowanie nad uchwałą dot. zmian w budżecie gminy jest dowodem na to, iż niektórzy radni nie maja zaufania do Burmistrza. Zaznaczył następnie, że za gospodarkę finansową gminy odpowiada Burmistrz i jego kompetencją jest dzielenie środkami tak, aby zapewnić podstawowe funkcje gminy .Wszelkie inne zadania i sprawy jak np. budowa ulic, place zabaw i inne o które wnosili radni wykonuje się jeżeli są na to zapewnione pieniądze w budżecie gminy. Zgodnie z ustawą najpierw muszą być zapewnione środki na podstawowe zadania między innymi na oświatę - na utrzymanie budynków oświatowych w gminie na opiekę społeczną. Dopiero w miarę posiadanych środków będą zrealizowane inne zadania o które interpelowali radni.

Kierownik Zarządu Komunalnego Pan Kuźniak Z. odpowiadając na interpelacje radnego Mogiły powiedział, że odbyły się dwa przetargi na zimowe utrzymanie dróg, ale nie wyłoniono wykonawcy bowiem wpłynęła do przetargu tylko jedna oferta. W związku z tym wykonawcę usług wybrano z wolnej ręki i za zimowe utrzymanie dróg gminnych odpowiedzialny jest Pan Adam Miśkiewicz zam. Podzamcze. Kierownik Zarządu Komunalnego nadmienił jednocześnie, że zdaje sobie sprawę z tego, że jest to firma która po raz pierwszy będzie takie zadanie realizować i liczy się z tym, że mogą być problemy.
Odnośnie piasku Pan Kuźniak stwierdził, że został on zmagazynowany w wystarczającej ilości na całą zimę. Natomiast do szkół nie dostarczą piasku gdyż nie mają na ten cel pieniędzy i jeśli zdarzy się ostra zima to pieniędzy na utrzymanie dróg braknie. Ponadto są jeszcze drogi powiatowe i wojewódzkie od tego jak szybko administrator tych dróg odśnieży je uzależniony będzie dojazd z odśnieżeniem do naszych gminnych dróg.

IV. Wnioski, zapytania i oświadczenia.

Pan Bednarz zwrócił się do Burmistrza z następującymi sprawami:
- już 3 lata Urząd Gminy sądzi się z Panią Latacz pracownikiem OPS o zwrot tysiąca zł, natomiast nie sądzi z Wodociągami o 53 tyś zł które należą się gminie jako zwrot za wodomierze oraz o inne sprawy,
- odnośnie budowy Parku Wodnego mówił o tym, że ludzie z Ogrodzieńca pracowali na budowie jako ochrona., potem dostali wymówienie i nikt nie zapłacił im za pracę,
- młodzi ludzie z wykształceniem szukają pracy, wszędzie pytają i miał być ogłoszony konkurs na Prezesa Zakładu Przerobu i Składowania Odpadów w Ogrodzieńcu i niestety jest niemile zaskoczony bowiem dowiedział się, że Prezes już jest i był bez przetargu powołany.

Pan Mędrecki poruszył sprawę funkcjonowania klubu w budynku remizy OSP w Kiełkowicach. Zaznaczył, że z klubu korzystają młodzi ludzie, spędzają tam wolny czas .Straż nie ma pieniędzy na utrzymanie tych pomieszczeń i zachodzi obawa, że klub zostanie zamknięty . W związku z tym prosił aby klub został ujęty w wydatkach budżetowych jako działalność kulturalna .

Sołtys Kiełkowic Pan Szota J. poparł propozycje swojego przedmówcy, po czym dodał, że o pomoc finansową dla klubu zwracali się niejednokrotnie ale bez skutku . Prosili Dyrektora Domu Kultury o wsparcie i nic nie dostali i ze środków sołeckich sami zakupili kredki i papier do rysowania, zakupili stół do pingponga, ale jeśli w budynku będzie zimo to nikt nie przyjdzie do klubu i nie będzie korzystał z zakupionego sprzętu. Sołtys zgłosił następnie wniosek w sprawie kursów autobusu czerwonego przez Kiełkowice..

Burmistrz złożył informacje w sprawie oświadczeń majątkowych składanych przez pracowników Urzędu oraz jednostek organizacyjnych w tym też dyr. szkół. Stwierdził, że wszyscy ci którzy mieli złożyć oświadczenia majątkowe wywiązali się z tego obowiązku i oświadczenia złożone zostały w terminie.

Odpowiadając na zapytania Burmistrz podał:
- odnośnie pieniędzy do odzyskania, Burmistrz dowiadywał się w tej sprawie i na konto Wodociągów wpłynęło 15 tyś zł od mieszkańców za wodomierze ale nie ma podstaw prawnych aby gmina ubiegała się o zwrot tych pieniędzy.
- w sprawie kosztów kształcenia, poprzedni Burmistrz miał prawo wysłać i zapłacić kierownikowi za kształcenie i tych pieniędzy nie da się odzyskać
- odsetki za sprzedany SKR oraz zwrot tych pieniędzy . W tej oraz w innych sprawach o wyjaśnienie których zwracał się Pan Bednarz Komisja Rewizyjna przygotowała pisemną odpowiedź dla pana Bednarza.
- Zmiany personalne we władzach Spółki ZPiSO zostały już poczynione i Prezesem został Pan Kowol mieszkaniec Ogrodzieńca - Cementowni .
- W sprawie pieniędzy na klub w remizie OSP w Kiełkowicach. Klub funkcjonuje w budynku remizy i nie tylko w Kiełkowicach w remizie funkcjonuje klub w innych strażnicach również prowadzą działalność orkiestry dęte, czy też na inne cele wykorzystuje się pomieszczenia remiz. Nie można wydzielić na to odrębnego konta, funkcjonuje to w ramach jednego budżetu i środki przekazywane są na utrzymanie straży i w ramach tych pieniędzy utrzymuje się remizy i nie można dodatkowo tego rozdzielać bo to jest w jednym budynku, klub funkcjonuje w remizie strażackiej, a z budżetu przekazywane są pieniądze na straże.

Na zakończenie Przewodnicząca Rady odczytała pismo w sprawie uruchomienia we Włodowicach ośrodka interwencji kryzysowej niosącego pomoc rodzinie samotnym matkom z dzieckiem . Ośrodek funkcjonuje całodobowo i nosi nazwę Centrum Pomocy Rodzinie. Zwróciła się następnie do sołtysów oraz radnych o rozpowszechnienie tej informacji wśród mieszkańców.

Burmistrz przekazał sołtysom informacje dot. organizacji w poszczególnych sołectwach szkoleń w zakresie wypełniania wniosków o dopłaty z unii dla rolników.

V. Zamknięcie obrad.

Wobec wyczerpania punktów porządku obrad Przewodnicząca Rady Danuta Mikoda dokonała zamknięcia XIII Sesji Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu dziękując wszystkim obecnym za udział w niej.


Protokołowała:
Michalina Oleś

Przewodnicząca Rady Miejskiej
mgr Danuta Mikoda

 

Informacje

Rejestr zmian

2011-11-16 21:39

Edycja artykułu - Rafał Szlachta

2006-08-23 00:00

Edycja artykułu - Rafał Szlachta

2006-08-23 00:00

Edycja artykułu - Rafał Szlachta

2004-02-03 00:00

Edycja artykułu - Rafał Szlachta

2004-02-03 00:00

Edycja artykułu - Rafał Szlachta

2004-02-03 00:00

Edycja artykułu - Rafał Szlachta

2004-02-03 00:00

Edycja artykułu - Rafał Szlachta

2004-02-03 00:00

Edycja artykułu - Rafał Szlachta

2003-12-15 10:35

Dodanie załącznika/ załączników - Rafał Szlachta

2003-12-15 00:00

Edycja artykułu - Rafał Szlachta

2003-12-15 00:00

Dodanie artykułu - Rafał Szlachta

Filtrowanie bieżącej kategorii

Redaktorzy odpowiedzialni za ten dział:

Oficjalna strona www

Urząd Miasta i Gminy Ogrodzieniec
tel. (032) 6709700
faks: (032) 6709721

kod TERYT: Ogrodzieniec-2416063;Ogrodzieniec miasto-2416064;Ogrodzieniec obszar wiejski-2416065;NIP: 6491003263; REGON:000529031, Dane do faktur: Gmina Ogrodzieniec, NIP: 6492275822, REGON: 276258842;
Aktualny nr konta bankowego PKO BP SA Nr 15 1020 2498 0000 8202 0436 5250
Kontakt: 
ogrodzieniec@ogrodzieniec.pl;
Elektroniczne Skrzynki Podawcze:
1) https://ogrodzieniec.eboi.pl/;
2) http://epuap.gov.pl/ skrytka epuap: /qdj1qo562c/skrytka
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej Strona Dziennika Ustaw Monitor Polski Oficjalna strona Biuletynu Informacji Publicznej

Szukaj w BIP

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.